NVIDIA představila nové grafické karty a další novinky

11. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Zakladatel a CEO společnosti NVIDIA Jensen Huang na konferenci SIGGRAPH zaměřené na odborníky na počítačovou grafiku, představil novinky z oblasti AI a akcelerovaných výpočtů a také aktualizace NVIDIA Omniverse, akceleraci pro Universal Scene Description a tři nové GPU pro stolní pracovní stanice z generace Ada.

NVIDIA uvedla na trh tři nová GPU pro stolní pracovní stanice z generace Ada - NVIDIA RTX 5000, RTX 4500 a RTX 4000. Každá z nich přináší profesionálům po celém světě nejnovější technologie, které využijí v oblastech práce s AI, grafiky i renderingu v reálném čase. Díky RT jádrům třetí generace s až dvojnásobnou propustností oproti generaci předchozí mohou uživatelé pracovat s většími obrazy a detailnějším zobrazením v reálném čase. Samozřejmostí je také podpora technologie DLSS 3.

Čtvrtá generace Tensor jader pak přináší až dvounásobné navýšení výkonu pro operace s AI, kam patří např. trénink jazykových modelů, vývoj aplikací a služeb nebo zátěž tvořená generativní umělou inteligencí. Výhodou je také velká paměť GPU umožňující práci s AI rozšířenou o více aplikací s nejnovějšími nástroji a aplikacemi.

Architektur Ada poskytuje novým grafikám oproti předchozí generaci také výrazně větší možnosti při kódování a dekódování videa. Poradí si s videem v rozlišení 8K a 60 FPS v reálném čase a podporuje kodek AV1. Všechny tyto vlastnosti dovolují v kombinaci s technologiemi založenými na bázi umělé inteligence bezproblémovou editaci videí s více kanály ve vysokém rozlišením. Velmi dobře si nové karty rozumí s nástroji jako Adobe Premiere a DaVinci Resolve.

Karty využívají paměti GDDR6 v kapacitách 20 GB u RTX 4000 (6 144 CUDA jader), 24 GB u RTX 4500 (7 680 CUDA jader) a 32 GB u RTX 5000 (12 800 CUDA jader). Jako první přijde do prodeje nejvyšší model RTX 5000, který si výrobce cení na 4 000 USD. V září bude následovat model RTX 4000 (za 1 250 USD) a v říjnu by pak měl dorazit také prostřední model RTX 4500 s cenou 2 250 USD.

Omniverse se rozšiřuje

Platforma pro spolupráci v reálném čase na 3D grafice a simulacích NVIDIA Omniverse, se dočkala vylepšení svých aplikací. Patří mezi ně také Omniverse USD Composer, který umožňuje uživatelům sestavovat rozsáhlé scény 3D založené na formátu OpenUSD, a Omniverse Audio2Face, jež nyní obsahuje vícejazyčnou podporu a nový ženský základní model.

Picasso moderní doby

Během veletrhu SIGGRAPH oznámila společnost Shutterstock využití technologie NVIDIA Picasso k trénování generativního modelu umělé inteligence. Ten dokáže vytvářet 360° HDRi fotorealistické mapy prostředí. Také společnost Autodesk oznámila, že bude integrovat služby generativní AI pro tvorbu obsahu vyvinuté pomocí základních modelů v Picassu do svého oblíbeného 3D softwaru Autodesk Maya.Srpnové Studio ovladače

Výše představené (i další) aktualizace budou podporovány nejnovějšími Studio ovladači. Půjde i o nejnovější verzi XSplit Broadcaster 4.5, která přidává podporu živého vysílání v kodeku AV1 pro YouTube. Uživatelé GPU GeForce a NVIDIA RTX řady 40 mohou streamovat 4K video ve vysoké kvalitě a při 60 snímcích za sekundu přímo na YouTube Live. Streamování v AV1 s GPU RTX navíc poskytuje o 40 % lepší efektivitu než H.264.

NVIDIA Studio

V pravidelném seriálu In the NVIDIA Studio tentokrát grafik Andrew Averkin představil, jakou roli hrála umělá inteligence v procesu tvorby Natural Coffee. Averkin upekl několik uměleckých děl, která vypadají jako pivo, pomocí aplikace NVIDIA Omniverse USD Composer a grafického procesoru GeForce RTX 4090.

Detailnější představení novinek si můžete prostudovat např. zde.

Štítky: 

Podobné články

AMD představilo nové grafiky střední třídy a novou generaci technologie FSR 3

31. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Grafické karty AMD Radeon RX 7800 XT a Radeon RX 7700 XT se soustředí na výhodný poměr mezi cenou a výkonem a cílí na uživatele, kteří si vystačí s hraním v rozlišení v 1 440p v současných AAA titulech. Karty nabízejí řadu zajímavých technologií včetně nové generace AMD FidelityFX Super Resolution 3 schopné v podporovaných herních titulech výrazně zvýšit obrazovou kvalitu. Čtěte více

Acer představil grafiku BiFrost Radeon RX 7600 s architekturou AMD RDNA 3

19. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acer)
Společnost Acer uvedla na trh grafickou kartu Predator BiFrost Radeon RX 7600. Tato grafická karta byla navržena s ohledem na kutily a hráče s omezeným rozpočtem, kterým nabídne odpovídající výkon a vizuální efekty v kombinaci s vynikající efektivitou. Čtěte více

Nvidia představila cenově dostupné grafiky GeForce RTX 4060

24. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Společnost NVIDIA představila rodinu GeForce RTX 4060 zahrnující dvojici GPU. Novinky přinášejí všechny vymoženosti architektury Ada Lovelace včetně DLSS 3 a ray tracingu za ceny začínající na úrovni 7 899 Kč. Čtěte více

Nové profesionální grafiky od AMD zaujmou výkonem, funkcemi i konektivitou

11. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Grafické karty řady AMD Radeon PRO W7000 jsou prvními GPU své třídy využívající inovativní chipletový návrh. Oproti svým předchůdcům přinášejí také vyšší výkon a více paměti. Nároční uživatelé uvítají také rozhraní DisplayPort 2.1 s podporou rozlišení až 12K a řadu chytrých funkcí. Čtěte více