Jana Studničková (iBusiness Thein): Lidé chtějí pracovat s krásnými věcmi

20. 9. 2023. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a iBusiness Thein)
Jsou zařízení od Applu vhodná do firemního prostředí? Jaké jsou jejich výhody a proč zvolit model DaaS (Device as a Service), to nám prozradila Jana Studničková, CEO společnosti iBusiness Thein.
Jana Studničková, CEO společnosti iBusiness Thein

Mohla byste nám nejprve představit iBusiness Thein a svou roli? Jaká je vaše vize pro tuto firmu?

Společnost iBusiness Thein vznikla jako inovativní projekt pod investiční skupinou Thein Tomáše Budníka, jejíž cílem je zákazníkům na B2B trhu zprostředkovat co nejsnadnější přístup k Apple ekosystému, konkrétně Apple produktům formou služby, tzv. Device as a Service (DaaS), která nabídne více než jen pouhé dodání telefonů či Maců. Zaměřujeme se na veškeré další potřeby spojené s digitální infrastrukturou jako například prodloužení záruky, pojištění, možnost náhradního zařízení v případě poškození či ztráty a po uplynutí tříletého cyklu garantované smazání dat a případnou ekologickou likvidaci zařízení. Komplexní nabídka a přístup iBusiness Thein zajišťují, že firmy získají nejen prvotřídní technologická zařízení, ale také stabilního byznysového partnera pro řešení všech servisních a bezpečnostních aspektů.

V roli CEO společně s dalšími kolegy už nějakou dobu intenzivně pracuji na strategiích, optimalizaci nabídky služeb a celkové prezentaci iBusiness Thein. Vize je jasná – objasnit společnostem výhody světa Apple, a tím zpříjemnit pracovní život co nejvíce lidem. Zároveň se v tomto ohledu chceme stát jedničkou na trhu a také nejlepším společníkem, který umožní českým firmám plně využít potenciál moderních technologií, a tím posunout růst a efektivitu na úplně novou úroveň.

Jaké výhody mají zařízení Apple pro firemní prostředí? Můžete se podrobněji zaměřit na to, jak použití Maců ve firmách zvyšuje efektivitu a zaměstnaneckou spokojenost?

Mac počítače jsou známé svým uživatelsky přívětivým a konzistentním prostředím operačního systému macOS, které umožňuje rychlé osvojení, minimalizuje ztrátu času zdlouhavým učením a poskytuje ucelený balíček výkonu, bezpečnosti, spolehlivosti a kreativních nástrojů. Potřebné dovednosti zaměstnanci získávají rychleji bez zbytečného stresu a velice brzy se vracejí ke své standardní náplni práce. Bezpečnost a ochrana dat jsou na vysoké úrovni za pomoci šifrování disků a pravidelných aktualizací, což zajišťuje vysokou, a především důvěryhodnou ochranu firemních dat.

Macy se také snadno integrují do smíšených IT prostředí. Tento faktor umožňuje společnostem využívat nejlepších aspektů macOS, ale i jiných platforem. Prostřednictvím podpory nástrojů jako Microsoft Office či cloudových služeb je spolupráce s kolegy s různými druhy zařízení efektivní a plynulá.

V neposlední řadě lze v rámci zaměstnanecké spokojenosti uvést i moderní design, na který jsou vždy pozitivní ohlasy. Lidé zkrátka chtějí pracovat s krásnými věcmi!

Může Apple ekosystém napomáhat rychlejšímu zavádění inovací ve firmách? Jak?

Samozřejmě záleží na konkrétní společnosti a oboru jejího podnikání, nicméně se všeobecně dá říci, že symbióza Apple produktů vytváří stabilní a konzistentní základ umožňující firmám soustředit se čistě jen na inovaci místo zdlouhavého řešení problémů s kompatibilitou nebo s jinou proměnnou.

A také jistě nebude náhoda, že právě inovativní firmy mají možnost Mac as a Choice neboli možnost vybrat si pro práci Mac zavedenou nejčastěji.

