Objem spamu v ČR meziročně klesl o 88 %

19. 1. 2012. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Cisco a DCD Publishing)
V roce 2011 podle Cisca pokračoval trend poklesu spamu, který byl poprvé zaznamenán v roce 2010. Celosvětově tak množství spamu kleslo z 379 miliard zpráv v srpnu 2010 na 124 miliard zpráv v listopadu 2011. V České republice pokles množství spamu činil 88 procent.
Zleva: Ivo Němeček (technický ředitel) a Jiří Devát (generální ředitel) oba z Cisco ČR

V roce 2011 dále pokračoval trend v poklesu množství spamu, který jsme mohli poprvé pozorovat ve druhé polovině roku 2010. Měsíční objem spamu tak klesl z 379 miliard v srpnu 2010 na 124 miliard v listopadu 2011. To je více než poloviční pokles množství spamu vyprodukovaného za jeden měsíc.

Nejvíce spamu pocházelo z Indie (13,9 procenta), Vietnamu (8 procent) a Ruska (7,8 procenta). Z České republiky pocházelo v loňském roce o 88 procent spamu  méně než v roce 2010. To představuje 0,43 procent spamu na světě. V roce 2011 pocházelo z ČR 0,43 procenta spamu na světě. Z našich sousedů nejvíce nevyžádané pošty vyprodukovali Poláci s dvouprocentním podílem na celkovém množství spamu.

A proč objem spam klesá? Podle Cisca to je z toho důvodu, že tyto útoky se stává ekonomicky nejméně výhodné. Naopak je možné vysledovat nástup cílených útoků, které postupně vytlačují ty hromadné, jako například spam. Hromadných hrozeb tak stále ubývá, naopak častěji se objevují cílené a sofistikované útoky.

Spolu s novými prvky, které se objevují ve firemním prostředí za účelem zvýšení efektivity a produktivity práce, jako je cloud computing nebo rozmach mobilních zařízení, přichází také nové bezpečnostní hrozby. To představuje pro firmy výzvu, jak udržet krok s inovacemi a zároveň zajistit dostatečnou úroveň bezpečnosti. Nejen v tomto roce se očekává, že mobilní zařízení a cloud computing budou ve středu zájmu kyberzločinců.

„Pro firmy je nezbytností vždy vědět, kde jsou jejich data, jak a kým jsou používána a zda jsou kvalitně zabezpečena. Stejně tak nelze podceňovat informovanost zaměstnanců o bezpečnostní problematice,“ řekl Jiří Devát, generální ředitel společnosti Cisco Česká republika.

10 tipů pro bezpečnější rok 2012

V tomto roce stejně jako v tom minulém bude pokračovat trend přibývání cílených útoků na úkor těch hromadných a očekávat lze také další rozvoj hacktivismu. Ten se v minulém roce stal jedním z hlavních bezpečnostních témat. Oproti typickým kyberzločincům nejsou hacktivisté hnáni touhou po osobním prospěchu či zisku, ale chtějí dosáhnout nějakých idejí či cílů, což jejich snahu dělá zarputilejší.

Vzhledem k tomu, že se často jedná o organizované skupiny hackerů s vynikajícími dovednostmi, představuje hacktivismus potenciálně velmi vysoké nebezpečí. Vloni se také začaly množit útoky na kritickou infrastrukturu, což přinutilo vlády jednat a více se zabývat otázkou bezpečnosti na státní a mezinárodní úrovni. I toto bude jedním z hlavních bezpečnostních témat příštího roku.

Jak se vyhnout problémům:

1. Mějte přehled o celé síti.
2. Přehodnoťte relevantnost vašich IT a business pravidel.
3. Zjistěte si, jaká data musí být chráněna.
4. Musíte vědět, kde jsou vaše data a jak (a zda vůbec) jsou chráněna.
5. Inovujte své postupy vzdělávání zaměstnanců ohledně bezpečnosti.
6. Využívejte výstupní monitoring dat.
7. Připravte se na příchod konceptu BYOD (bring your own device – přineste si vlastní zařízení).
8. Vytvořte si krizový plán.
9. Implementujte bezpečnostní opatření, která pomohou kontrolovat sociální sítě.
10. Sledujte pravidelně rizikové oblasti a informujte uživatele.

Obrazová galerie: