Počet nově zjištěných zranitelností narostl v roce 2018 o více než 12 %

18. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle GFI Software v roce 2018 došlo k dalšímu nárůstu softwarových zranitelností, jak u operačních systémů, tak u aplikací. Vloni bylo celkem zaznamenáno 16 555 zranitelností, což je o 12,5 % více, než v roce 2017. Nejvíce nových zranitelností bylo zaregistrováno v operačních systémech Debian Linux, Google Android a Ubuntu Linux, z aplikací potom Mozilla Firefox a Adobe Acrobat Reader.

Z informací postavených na údajích organizace The National Vulnerability Database vyplývá, že po prudkém nárůstu v roce 2017, kdy došlo k více než zdvojnásobení počtu zranitelností, pokračoval negativní trend i v roce 2018. Na celkovém počtu zranitelností se vloni podílel především nárůst počtu zranitelností u linuxových operačních systémů, které zaujaly prvních pět ze šesti nejvíce ohrožených softwarových produktů. Pozoruhodný nárůst zranitelností také zaznamenaly firmwary produktů společnosti Qualcomm, jež dodává hardwarové platformy do mobilních zařízení, spotřební elektroniky a automobilových řídících systémů.

Klíčové údaje roku 2018:

  • Nejohroženějším desktopovým operačním systémem byl v roce 2018 Debian Linux (950 zranitelností), Ubuntu Linux (494) a Redhat Enterprise Linux Server (394). Až za nimi skončil nejzranitelnější operační systém od Microsoftu (Windows 10) s 255 zranitelnostmi.
  • U mobilních operačních systémů bylo nejvíce zaregistrováno zranitelností u Google Android (611), s odstupem pak Apple iOS (125).
  • Mezi webovými prohlížeči byl nejohroženější Mozilla Firefox (303 zranitelností), Microsoft Edge (161) a Google Chrome (160), prohlížeč Apple Safari (50) zaznamenal výrazné snížení oproti loňsku; mezi ostatními aplikacemi byl nejvýše Adobe Acrobat Reader s 286 zranitelnostmi.
  • Top pět výrobců softwaru s nejvyšším celkovým počtem zranitelností zahrnuje Debian, Google, Microsoft, Oracle a Redhat.

„V roce 2018 pokračoval nepříznivý trend nárůstu zranitelností s tím, jak se počítačový software postupně dostává i do dalších zařízení připojených k internetu v souladu s IoT,“ řekl Zdeněk Bínek, zodpovědný za prodej řešení GFI Software v České republice a na Slovensku. „Těchto zranitelností pak využívají útočníci k napadení firemních počítačových sítí, které mohou paralyzovat ransomwarem, odcizit citlivá podniková data či jinak poškodit IT infrastrukturu. Nástroje umožňující pravidelné skenování zranitelností a automatizované aktualizace veškerého softwaru v síti by dnes proto měly patřit k běžné výbavě každé organizace.“

Štítky: 
Bezpečnost, Software, GFI Software

Podobné články

Ekonomika SOC: Jaká je návratnost investice do bezpečnostního centra?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Investice do Security Operations Center (SOC) může představovat značné počáteční náklady pro mnoho organizací. V dnešní digitální éře však mohou náklady na kybernetické incidenty rychle narůst. Jak tedy vyčíslit návratnost investice (ROI) do SOC a jaká je skutečná ekonomická hodnota takového centra? Čtěte více

Objem DDoS útoků na české firmy po měsících stagnace vzrostl

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita po několika měsících stagnace v únoru trojnásobně narostly. Sice zatím ani zdaleka nedosahují objemu z loňského léta, přesto hrozby a způsobené škody neklesají. Jak totiž trend posledních měsíců jednoznačně ukázal, útoky jsou stále kvalitnější a intenzivnější útoky. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Podniky k přechodu na MSP služby motivují hlavně výpadky IT

27. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Podle více než 60 % českých a slovenských prodejců společnosti Zebra systems, distributor je hlavní motivací zákazníků k přechodu na MSP služby nepříjemná zkušenost s výpadky IT provozu. Stále více IT dodavatelů tak nabízí svým zákazníkům vedle tradičních také MSP služby. Čtěte více
Jan Pinta, manažer rozvoje byznysu ve společnosti Thein Security

Všechny typy phishingu pohromadě

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Phishing, česky rybaření, je úspěšný nástroj útočníků při chytání oběti za účelem krádeží osobních údajů, přihlašovacích jmen a hesel, údajů z platebních karet i řady dalších věci. Slovo samotné vychází z mechanismu, kdy rybář nahodí digitální udičku a oběť na ni ochotně naskočí. Čtěte více