Každý Čech ročně vyprodukuje téměř 16 kilogramů elektronického odpadu

16. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evropa v datech)
Na každého obyvatele Česka připadá až 15,7 kilogramů elektronického odpadu ročně, více jak desetinu z něj tvoří mobilní zařízení. Nový telefon si Češi pořizují průměrně jednou za tři až tři a půl roku. Možnost elektroniku recyklovat, ať už u prodejců nebo operátorů, Češi přitom téměř nevyužívají.

V roce 2021 se celosvětově prodalo přes 1,43 miliardy chytrých telefonů. S příchodem covidu se sice prodeje propadly o 12 %, útlum ale trval jen rok a už vloni se počty prodaných zařízení začaly přibližovat předpandemickému stavu. Situace v Česku má ale jiný vývoj. „V covidových letech jsme zaznamenali nárůst v počtu prodaných kusů o 15 %. V loňském roce se nám podařilo tento trend udržet. I přes nepříznivou situaci, válku na Ukrajině, inflaci a energetickou krizi se nám podařilo navýšit počty prodaných kusů. V současné době je kategorie IT a mobilních telefonů jednou z nejvíce rostoucích kategorií v našem sortimentu, a to i přes jejich rostoucí cenu,“ vysvětlil Tomáš Račák, category manager ze společnosti Datart.

Největším světovým hráčem, co se počtu prodaných smartphonů týká, je korejský Samsung, který jen v prvním čtvrtletí loňského roku prodal přes 73 milionů chytrých telefonů. Světovou dvojkou je podle dostupných údajů ze serveru Statista.com americký Apple, jehož dodávky se v prvním čtvrtletí roku 2022 zastavily na 56,5 milionech zařízení.

Vlastní telefon má téměř 99 % Čechů

V Česku je poměr mezi těmito technologickými giganty podle serveru GoMobil.cz mnohem vyrovnanější. Zatímco Samsung se na trhu podílel z 24,2 %, Applu připadl o desetinu procentního bodu menší podíl. Češi jsou vášnivými uživateli telefonů, což dokazují i data Českého statistického úřadu.

„Podle údajů ČSÚ má vlastní mobilní telefon 98,8 % Čechů z každé věkové kategorie starší 16 let, přičemž nejmenší podíl (necelých 93 %) připadá Čechům, kteří dosáhli 75 let. Zajímavější je sledovat rozdíly ve vlastnictví chytrých telefonů. Zatímco ve věku 16–24 let má smartphone přes 99 % Čechů, u seniorů se tento poměr zastavuje na 14,5 %,“ nastínil Tomáš Odstrčil, analytik Evropy v datech.

Nový mobil každé tři roky

Silné prostoupení mobilních telefonů českou populací rovněž znamená, že poměrně často utrácíme za nová zařízení. „Lidé mobily obměňují velmi často, dle našich odhadů asi každé 3 až 3,5 roku,“ vysvětlil Miloš Polák z projektu REMOBIL, který se specializuje na recyklaci mobilních telefonů. Denně se v Česku prodá na 8 500 telefonů, přičemž průměrná cena jednoho prodaného kusu činí 8 800 Kč.

Vysloužilá zařízení si většina Čechů nechává ve svých šuplících takzvaně „pro strýčka příhodu“. Podle průzkumu projektu REMOBIL se Čechům práší na 12 milionů nepoužívaných mobilů. Nejlepší a nejudržitelnější řešení přitom velmi často leží v recyklaci, kterou ale velká část společnosti nevyužívá.

Operátorům se vrací méně než procento zařízení

Recyklaci poskytují i mobilní operátoři. „Ve všech našich prodejnách je možné nadbytečné mobily odevzdat a my následně zařídíme jejich recyklaci. Informovanost o problematice elektroodpadu, recyklaci, ekologické stopě výroby elektrozařízení i o tom, kde všude lze vysloužilé zařízení odevzdat, je ale velmi nízká. Přes prodejny se nám k recyklaci vrací méně než procento prodaných mobilů,“ vysvětlil Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti v T-Mobilu.

