Proč se zákazníkům nákup levných baterií nevyplatí

18. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: NTB CZ)
Chce-li váš zákazník ušetřit při nákupu levné baterie do notebooku, mobilního telefonu či fotoaparátu, vysvětlete mu, jak radost z uspořených peněz může rychle vystřídat zklamání.
Foto: Sxc.hu

Výrobců neoriginálních baterií je poměrně mnoho. Nabízejí výrobky od velmi levných a nebezpečných, až po kvalitní, které jsou srovnatelné s originálními. Před nákupem je proto dobré výrobce ověřit, vodítkem může být i cena. „Kvalitní baterie je vyrobena z kvalitních materiálů, které nejsou levné. Pokud je baterie nabízena za třetinovou cenu oproti originálnímu kusu, je to obvykle z toho důvodu, že se ušetřilo při volbě materiálu a baterie neprošla dostatečným testováním. Tyto baterie tak nemusí splňovat standardy kvality a bezpečnosti,“ upozornil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ.

U levné baterie hrozí exploze

Před používáním nekvalitních baterií proto varují také výrobci mobilních telefonů, v uplynulých letech došlo z tohoto důvodu již několikrát ke vznícení či explozi telefonu. Zpravodajská média informovala o případu ženy z Nizozemí, které se mobil vzňal při telefonování a způsobil jí popáleniny tváře. K výbuchu telefonu došlo před několika lety také v Česku. Na vině byla vždy nevhodná baterie, nikoli samotný mobilní přístroj. Při výběru baterie se proto nevyplatí šetřit. Řada lidí nosí mobilní telefon poblíž svého těla, nebo jej odkládá na nočním stolku. Vznícení nebo exploze přístroje pak může mít vážné zdravotní následky. S přehříváním a rizikem vznícení měly před lety problém i některé značkové baterie do notebooků Dell a HP. Obě společnosti je však ihned po zjištění závad stáhly z prodeje.

Baterie není kompatibilní se zařízením

Při nákupu je nutné počítat také s tím, že neoriginální baterie mohou být nekompatibilní s notebookem, a to jak po stránce hardwarové, tak softwarové. Některé novější generace notebooků jsou vybaveny softwarem, který je schopný rozpoznat, zda je baterie originálem od výrobce. Po zapojení baterie je uživatel zpravidla upozorněn, že daná baterie nesplňuje standardy bezpečnosti a kvality výrobce notebooku. Tato upozornění se však dají většinou vypnout v nastavení počítače, notebook je pak možné bez problémů nadále užívat a nabíjet. Horší situace nastává v případě, kdy je baterie zpracována nekvalitně a její rozměry neodpovídají originálnímu vzoru, k čemuž dochází především u levných baterií z čínského dovozu. Baterie pak po nasazení vyčnívá z notebooku, nedrží v něm stabilně, a znemožňuje tak bezproblémové používání přístroje.

Problémy s reklamací

Čím levnější a nekvalitnější baterie, tím větší je riziko, že bude poškozeno vaše elektronické zařízení. Vznícení baterie u notebooků vede minimálně k nevratnému zničení základní desky. V takovém případě přicházíte o možnost reklamace, výrobce je totiž schopen rozpoznat, že poškození bylo způsobeno neoriginální baterií. I v případě, že k poškození nedojde, je nutné uschovat si pro případnou reklamaci také původní originální baterii. Reklamační právo se vztahuje rovněž na samotné neoriginální baterie. Pokud je pořídíte u osvědčeného prodejce, nemusíte se nákupu obávat. Délka záruky je 24 měsíců.

Nízká výdrž a životnost

U velmi levných baterií z čínského dovozu se může deklarovaná výdrž baterie od skutečné znatelně lišit. Zkušenosti uživatelů v odborných diskuzních fórech také ukazují, že levnější baterie mají kratší životnost a po určité době je nutné je opět nahradit. Pokud si tedy chcete pořídit neoriginální baterii, která je oproti původní o něco levnější, zvolte kvalitního výrobce. „Deklarovaná výdrž baterie by měla být vždy ověřena testováním. V opakovaných testech našich baterií bylo prokázáno, že výdrž uváděná výrobcem odpovídá reálné výdrži baterie. Pro ještě větší výdrž doporučujeme pořídit si baterii s vyšší kapacitou, která je sice dražší, ale vydrží bez nabití mnohem déle než standardní baterie,“ doplnil Tlapák.

Štítky: 

Podobné články

Foto: Sxc.hu

Extrémní teploty jsou pohromou pro mobily

26. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: NTB CZ)
I přes varování odborníků je stále neblahým zvykem nechávat přístroje, zejména mobily, na přímém slunci nebo v teplém prostředí. Čeho by se také měli vaši zákazníci vyvarovat, aby nedošlo k poškození jejich zařízení? Čtěte více
Foto: Sxc.hu

Baterie T6 power oslavila sedm let na trhu

10. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: NTB CZ)
Za dobu působení značky na trhu se prodalo již přes 90 000 kusů těchto baterií do notebooků. Nejprodávanější jsou přitom baterie do notebooků HP, Acer a Asus. Značka představuje levnější alternativu k originálním bateriím. Čtěte více

Pět trendů ze světa nabíjení pro rok 2013

24. 2. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: NTB CZ)
Trendem v nabíjení pro rok 2013 je univerzalita, multifunkčnost, minimalizace i možnost dobíjet zařízení bez přístupu k elektrické síti. Zde je několik současných trendů ze světa nabíjení, které uživatel ocení zejména mimo domov. Čtěte více

Jak na mobilní kancelář

8. 11. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: NTB CZ)
Přijde-li za vámi zákazník, který tráví hodně času mimo kancelář, měli byste mu umět poradit, jak si zařídit mobilní kancelář. Přinášíme vám několik užitečných tipů, které vám s tímto problémem pomohou. Čtěte více