Konica Minolta se pochlubila růstem zisku i tržeb a chytrými brýlemi AIRe Lens

29. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Rozvoj v segmentu IT služeb a důraz na nové technologie. Zejména to jsou důvody růstu výsledků skupiny Konica Minolta v ČR v roce 2018. Zatímco zisk před zdaněním (EBIT) podle mezinárodních účetních standardů meziročně vzrostl o 17 % na 174 milionů Kč, obrat se zvýšil o více než 6 % na 2,34 miliardy Kč.

Ve střednědobém horizontu hodlá Konica Minolta v ČR pokračovat v akvizicích. Po úspěšném začlenění společnosti WEBCOM (nyní Konica Minolta IT Solutions Czech - KM ITSCZ) plánuje rozšířit skupinu o další firmy především z oblasti bezpečnostních videosystémů nebo pokročilého zpracování videa.

„Konica Minolta se mění a loňský rok byl toho důkazem. Vstoupili jsme mezi dodavatele kamerových systémů, na český trh jsme ve světové premiéře uvedli IT platformu Workplace Hub a úspěšně jsme v provozu otestovali chytré brýle z našeho brněnského vývojového centra,“ uvedl Pavel Čurda, generální ředitel Konica Minolta Business Solutions Czech (KM BCZ), a dodal: „Posilujeme roli Konica Minolta jako servisního integrátora a partnera v oblasti IT služeb a poradenství. I proto hledáme další investiční příležitost s cílem rozšíření našeho produktového portfolia.“

Největší podíl na růstu tržeb měla oblast IT služeb (ITS), která se meziročně zvýšila o 11 % na 883 milionů korun a představuje tak více než 37 % celkového obratu Konica Minolta v ČR. Výrazný nárůst za rok 2018 je zčásti daný vykázáním konsolidovaných výsledků KM BCZ a Konica Minolta IT Solutions Czech (dříve WEBCOM), které byly dosud prezentovány odděleně. I bez toho by však české zastoupení mělo loni úspěšný rok. Z 23 zemí střední a východní Evropy, kde Konica Minolta působí, jsou tržby na českém trhu druhé nejvyšší. Při porovnání prodejů v oblasti ITS je pak tuzemské zastoupení dokonce nejúspěšnější v celém regionu.  

Nepřímý prodej se podílel na obratu Konica Minolta celkem 21,1 %. Meziročně došlo k nárůstu o 10,6 milionu Kč na 411,5 milionu Kč, což je dosavadní rekord. „Zaměřili jsme se na produkční a velkoformátový tisk, prodali jsme historicky nejvíce barevných A3 zařízení. Díky systému školení a rozšiřování produktového portfolia jsme navýšili i prodeje řešení pro řízení firemních procesů. Rozšířili jsme také partnerskou síť, což se projevilo i ve výrazném nárůstu prodeje nových kamerových systémů,“ informoval Tomáš Holubec, obchodní ředitel nepřímého prodeje KM BCZ.   

Inovace plánuje společnost i v tradiční oblasti tiskových řešení. Letos se chystá uvést na trh celou novou řadu kancelářských tiskových zařízení formátu A3 i A4 s přelomovou výbavou i funkcemi. Konica Minolta je v ČR lídrem mezi dodavateli barevných i černobílých přístrojů formátu A3 a největší podíl drží také v segmentu produkčního tisku, kde pokrývá téměř dvě třetiny tuzemského trhu.

Tisková zařízení

Tržní podíl Konica Minolta v ČR dosáhl v případě černobílých produkčních strojů 66,7 % a v segmentu barevných digitálních produkčních strojů se dostal na 60,4 %. Na trhu barevných kancelářských multifunkčních tiskáren formátu A3 činil podíl společnosti 36,5 %. U černobílých multifunkčních tiskáren formátu A3 byl tržní podíl 31,6 %. V segmentech kancelářských multifunkčních tiskáren formátu A4 drží Konica Minolta podíl u barevného i černobílého tisku dohromady 14,4 %.

