Nelegální těžba kryptoměn v roce 2018

10. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Nelegální těžba kryptoměn se v tomto roce rozjela na plné obrátky, což dokládá počet napadených uživatelů, kterých doposud bylo přes pět milionů. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce počet útoků vzrostl o 83 %. Za tento nepříjemný trend je v první řadě zodpovědný nelicencovaný (pirátský) software a obsah.

Nelegální dobývání kryptoměn, tzv. mining, letos předčilo všechny kybernetické hrozby včetně ransomwaru. Počet internetových uživatelů napadených nelegálním softwarem pro těžbu kryptoměn stabilně narůstal, přičemž k nejvíce infekcím došlo v březnu (šlo o 1,2 milionu napadených uživatelů).

Odborníci společnosti Kaspersky Lab se zaměřili na faktory, které mohly vést k rozšíření nelegálních minerů. V zemích s nejvyšším výskytem hrozby hodnotili například i úroveň právní ochrany uživatelů, ceny elektrické energie a hlavní způsoby distribuce těchto malwarů. Mezi desítkou nejpostiženějších zemí jsou Kazachstán, Vietnam, Indonésie, Ukrajina, Rusko, Alžírsko, Írán, Indie, Thajsko a Tchaj-wan. Analýzou došly k závěru, že právní rámec ani cena elektřiny nemají výraznější vliv na šíření malwaru. Hlavním viníkem většiny infekcí jsou pirátské kopie softwarů a nelicencovaný obsah.

Celkový počet internetových uživatelů, kteří se setkali s minery, meziročně stoupl o více než 83 % - z 2 726 491 v roce 2017 na 5 001 414 v roce 2018.

Podíl odhalených minerů z celkového množství detekovaných kybernetických hrozeb vzrostl o tři procenta – z pěti procent v roce 2017 na osm procent letos.

Více než pětkrát také vzrostl celkový počet uživatelů, kteří se setkali s mobilními minery – z 1 986 v loňském roce na letošních 10 242.

Štítky: 

Podobné články

Nedostatky na perimetru sítě oslabují kybernetickou odolnost

23. 4. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle studie Threat Report: Cybercrime on Main Street 2025 společnosti Sophos zůstává ransomware největší hrozbou, zejména pro malé a středně velké podniky. V současné chvíli ransomware těží především ze zastaralých nebo špatně nakonfigurovaných síťových zařízení, která jsou pro kyberzločince hlavní vstupní branou. Čtěte více

Nejoblíbenější zbraní kyberútočníků byl v Česku v únoru infostealer Agent.AES

19. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejčastějším škodlivým kódem pro platformu Windows v Česku byl v únoru infostealer Agent.AES (známý také jako Snake Keylogger). Bezpečnostní experti jej detekovali ve čtvrtině všech zachycených případů. Tento malware zaznamenává stisky kláves na klávesnici napadeného počítače a stejně jako řada dalších infostealerů dokáže odcizit například přihlašovací údaje, hesla a uživatelská data. Čtěte více

Na očích, přitom skryté: Útočníci vkládají malware do obrázků na webových stránkách

23. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. vydala svou nejnovější zprávu Threat Insights Report, která popisuje, jak kyberzločinci využívají předpřipravené sady umožňující i těm méně zkušeným vytvořit malware a využít generativní umělou inteligenci (GenAI) k zefektivnění svých útoků. Čtěte více

Globální vývoj kyberhrozeb: Nový typ investičního podvodu, jehož součástí je deepfake

20. 1. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Společnost ESET vydala svou nejnovější zprávu Threat Report H2 2024, která shrnuje globální vývoj kybernetických hrozeb na základě dat z telemetrie a odborného pohledu analytiků, a to od června do listopadu 2024. Během tohoto období například výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím roku 2024. Čtěte více