Hodí se Apple do jakékoliv firmy? Nenarážíte u klientů na problémy s kompatibilitou – přece jen řada firem používá proprietární software a nástroje, které jsou často určené pro jiné platformy.

Určitá omezení samozřejmě jsou, například v oblasti vývoje back-endu. Žádný nástroj ostatně není úplně vždy pro každého. Pravdou ovšem je, že mýty o (ne)vhodnosti Maců do firem daleko přesahují realitu a na nás je to změnit. Pro drtivou většinu běžného užití v kanceláři nejsou bariéry naprosto žádné. Hodně to změnil nástroj M365, který posunul kompatibilitu Maců na zcela novou úroveň. A přitom uživatelé vůbec nepřicházejí o žádnou z výhod klasického Macu – jak hardwaru, tak softwaru.

Velké téma je pro firmy také kybernetická bezpečnost. Jak jsou na tom zařízení od Applu? Obecně se vždy považovala za bezpečnější, má Apple v repertoáru něco navíc pro firemní prostředí?

Apple se hrdě a oprávněně hlásí k tomu, že klade bezpečnost svých produktů na první, druhé i třetí místo. Vysoké normy jsou dobře patrné i v oblasti biometrické autentizace, kde Touch ID a Face ID bezproblémově zajišťují spolehlivé zabezpečení zařízení. Co je přitom výjimečné, je skutečnost, že spousta funkcí je přednastavena již v okamžiku, kdy produkt poprvé vybalíte z krabice. Zařízení od Applu jsou tak rychle připravena na boj s kybernetickými hrozbami jak pro běžného uživatele, tak v pracovním prostředí.

Naší výhodou navíc je, že ve skupině máme společnost Thein Security, která dokáže firemní kyberbezpečnost posunout na nejvyšší možnou úroveň – od úvodních školení zaměstnanců přes zabezpečení koncových stanic a infrastruktury až po nepřetržitý dohled nad firemními systémy.

Mohli bychom se zaměřit na vaše služby DaaS (Device as a Service)? Jaké jsou hlavní výhody této služby oproti tradičnímu nákupu hardwaru, softwaru a služeb?

Služba DaaS představuje kompletní péči o koncová zařízení zaměstnanců, jako jsou notebooky, mobilní telefony, tablety a další příslušenství v celém jejich životním cyklu. Zahrnuje zajištění koncových zařízení formou pronájmu a k tomu řadu doplňkových služeb od úvodní instalace zařízení přes device management až po zajištění bezpečnosti a podpory uživatelů zařízení prostřednictvím service desku. Oproti tradičnímu pořizování hardwaru představuje rychlé dodání a celistvou správu přístrojů, čímž šetří firmám čas i finance.

Mimo to zvyšuje efektivitu práce zaměstnanců prostřednictvím moderního a funkčního zařízení, které je správně konfigurované. Problém není ani porucha či krádež, zařízení je promptně nahrazeno, takže nehrozí nekonzistentnost z důvodu absence vhodného přístroje.

Náklady jsou v případě DaaS jsou rozloženy v čase a odpadá nutnost vysokých CAPEX investic. Jsou perfektně predikovatelné, nehrozí vícenáklady díky kompletnímu pojištění a tomu, že zařízení jsou vždy v záruce. Podpora uživatelů specializovaným týmem je také efektivnější. Pokud firma započte své reálné interní náklady na podporu uživatelů, vychází DaaS výhodněji.

V neposlední řadě správně nastavený DaaS zvyšuje kybernetickou bezpečnost firem díky vyváženě nastavené restriktivní politice, vždy aktualizovanému operačnímu systému a případně i díky využití end-point security nástrojů.

Zaměstnanci také mají možnost pracovat na moderním zařízení, které si navíc po 24 nebo 36 měsících mohou odkoupit. Pokud nastane jakýkoliv problém, dá se obrátit na specializovanou podporu, a celkově se tak zvyšuje spokojenost zaměstnanců, což se firmě bohatě vrátí v jejich loajalitě a efektivitě práce.

Je DaaS v Česku oblíbený model, nebo chtějí zákazníci raději přímo nakupovat nebo využít operativní leasing, což jsou možnosti, které také nabízíte?

