Lucie Kratochvílová (DCD Publishing) Pomáháme partnerům nastavovat aktivity a strategie

12. 10. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Jednou z nejvýraznějších osobností týmu DCD Publishing je Lucka Kratochvílová, která má na starosti marketing a sales a řeší digitální aktivity našich klientů. A právě proto je Lucka ta pravá osoba, která vám může osvětlit, co všechno DCD Publishing v digitálním marketingu umí.
Lucie Kratochvílová, DCD Publishing

V DCD Publishingu jsi už nějaký ten pátek, jak bys své dosavadní působení zrekapitulovala?

V DCD Publishingu je mi ctí působit už třetím rokem, a to po téměř dvou dekádách v korporaci. Po celou dobu mě nepřestává udivovat flexibilita menšího týmu. Co v korporaci trvá týdny, v malé firmě vyřídíte za hodiny. Je to super. DCD mi navíc poskytlo spoustu prostoru pro seberealizaci a zároveň sebevzdělávání. Měla jsem možnost se naučit do detailu věci, ke kterým jsem se dřív dostávala pouze okrajově. Navíc pracuji s partou velice kreativních a inspirativních lidí (wink wink), což mě neustále posouvá vpřed. Své působení proto mohu shrnout jako pozitivní zkušenost, ale to bude asi taky na posouzení jiných. Každopádně pokud bych měla vyhodnotit, kam jsme se v průběhu těch tří let posunuli, myslím, že jsme ušli dlouhou cestu. Když jsem do DCD Publishingu přicházela, měli jsme s Karlem jenom vizi toho, co bych mohla dělat. Dneska mám již ustálené klienty, což se před lety mně osobně zdálo jako utopie. Karlovi naštěstí ne.

Oficiálně máš v DCD na starosti marketing a sales, můžeš stručně popsat těm, kteří tě ještě neznají, co vlastně všechno děláš?

V marketingu se to dá rozdělit na dvě oblasti. Jedna je marketing za DCD – viditelnost značky, marketingové materiály pro klienty a tak podobně. Tady bych ale dodala, že moje role je spíš konsolidační. Na marketingu DCD se podílejí víceméně všichni, kdo tam pracují – redaktoři, grafik, sales. Ta druhá větev marketingu se váže k mojí sales pozici. Dalo by se říct, že prodávám marketingové strategie a různé typy marketingových aktivit v oblasti digitálního marketingu. Jakmile něco prodám, taky to s pomocí našeho týmu uvedu do provozu, vyhodnotím a navrhnu, co se bude dít dál. Digitální marketing je něco, čemu se momentálně věnuji nejvíc. Zvládám taky třeba připravovat eventy, ale k tomu jsme se kvůli covidu zatím moc nedostali. Co ale není, může být.

Pojďme na DCD a digitální marketing. Co umí DCD Publishing v této oblasti a komu jsou tyto služby určeny?

Začnu zeširoka. Již několik let je v oblasti vendor marketingu silný tah na digitální marketing. Ve výčtu aktivit, které partneři pro vendory uskutečňují, je to nejpodporovanější typ, na který je výrobce ochotný přispívat. To se týká celého trhu. Všichni si uvědomují, že tomu hodně napomohl covid, kdy klasická cesta získávání obchodů „face to face“ (rozuměj formou eventů) už nebyla moc „in“ (neboli „bezpečná“). Nicméně přestože vidíme dlouhodobý trend úspěšnosti digitálního marketingu v B2C segmentu, B2B strategie, které fungují, jsou zatím z velké části neprobádané, nebo spíš řekněme neprokázané – minimálně v České republice, ačkoli bych se nebála říct, že je to výzva všude. Navíc ne každý má lidské zdroje, které by se téhle disciplíně mohly smysluplně věnovat. A nebavíme se tady o jednorázové akci, kdy vystřelíte jeden e-mailing nebo jednu bannerovou kampaň, všechno se změní a obchodu se začne dařit. Aby to fungovalo, musí se tomu někdo neustále věnovat. Takže se dá říct, že většina partnerů bojuje s tím, jak podobné prostředky utratit efektivně a v souladu s pravidly, která stanovuje výrobce. A od toho jsme tady my. Pomáháme partnerům nastavovat aktivity a strategie v oblasti digitálního marketingu tak, aby byl spokojený partner i vendor. Ať už jsou naši zákazníci malí, velcí, začátečníci, nebo „zkušeňáci“. V portfoliu máme samozřejmě svá média, která mají své dlouholeté příznivce, ale kampaně spouštíme i na jiných médiích tak, aby zasáhla relevantní publikum. Bavíme se například o Sklik síti, Googlu, LinkedInu a podobně.

Jak probíhá spolupráce a komunikace s klienty, kteří tito služby využívají?

Všechno je individuální. Klíčová je komunikace – hlavně při nastavování kampaní. Každý klient přichází s nějakým rozpočtem a nějakou představou a od toho se všechno odvíjí. Někdo potřebuje uchopit marketing už od webové stránky, jiní chtějí pouze napsat článek. Pokud se ale zaměříme na komplexnější projekty, vždycky začínáme analýzou počátečního stavu. Jak si klient momentálně vede a kam ho chceme posunout. Jak vypadají jeho stránky, co se týče nejen vizuálu, ale i obsahu. Jak je partner sám schopen k celému marketingu přispívat (obsahově), případně jestli všechno bude zajišťovat naše redakce. Důležité je také stanovit, na koho chce cílit a jaké má možnosti, respektive rozpočet a podobně. Jakmile si stanovíme cíle a zjistíme vše potřebné, projekt může začít. Vyhodnocení v průběhu a na konci kampaně/aktivity je samozřejmostí. Nebavme se ale jenom o digitálním marketingu. DCD dnes funguje podobně jako agentura a může nabídnout celou škálu služeb od organizace zmíněných eventů až po zajištění incentivy. Jsme velice flexibilní, a pokud jsem to ještě nezmínila, to se mi na DCD líbí nejvíc – ty možnosti!

Jaká specifika a výzvy má digitální marketing v B2B?

Kdybych dostala korunu za každého, kdo mi pořádně vysvětlil, jak funguje a jak uchopit B2B marketing, měla bych… neměla bych nic! Marketing je individuální disciplína a mohu říct, že v B2B to platí dvojnásob. V běžném marketingu na koncového uživatele vám stačí relativně málo – vějička na cenu, příslib slevy, líbivý vizuál. V B2B míříte na firemního zákazníka, kde finální prodej podléhá mnohem více kritériím. Do celého procesu vstupuje množství nakoupených kusů, soutěže, dlouhodobé smlouvy a tak dále. Navíc dlouhé dekády probíhal obchod v B2B vyloženě na bázi osobní či známostí. Přerod něčeho takového do digitální podoby je nepopiratelná výzva. Jako další dvě výrazné výzvy vnímám všeobecnou nedůvěru lidí v digitální marketing a celkové přesycení digitální komunikací a reklamou. Jak s tím bojovat? Postupně, chce to čas. Řím taky nevznikl za den, a jak často říkám, marketing je běh na dlouhou trať, ne sprint.

Co je podle tebe přidaná hodnota DCD jakožto poskytovatele služeb digitálního marketingu?

Wow, kde začít!? Seznam je to dlouhý. Přidaných hodnot vidím v DCD hodně a troufám si tvrdit, že to tak vnímám naprosto nezaujatě (smích). Ta první je tvorba obsahu. Díky redakci jsme schopni připravit originální obsah pro každé médium. Banner, vstup na LinkedIn, článek, případová studie… cokoli zákazník potřebuje. Máme zkušené redaktory, kteří píšou originálně a chytlavě. To mě přivádí k druhé přidané hodnotě – lidi. Persony, které v DCD pracují, kloubí dekády zkušeností a známostí v IT. To je naše nepopiratelná výhoda. Víme, jak funguje byznys. Víme, jak fungují lidi, a většinu z klíčových osobností v českém a slovenském IT taky známe. Tím, že se v téhle oblasti pohybujeme tak dlouho, také víme, s jakými problémy se naši zákazníci potýkají, a jsme schopni domyslet věci, které nejsou na první pohled možná patrné. Další nepopiratelná výhoda je flexibilita. Nefungujeme tabulkově. Proto jsme také partnerovi schopni vyjít vstříc, ať už jsou jeho požadavky mnohdy jakkoli, řekněme, nestandardní, možná až extravagantní.

