Prodej tiskového spotřebního materiálu v Evropě v první polovině roku 2022 klesal

23. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Jedním z následků pandemie COVIDu-19 rostoucí počet tzv. hybridních pracovníků. Dodavatelé tiskových zařízení i spotřebního materiálu se tak stále potýkají s pomalým návratem zaměstnanců do firemních kanceláří i s politickou a ekonomickou nejistotou a vysokou inflací. Jedním z důsledků výše zmíněných jevů je i negativní vliv na trh se spotřebním materiálem.

Podle průzkumu společnosti IDC totiž trh s tiskovým spotřebním materiálem v Evropě v první polovině loňského roku meziročně klesl o 11,8 % na 4,77 miliardy USD.

Celkový prodej cartridgí a láhví s inkoustem pro tankové systémy dosáhl 72 milionů kusů, což představuje meziroční pokles o necelých osm procent. Pokles byl zaznamenán i navzdory faktu, že prodej inkoustových „tankových“ tiskáren ve většině zemí rostl.

Prodej tonerů ve stejném období meziročně klesl o 11,3 % na 3,34 miliardy USD. OEM výrobci a další dodavatelé (včetně poskytovatelů repasovaných nebo tzv. alternativních či kompatibilních produktů) v tomto segmentu prodali téměř 41 milionů kusů spotřebního materiálu.

Podle jednoho z průzkumů IDC, který proběhl během covidové pandemie, pořizovalo 66 % respondentů neoriginální či kompatibilní spotřební materiál, často i z toho důvodu, že originální zboží nebylo z mnoha (výrobních či logistických) důvodů vůbec k dispozici. Asi dvě třetiny z nich podle svých slov hodlají ve využívání těchto neznačkových alternativ pokračovat (platí pro inkousty a cartridge i tonery).

Do průzkumu byla zahrnuta Česká republika, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie, Holandsko, Polsko, Rusko, Španělsko, Ukrajina a Velká Británie.

Podobné články

Gartner letos očekává 2,4% růst celosvětových výdajů na IT

30. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Gartner snížil své odhady globálních výdajů na IT pro rok 2023. Zatímco ještě na podzim hovořil o meziročním růstu o 5,1 % (ve srovnání s rokem 2022), aktuálně pracuje s hodnotou 2,4 %. V tom případě by se za IT (a související služby) celosvětově letos vydalo 4,5 bilionu USD. Čtěte více

Prodej PC vykázal výrazný propad za poslední kvartál i celý rok

13. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky osobních počítačů podle IDC v posledním kvartálu loňského roku meziročně spadly o téměř 30 % na 67,2 milionu kusů. Za celý rok se prodalo 292,3 milionu počítačů, což představuje pokles o více než 16 %. Navzdory výraznému poklesu jde stále o lepší výsledek, než jakého bylo dosahováno před covidovou pandemií. Čtěte více

Globální prodej smartphonů bude v dalších letech růst jen velmi mírně

5. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Aktualizovaná prognóza společnosti IDC ohledně celosvětového prodeje chytrých telefonů očekává delší období obnovení trhu na původní úroveň, než se doposud předpokládalo. Podle nejnovějších údajů klesl prodej za rok 2020 o 9,1 % na 1,24 miliardy zařízení. V letošním roce by se sice měl trh opět vrátit k mírnému růstu o 2,3 procenta, ale i to je méně než v předchozích odhadech. Čtěte více

Prodej řešení pro chytrou domácnost mírně klesal, ale letos by se měl vrátit k růstu

3. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
V závislosti na aktuálním vývoji makroekonomické situace ve světě analytická organizace IDC mírně snížila prognózu prodeje řešení pro chytrou domácnost. Pro rok 2022 se tak předběžně počítá s meziročním poklesem prodeje o 2,6 procenta na výsledných 874 milionů přístrojů. Čtěte více