Podle dat Deutsche Telekom ale nejde jen o problém Česka. Shromažďování nevyužívaných zařízení je zvykem všech 36 světových zemí, kde společnost působí. „Hodláme se na tento problém více soustředit a zvyšovat povědomí o tom, co dělat se zařízením poté, co doslouží,“ doplnil Orgoník.

Na každého Čecha ročně připadá 15,7 kg elektronického odpadu

„Mobilní telefony jsou jednou ze základních složek elektronického odpadu, jehož celosvětový objem vychází podle dat z roku 2019 na 53,6 miliardy kilogramů materiálu, který by se dal recyklovat a znovu využít. Ve skutečnosti si ale tímto procesem projde pouze 17 % vyhozené elektroniky,“ uvedl Martin Orgoník z T-Mobilu. Na každého Čecha připadá celkem 15,7 kilogramů elektronického odpadu ročně. Za jediný rok Česko vyprodukuje 11 kilotun elektronického odpadu jen z telefonů a malých IT zařízení, mezi které patří i navigace, kalkulačky, routery či tiskárny.

K redukci odpadu přispějí i jednotné nabíječky

Recyklovat se dá až 90 % materiálu v mobilních telefonech. V celém procesu se z telefonu nejprve demontuje baterie a pokud se telefon nedá opravit či rozebrat na náhradní díly, putuje do hutě. Získaný plast (přibližně 58 %) se využije energeticky v procesu tavení jako náhrada uhlí. Kovy, kterých je v mobilu zhruba 30 %, se zrecyklují. Mezi nejčastěji zastoupené složky patří měď a hliník, z mobilu se však běžně získá i téměř procento lithia, niklu a stopové množství zlata a stříbra. Zbytek materiálu končí ve strusce, která se poté často používá jako stavební materiál.

Redukci množství elektronického odpadu řeší i Evropská unie, která od roku 2024 zavede povinnost prodeje nových zařízení s jednotnými nabíjecími konektory. Právě vyhozené či nepoužité nabíječky totiž znamenají až 11 tisíc tun elektronického odpadu vytvořeného v EU. Jednotné nabíječky zároveň ušetří i peníze Evropanů, kteří kvůli potřebě různých nabíjecích kabelů zbytečně ročně utratí na 250 milionů eur.

Podobné články

Udržitelná datacentra? Schneider Schneider Electric a Digital Realty představují nadějný příslib

22. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
V době, kdy se odvětví datových center potýká s výzvami, přicházejí společnosti Schneider Electric a Digital Realty s nadějným řešením. Jejich inovativní projekt oběhového hospodářství, který bude nasazen v datovém centru PAR6 v Paříži, si klade za cíl prodloužit životnost kritických systémů, snížit množství elektronického odpadu a omezit emise spojené s dodavatelskými řetězci. Čtěte více

Výhled IT prodejního kanálu na rok 2024 a dále

11. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
Navzdory přetrvávajícím problémům vykazuje světový trh s IT po třech letech nepříznivých okolností známky oživení. Předpokládá se, že v roce 2024 vzrostou celosvětové dodávky osobních počítačů o osm procent a o stejné procento se zvýší i výdaje na IT oproti předchozímu roku. Co tedy bude toto oživení trhu znamenat pro IT prodejní kanál v nadcházejících měsících? Čtěte více

TD SYNNEX bude ve svých skladech držet repasované produkty Cisco Refresh

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Společnost TD SYNNEX vychází vstříc rostoucí poptávce po udržitelných řešeních v oblasti IT. Nově bude držet repasovaná zařízení s certifikací Cisco Refresh přímo ve svých evropských skladech. A to včetně českého skladu v Boru u Tachova, který je největším logistickým centrem distributora v Evropě. Cirkulární produkty tak budou připraveny k okamžité expedici. Čtěte více

Skupina Zyxel Group v TOP 5 % v ročence udržitelnosti společnosti S&P Global

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Skupina Zyxel Group byla zařazena do ročenky udržitelnosti Sustainability Yearbook 2024 publikované společností S&P Global. Díky svým výsledkům je skupina Zyxel Group v ročence uvedena rovnou ve dvou kategoriích, a to „Top 5 %“ a „Industry Mover“. Čtěte více