Služba DaaS je v České republice v počátcích a její využívání je ve srovnání se západními trhy zatím méně frekventované. Podobně jako v případě cloudových služeb jsme u nás i v tomto zkrátka o něco konzervativnější a upřednostňujeme mít vše „vlastní“ a „dělat si to sami“. Firmy už ale začínají postupně chápat, že není nejvýhodnější mít server u sebe ve sklepě, ale je naopak efektivní využívat specializovaných cloudových dodavatelů. Podobným způsobem se bude výrazně měnit přijímání a využití DaaS služeb.

Osobně nevidím důvod, proč ve firemním vybavení topit drahou hotovost, kterou lze v podnikání využít daleko lépe tam, kde vydělá další peníze. A věřím, že na to firmy brzy přijdou stejně, jako se naučily využívat operativního leasingu na auta.

Můžete zmínit nějaké success stories nebo segmenty, typy firem, kde je o vaše služby největší zájem?

Typicky největšími klienty jsou banky a obecně firmy, které mají hodně zaměstnanců a poboček, a v minulých letech ve velkém přešly na iPhony a iPady. Postupně se tak u managementu začínají objevovat i Macy a věříme, že právě tady budou probíhat nejrychlejší změny i na úrovni zaměstnanců.

Pokud má nějaká firma zájem o spolupráci a ráda by přešla na Apple, jaký je postup, jak se s vámi nejlépe spojit?

Ideální cesta vede skrze naše webové stránky, na nichž je dostupný kontaktní formulář. Stačí vyplnit požadované údaje a v krátkosti popsat konkrétní zájem a vlastní potřeby. Na základě takového požadavku následně firmu kontaktuje náš člověk. Nebo mi napsat přes LinkedIn.

Štítky: 

Podobné články

Michael Trousil, vedoucí divize Cloud v TD Synnex

Michael Trousil (TD Synnex): Zastřešujeme tři největší cloudové platformy

23. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD Synnex)
Při vší úctě k českému velikánovi Járovi Cimrmanovi panuje v TD Synnex přesvědčení, že budoucnost patří cloudu, spíš než aluminiu. Důkazem, že TD Synnex považuje tento segment za strategický, je založení nové divize Cloud. Šéf divize Michael Trousil popisuje, jaké přednosti přináší zastoupení tří největších cloudových platforem obchodním partnerům. Čtěte více

Marcel Divín: Tiskárny Epson dělají to, co mají

7. 11. 2023. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a Epson)
Jak se společnosti Epson daří držet krok v éře digitalizace? Čím výrobce pomáhá zákazníkům optimalizovat náklady na tisk a jak podporuje partnery? Které novinky v oblasti podnikového tisku by vám neměly uniknout? To nám řekl Marcel Divín, Branch Office Manager ve společnosti Epson Europe CZ&SK. Čtěte více
Zleva Vanda Dolínková, Nhung Hlochová a Magdaléna Košková

Ženy v IT: ASUS

13. 9. 2023. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing a ASUS)
Tři ženy, které pracují ve společnosti ASUS, nám přiblížily, jak se k práci v IT dostaly, co je náplní jejich práce, co je nejvíce baví, ale i to, jak relaxují. Představujeme vám Magdalénu Koškovou, commercial marketing specialist, Nhung „Růženu“ Hlochovou, head of OPBG marketing, a Vandu Dolínkovou, CZ channel account manager. Čtěte více
Petr Kacíř, Sales Head of CZ&SK Eastern Europe Team, PANTUM

Petr Kacíř (PANTUM): Chceme rozvířit stojaté vody konzervativního tiskárenského trhu

8. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Společnost PANTUM před sebou nemá jednoduchý úkol. Český a slovenský trh s tiskovými technologiemi a službami je dlouhodobě obsazený mnoha zavedenými dodavateli a prostoru pro nové hráče je zde na první pohled minimum. Čím vším chce nový výrobce zaujmout partnery i koncové zákazníky a vybojovat si své místo na trhu, nám nastínil manažer značky PANTUM pro ČR a SR Petr Kacíř. Čtěte více