Přehoďte zákazníky na Windows 8.1

18. 10. 2013. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Microsoft)
Microsoft začal s distribucí systému Windows 8.1, funkčně vylepšenou verzí systému Windows 8. Dostupná je jak aktualizace zdarma skrz Windows Store, tak i kompletní instalační verze Windows 8.1 a operační systémy jsou i na nových zařízeních.

Windows 8.1 reaguje na aktuální trendy v oblasti počítačových zařízení určených jak pro domácí uživatele, tak pro firmy a organizace – ať už se jedná o zařízení vyznačující se pohodlím a mobilitou, jako jsou tablety či počítače 2 v 1, nebo o produktivní zařízení typu notebook, all-in-one či o specializovaná průmyslová zařízení. Celá řada těchto nových zařízení umožňuje ovládání dotykem a přináší vylepšení v oblasti výpočetního výkonu, výdrže na baterie a designu napříč všemi cenovými kategoriemi.

Mezi klíčové novinky Windows 8.1 patří:

• Vysoká míra personalizace. Zlepšená a více přizpůsobitelná Úvodní obrazovka, která nabízí možnost upravit si velikost dlaždic, barvu a vzhled pozadí dle individuálních preferencí. Každé zařízení s Windows 8.1 tak může být jedinečné a osobní pro konkrétního uživatele. Po přihlášení může nyní počítač startovat do prostředí, které nejlépe vyhovuje uživateli – buď na Úvodní obrazovku či do staré známé plochy Windows – to vše při neustálé synchronizaci s uživatelovým Microsoft účtem.

• Dobře známé a snadno ovladatelné prostředí. Windows 8.1 přináší zpět tlačítko Start jako centrální bod pro navigaci. Inovované zobrazení nainstalovaných aplikací umožňuje uživatelům vidět vše na jednom místě a rychle je spustit. Nová aplikace Nápověda+tipy pomůže uživateli rychle si osvojit ovládání systému.

• Rozšířené vyhledávání. Nové vyhledávání Bing poskytuje nejjednodušší cestu k obsahu a informacím v zařízení nebo na internetu. Výsledky hledání jsou zobrazeny v jednom náhledu uzpůsobeném i pro dotykové ovládání. Stačí jednoduše zadat požadovaný text z Úvodní obrazovky a systém vše vyhledá – ať už se jedná o aplikaci, soubory v počítači, fotografie či soubory na online úložišti SkyDrive nebo o webovou stránku.

• Výběr aplikací a služeb z nabídky Start. Windows 8.1 nabízí přehled aplikací a služeb přímo z Úvodní obrazovky, což uživateli umožňuje přistupovat velmi rychle a pohodlně ke všemu, co potřebuje. Ať už se jedná o komunikaci s přáteli a rodinou prostřednictvím Skype, vyřízení e-mailů v aplikaci Pošta, hledání receptů v aplikaci Gurmánský svět a mnoho dalšího. Windows 8.1 také přichází s novou verzí prohlížeče Internet Explorer 11, který je rychlejší, přizpůsobený pro ovládání dotykem a umožňující synchronizaci napříč zařízeními se systémem Windows 8.1. Windows 8.1 rovněž nabízí nativní podporu 3D tisku a formátu pro 3D tisk, takže umožňuje snadné připojení 3D tiskáren a tisk 3D objektů přímo z aplikací.

• Podpora multitaskingu a produktivity. Systém umožňuje zobrazení až 4 aplikací vedle sebe a možnost flexibilně měnit jejich velikost. Aplikace mohou nově také spustit další aplikaci a automaticky ji zobrazit společně na jedné obrazovce. Uživatelé mohou také v případě použití více monitorů zobrazit prostředí Plochy nebo moderní aplikace na libovolném monitoru.

• Integrace cloudových technologií prostřednictvím úložiště SkyDrive. Windows 8.1 umožňuje snadno pracovat odkudkoliv a mít přitom neustálý přístup ke svým souborům – napříč zařízeními. Díky online úložišti SkyDrive mohou uživatelé vytvářet, upravovat, ukládat a sdílet soubory odkudkoli, kdykoli a na jakémkoli zařízení, které zrovna používají.

• Přepracovaný Windows Store. Nová podoba Windows Store zlepšuje to, jak jsou aplikace zobrazeny, což umožňuje snadnou orientaci uživatelů mezi aplikacemi a zrychluje cestu k nalezení té správné. Zavedení kategorií, jako například Nové a populární, umožňuje mít přehled o aplikacích, které přibyly nebo patří mezi nejoblíbenější. S Windows 8.1 jsou navíc aplikace automaticky aktualizovány, tudíž uživatelé mají neustále nejnovější verze dostupných aplikací. Příkladem může být aplikace Fresh Paint, která nově zahrnuje vodové barvy, sadu nových grafitových tužek a přepracované uživatelské rozhraní. Nové a aktualizované aplikace jsou neustále doplňovány do Windows Store, včetně aplikací jako jsou Evernote, Facebook pro Windows 8.1, Adobe PhotoShop Express, eBay. Z českých aplikací lze zmínit ČT24, ČT sport, Rekonstrukce D1, PLAY.CZ, SmartMaps a mnoho českých zpravodajských portálů. Uživatelé mohou také nově zakoupit předplacenou kartu s kódem, který je možné po zadání v obchodech Windows Store, Windows Phone Store a Xbox Store použít pro nákup aplikací a her. Tuto možnost ocení uživatelé zejména v těch případech, kdy nechtějí zadávat číslo kreditní karty nebo chtějí někoho obdarovat.

Štítky: 

Podobné články

V lednu končí podpora Windows 7

4. 12. 2019. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Od 14. ledna 2020 nebudou počítače s operačním systémem Windows 7 dostávat aktualizace zabezpečení. Zařízení budou sice nadále funkční, ale jejich používání bude po ukončení podpory bezpečnostním rizikem, jelikož mohou být zranitelnější vůči bezpečnostním hrozbám a virům. Čtěte více

Nepodporované operační systémy stále používá skoro polovina uživatelů

28. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
I přesto, že jsou k dispozici novější verze operačních systémů (OS), asi 41 % spotřebitelů nadále používá buď nepodporované OS nebo ty, které brzy podporovány být přestanou, jako Windows XP nebo Windows 7. Na tyto OS dokonce stále spoléhá 40 % velmi malých a 48 % malých a středních firem. Jde přitom o značné bezpečnostní riziko. Čtěte více

Huawei představilo systém HarmonyOS, kterým by mohlo nahradit Android

13. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei představila vlastní operační systém HarmonyOS založený na mikrojádrové architektuře a navržený tak, aby byl použitelný na různých typech zařízení a zachovával si konzistentní chování a ovládání. Do budoucna by systém mohl nahradit nejen Android na mobilních telefonech, ale např. také Windows na noteboocích. Čtěte více

Red Hat vylepšil svůj operační systém RHEL

13. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Dva měsíce po uvedení verze 8 Red Hat oznámil dostupnost betaverze systému RHEL 8.1. Aktualizace přináší několik vylepšení v podobě zlepšení možností správy, nových zabezpečovacích prvků nebo nástrojů pro zvýšení vývojářské produktivity. Zveřejněná verze rovněž obsahuje aktualizované ovladače s novými funkcemi a opravy chyb pro podporované hardwarové platformy. Čtěte více