Je nějaká služba nebo produkt v portfoliu DCD Publishingu, na který bys chtěla upozornit?

Ukazuje se, že jedním z největších problémů je shánění nových kontaktů. Každý chce růst. Kde ale sehnat kontakty? Myslím tím ty relevantní, B2B kontakty a nezapomínejme na GDPR, které musíme mít pořád v patrnosti. Položili jsme si proto otázku, jak to firmám usnadnit, protože přivádět zákazníky na své stránky a pak dělat psí kusy proto, aby vyplnili dotazník nebo vám proaktivně volali (což je skoro jediný zákonný způsob, jak si je přidat do vlastních kontaktů), je zkrátka boj a výsledek často neodpovídá vynaloženému úsilí. Jednou z těch mála legitimních možností, které ještě existují, jsme my. Dál to záměrně nebudu rozvádět, protože se mi chce docela ověřit, jestli to někdo dočte až sem. Takže pokud jsi, milý čtenáři, zvědavý, jak přesně to funguje, napiš nám na marketing@dcd.cz!

Druhý projekt, který bych ráda vypíchla, je Power Marketing. Jeho cílem je pomoci s marketingem těm nejmenším partnerům. Těm, kteří nemají své webové stránky, ale přesto by rádi nastolili digitální komunikaci se svými zákazníky. Opět vyzývám čtenáře k akci! Kdo má o Power Marketing zájem, ať napíše na marketing@dcd.cz nebo navštíví web powermarketing.cz, kde získá představu o tom, jak tato služba funguje.

Jak mají postupovat zájemci o naše služby? Kam se mohou obracet a co se bude dít, až se ozvou?

Kontakty na nás najdou naši zákazníci na nových stránkách www.dcd.cz. Standardně si jako první krok dohodneme schůzku (klidně i virtuální), abychom se podívali, jak je na tom společnost nyní, a dohodli se, co přesně by bylo potřeba, případně na co jsou prostředky. Podle výsledků se uvidí. Každopádně určitě vzkazuji všem partnerům, tedy našim zákazníkům, ať se toho nebojí a zavolají.

Podobné články

Karel Rumler, ředitel DCD Publishing

Karel Rumler (DCD Publishing): Digitální marketing? Umíme!

14. 9. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Čtenářům Reseller Magazinu Karla Rumlera asi netřeba představovat. Karel řídí DCD Publishing, určuje jeho směr a strategii. Rozhovory často nedává, ale společnými silami jsme se rozhodli přiblížit vám portfolio produktů a služeb DCD Publishingu, o kterých možná nevíte a jež by vám mohly pomoci. Čtěte více

Chráníte svá data i na home officu? Otestujte se online!

27. 3. 2020. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: DCD Publishing)
Informační bezpečnost je jedno z nejaktuálnějších témat současnosti. Denně dochází k závažným bezpečnostním incidentům, které mají dopad na fungování organizací. Na těch nejzávažnějších mají často svůj podíl také nedostatečně informovaní zaměstnanci, kteří se nevědomky dopouštějí zásadních pochybení. Čtěte více
Prezentace Alef Distribution

Odborný seminář „Jak na big data“ 2015

4. 3. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V prostorách pražského Erbia Congress Centra proběhl další seminář společnosti DCD Publishing, tentokrát zaměřený na problematiku velkých dat z pohledu prostředí, nástrojů, technologií a trendů. Čtěte více
„Z debaty u kulatého stolu“

Svitavský seminář Virtualizace a cloud pro IT manažery

19. 2. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost DCD Publishing, tradiční organizátor odborných seminářů, poprvé uspořádala odborný seminář mimo Prahu. S tématem Virtualizace a cloud 16. února 2016 zavítala do Svitav. Záštitu nad seminářem převzala Krajská hospodářská komora Pardubického kraje a město Svitavy. Čtěte více