Chytré brýle pomohou až ke dvojnásobné rychlosti produkce

Konica Minolta uvádí na český trh chytré brýle AIRe Lens fungující na principu rozšířené reality. Ty umožňují zobrazovat jednotlivé výrobní kroky či servisní postupy v reálném čase přímo před očima pracovníka. Výrazně tak zkracují procesy na montážních linkách a zjednodušují poskytování servisních služeb. Výsledkem je růst efektivity, pokles nákladů a chybovosti. AIRe Lens byly již úspěšně otestovány ve firmách Siemens, Honeywell a AZ KLIMA (skupina ČEZ ESCO).

Chytré brýle AIRe Lens přináší nové přístupy také v oblasti servisních činností.  Zajímavé je razantní snížení čekací doby na servisní zásah, která v ČR při aktuální dopravní dostupnosti představuje průměrně zhruba osm hodin. S cílem zlepšit služby technické podpory byly od září do prosince 2018 testovány v pilotním programu společnosti AZ KLIMA (člen skupiny ČEZ ESCO), s partnerem projektu, společností Aconte. Princip zefektivnění servisu spočívá v online komunikaci technika na místě závady s expertem, který může z jedné centrály pomáhat mnoha méně zkušeným kolegům. Specialistovi se v takovém případě na notebooku zobrazí vše, co vidí technik na místě. Tomu se naopak před očima, tedy na displeji brýlí, zobrazuje správný postup doporučený odborníkem. Vše je samozřejmě doplněno hlasovou komunikací a možností použít k práci obě ruce.

Stěžejní část AIRe Lens umístěná na hlavě váží pouhých 35 gramů a skládá se ze zobrazovacího displeje před jedním okem uživatele a kamery umístěné na obroučce brýlí. Součástí zařízení je rovněž výpočetní jednotka umístěná v malé krabičce, kterou lze upevnit za opasek nebo na paži a baterie s výdrží až sedm hodin. „Celkové provedení bylo našimi zaměstnanci přijato velmi pozitivně.

Software AIRe Lens byl vytvořen v brněnském Business Innovation Center. To je jedno z pěti výzkumných a inovačních center Konica Minolta na světě. „Finální podoba systému pro chytré brýle vznikla na základě komunikace s potenciálními uživateli a zpětné vazby přímo od zákazníků,“ doplnil Innovation Programme Manager Tomáš Slavíček. Výsledkem je tak zařízení odpovídající reálným požadavkům výrobního procesu, které lze pohodlně používat po dobu celé pracovní směny.

V České republice jako v jedné z prvních zemí EU budou chytré brýle v prodeji ve druhé polovině letošního roku.

Video : 

Podobné články

HP: multifunkční tiskárny řady DeskJet

10. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP Inc. představila tiskárny pro domácnosti populární řady HP DeskJet – jde o modely HP DeskJet 2320, HP DeskJet 2720, HP DeskJet Plus 4120, HP DeskJet Plus Ink Advantage 6075 a HP DeskJet Plus Ink Advantage 6475. Novinky jsou vhodné pro rodiny, které vyznávají aktivní životní styl a kombinují práci, studium a zábavu. Čtěte více

Y Soft představil novou rodinu cloudových tiskových služeb

9. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Y Soft)
Společnost Y Soft představila novou rodinu nástrojů pro řízení a správu tisku a poskytování hostované infrastruktury na bázi cloudu. Y Soft od nových služeb očekává snížení nákladů na IT zdroje při zachování dostatečně robustních tiskových nástrojů. První odhalené novinky z rodiny YSoft SAFEQ Cloud jsou YSoft SAFEQ CloudPro a YSoft SAFEQ Breeze. Čtěte více

OKI zdarma nabízí samolepicí média a grafiku pro dodržování společenského odstupu

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: OKI)
Společnost OKI poskytuje zdarma tisková média a grafické podklady v češtině na podporu obchodních firem v době koronavirové pandemie a při přechodu zpět na normální provoz. Ve spolupráci se značkou Floralabels pomáhá OKI podporovat společenský odstup pomocí jasné vizuální komunikace. Čtěte více

IDC: Celosvětový prodej tiskáren a multifunkcí v 1. čtvrtletí 2020

28. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej tiskáren a multifunkce podle společnosti IDC během prvního čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 7,5 % na 21,1 milionu kusů. Za výrazným poklesem je nutné hledat zejména pandemii COVID-19 a s ní spojené výrobní potíže, protože většina výrobců více či méně spoléhá na čínské továrny. Čtěte více