Příležitost pro vývojáře: IP kamery Axis nabídnou výkonnější čip a vylepšenou platformu pro vývoj aplikací

15. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
Společnost Axis Communications představila 8. generaci svého čipu navrženého výhradně pro síťové kamery. Společnost zároveň představila novou generaci platformy AXIS Camera Application Platform (ACAP) nabízející nové příležitosti vývojářům, kteří chtějí vytvářet software pro zařízení Axis. Na platformě ACAP už úspěšně založilo svůj byznys i několik českých softwarových firem.

Obě novinky společnosti Axis potvrzují trend tzv. edge computingu, kdy se neustále zvyšuje výkon koncových zařízení. Zatímco nový procesor ARTPEC-8 se stane základem naprosté většiny produktů síťového videa společnosti Axis, díky otevřené platformě ACAP verze 4 můžou následně partneři společnosti Axis pro tato zařízení navrhovat pokročilejší aplikace na míru.

ARTPEC-8: výkonnější čip v IP kamerách podporuje hluboké učení

„S ARTPEC-8 se společnost Axis vydává na cestu k nové éře vzrušující edge analytiky založené na hlubokém učení,“ uvedl Johan Paulsson, technologický ředitel Axisu. Příkladem analytiky na bázi umělé inteligence, kterou procesor ARTPEC-8 umožňuje, je přesná detekce a klasifikace objektů v reálném čase, jež dokáže rozlišovat mezi různými druhy objektů, například typy vozidel. Videoanalýza přímo v koncovém zařízení přináší významné výhody: při kompresi nebo přenosu se neztrácejí žádné informace, tudíž jsou výsledky spolehlivější. Umožňuje rychlejší reakce na události a úsporu nákladů, protože je zapotřebí menší šířka pásma a úložiště i menší počet serverů. Tím se výrazně snižuje riziko ztráty citlivých dat a zlepšuje se škálovatelnost systému.

Kromě analytických funkcí nabídne ARTPEC-8 i vyšší úroveň zobrazování. Podporuje i nadále funkce Axis Lightfinder 2.0 a Axis Forensic WDR pro nejvyšší kvalitu obrazu za obtížných světelných podmínek. Ty jsou základem technologie Axis Scene Intelligence, která je navíc kombinuje s využitím edge analytiky a hlubokého učení. Tím se dosáhne konzistentní úrovně zpracování obrazu a snižuje se počet falešných alarmů. ARTPEC-8 rovněž staví na funkcích kybernetické bezpečnosti představených už v ARTPEC-7, včetně podepsaného firmwaru a zabezpečeného spouštění. ARTPEC-8 podporuje Edge Vault pro bezpečné ukládání kryptografických klíčů a certifikátů. V některých kamerách bude k dispozici modul TPM (Trusted Platform Module) pro zabezpečené ukládání dat v souladu s normou FIPS.

Verze 4 platformy ACAP podpoří vývoj aplikací počítačového vidění

Otevřená platforma ACAP (AXIS Camera Application Platform) už přes deset let umožňuje vývojářům vytvářet aplikace pro různé scénáře, jako jsou ochrana, bezpečnost a optimalizace procesů. Čtvrtá generace ACAP koresponduje s růstem výkonu Axis kamer, které nyní nabízejí zvýšenou kvalitu obrazu a zejména kapacitu pro hluboké učení a otevírají tak potenciál skokové změny v aplikacích počítačového vidění. Hlavní změnou ve verzi 4 ACAP je zavedení sady vývojových nástrojů (SDK) ACAP Computer Vision. Tato nová SDK skutečně překlenuje propast mezi koncovými zařízeními, serverem a cloudem.

Mezi další klíčové vlastnosti ACAP verze 4 patří možnost vyvíjet a spouštět aplikace založené na kontejnerech, podpora programovacích jazyků na vysoké úrovni a využití dalších výhod hardwarově akcelerovaného hlubokého učení. ACAP Computer Vision SDK je doplněním nativní SDK ACAP, která nabízí širokou podporu napříč portfoliem produktů Axis, včetně zařízení i softwarových produktů, a vysoký výkon díky úzké integraci s operačním systémem AXIS a hardwarem.

Úspěšní vývojáři kamerových aplikací v Česku

„Mám radost, že obchodní potenciál, který se skrývá v rostoucím výkonu kamerových čipů ARTPEC i v nové verzi aplikační platformy ACAP, není v Česku jen marketingovou frází. Příležitosti se v posledních letech chopilo hned několik ambiciózních tuzemských firem, které vyvinuly a uvedly na světový trh úspěšné produkty postavené na kamerách Axis,“ uvedl Petr Tošner, obchodní ředitel pro východní Evropu ve společnosti Axis Communications. Jde například o společnost CamStreamer, která uvádí uživatelsky vstřícné streamovací aplikace do kamer Axis, GoodVision poskytující videoanalytiku v dopravě, FF Group s aplikací pro čtení SPZ vozů nebo 24 Vision pro automatickou vizuální kontrolu průmyslové výroby.

Štítky: 

Podobné články

Arlo uvádí na náš trh novou řadou chytrých bezpečnostních kamer Essential 2

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arlo)
Společnost Arlo oznámila uvedení své nejnovější řady Essential na tuzemský trh. Nová řada zařízení Essential Outdoor, Essential Outdoor XL nabízí bezpečnostní funkce 4 v 1 a vychází vstříc spotřebitelům, kteří se poohlížejí po cenově dostupném řešení pro bezpečnější domov. Essential 2 poskytuje celou řadu nových funkcí a rozlišení 2K nebo 1 080p. Čtěte více

Hanwha Vision: PTZ kamery XNP-C9310R a XNP-C7310R

7. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hanwha Vision)
Společnost Hanwha Vision představila nové kamery AI PTZ Plus, XNP-C9310R a XNP-C7310R. Novinky využívají umělou inteligenci pro rychlé přiblížení a zaostření, což umožňuje lepší přehled o situaci a rychlejší reakci. Čtěte více

Milan Obertík se stal ředitelem nově vzniklé divize Konica Minolta Forxai Video Vision

29. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Tuzemská Konica Minolta posiluje v oblasti kamerových řešení a zakládá specializované oddělení s názvem Forxai Video Vision. To se pod vedením Milana Obertíka zaměří na rozvoj aktivit zaměřených na využití průmyslových kamer a systémů umělé inteligence programovaných ve vývojovém centru Konica Minolta v Brně. Čtěte více

Solární panel Tapo A200 vyřeší problém s napájením bezdrátových kamer

28. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TP-Link)
Společnost TP-Link představila jednoduchý, ale efektivní solární panel Tapo A200 určený pro nepřetržité napájení exteriérových bezdrátových kamer Tapo. Čtěte více