Odvoz starých elektrospotřebičů přímo z domu

10. 11. 2011. (redaktor: Martin Bartolšic, zdroj: Rema Systém)
Společnost Rema Systém zahájila ojedinělý projekt, s elektroodpadem už nebude třeba chodit do sběrného dvora, prodejny či jej nosit do kontejnerů. Nová služba jako první v ČR zajistí jejich odvoz zdarma přímo z domácností.
Výkonný ředitel Rema Systému Petr Kubernát při představení projektu Buď Líný

Projekt s názvem Buď Líný funguje jednoduše. Odvoz elektroodpadu lze objednat buď na speciálním telefonním čísle 840 550 650 nebo na internetu na stránkách www.budliny.cz.

Lidé mají dvě možnosti, jak si nechat staré elektrospotřebiče odvézt. Odvoz více než 150 kg elektroodpadu - což je například pračka (asi 70 kg), lednička (asi 50 kg), televize (asi 30 kg) a žehlička (asi 2 kg) - bude zajištěn ve všech pracovních dnech až do večerních hodin, vždy v předem domluveném termínu. „Víme, že největší problém mají lidé s likvidací velkých a těžkých spotřebičů a proto jim nabízíme to nejjednodušší řešení. Pokud nemají potřebné množství spotřebičů, mohou se domluvit s lidmi ve svém okolí. Projekt tak podpoří i sousedské vztahy," uvádí výkonný ředitel společnosti Rema Systém Petr Kubernát.

Při menším množství elektroodpadu, od 25 kg (např. stolní počítač se starším typem monitoru), jej pak stačí vložit do jakékoli krabice, kterou odveze dohodnutá kurýrní služba. „Tuto službu ocení hlavně starší spoluobčané, pro kteří mají potíže zajistit si odvoz jakéhokoli spotřebiče," sdělila Markéta Vokáčová ze společnosti Rema Systém a doplnila: „S jednou baterií či holicím strojkem, však stále bude muset koncový spotřebitel jít na místo zpětného odběru. Věříme však, že vzhledem k nárůstu sběrných míst ani to nebude v budoucnu pro nikoho problém."

Projekt Buď Líný nabízí řešení hlavně pro obyvatele malých obcí bez vlastního sběrného dvora a jiných možností zpětného odběru. „Největší překážkou odděleného sběruje podle koncových spotřebitelů donášková vzdálenost. Naší službou se jim snažíme vyjít vstříc a odstranit tak poslední překážku ekologické likvidace starých elektrospotřebičů," vysvětluje Petr Kubernát, co stálo za zrodem myšlenky projektu Buď Líný.

Elektroodpad je nejrychleji rostoucím druhem odpadu, roste třikrát rychleji než běžný komunální odpad. Podle výzkumů společnosti Rema Systém vznikne ročně v ČR přes 119 000 tun elektroodpadu. Domácnosti každý rok vyřadí např. zhruba 630 000 rychlovarných konvic, 554 000 fénů nebo 350 000 lednic. „Podle našich odhadů vznikne v průměru v každé domácnosti ročně 30 kg nepotřebných elektrospotřebičů za rok. Efektivně vysbírat a ekologicky zlikvidovat se však podaří přibližně 40 procent z nich," upřesňuje Markéta Vokáčová ze společnosti Rema Systém.