IoT v potravinářském průmyslu?

20. 4. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Infor)
Když se bavíme o Industry 4.0, většinou diskutujeme přínosy pro firmy z průmyslových odvětví jako strojírenství či automotive. Ale digitalizace je zajímavá i pro další odvětví včetně například potravinářství.

Jako klíčová digitalizační technologie se v potravinářském průmyslu jeví Internet of Things (IoT), která s podporou senzorů přinese potravinářským podnikům ohromné spektrum detailních informací.

Pro potravinářské zpracovatele a výrobce nejsou technologie IoT ničím překvapujícím, podle posledních průzkumů se více než polovina z nich nějakým způsobem v IoT projektech již angažuje. V technologii senzorů vidí obrovský potenciál zejména ke zlepšení dohledatelnosti potravinářských produktů, která je alfou a omegou v procesech stahování produktů z trhu, redukce objemu odpadu vzniklého při výrobě a vyšší efektivity přepravy a manipulace potravin.

Co je v potravinářství poměrně nové, je využití chytrých senzorů a integrované analytiky k inovaci výrobních procesů pro optimalizaci využití strojů a zařízení. V tomto směru je využití senzorů stejné jako u průmyslové výroby: senzory mohou být využívány k monitorování výkonu zařízení či identifikaci jakýchkoliv anomálií, které mohou předznamenat výpadek či potřebu údržby. Speciálně pro firmy v segmentu potravinářské logistiky dodávající čerstvé potraviny, které vyžadují speciální chladící zařízení či kontrolu vlhkosti, pak dokáží senzory monitorovat podmínky během přepravy a zasílat je v reálném čase.

IoT jako součást digitalizace

Prostým sběrem dat vysílaných ze senzorů se procesy v potravinářské výrobě samozřejmě samy od sebe nezlepší. IoT aplikace je potřeba integrovat s ERP systémy s pokročilými analytickými funkcemi v oblasti poptávky, nabídky a skladových zásob a teprve potom lze obrovské množství získaných dat zpracovat na akceschopné, manažerské informace.

Data získaná ze senzorů využije široké spektrum pracovníků – od techniků zodpovědných za fungování chladících zařízení na vzdálených lokalitách, přes pracovníky údržby zajišťující kontinuální provoz strojů ve výrobě, až po plánovače výroby, jež potřebují logistická data od dodavatelů v reálném čase. Senzory v kombinaci s ERP a BI systémy dokáží poskytnout informace nezbytné ke správným rozhodnutím a k udržení konkurenceschopnosti na potravinářském a nápojářském trhu.

O využívání IoT technologií začíná uvažovat stále více potravinářských společností. Nejnovější informace z trhu naznačují, že více než polovina podniků si uvědomuje potenciál IoT, mnohé již realizují pilotní projekty nebo alespoň aktivně vyhodnocují uživatelské případy. Stále větší procento projektů překonává pilotní fázi a vstupuje do produkčního provozu. Úspěšné projekty ale lze nalézt pouze tam, kde je IoT a zavádění senzorů součástí širší, ucelené strategie digitalizace, tedy přístupu jinak známého jako Industry 4.0.

Digitalizace v Intersnack

Například Intersnack, evropský dodavatel a vlastník více než 20 známých potravinářských značek včetně v ČR prodávaných Bohemia, Chio a POM-BÄR, se rozhodl využívat cloudové řešení Infor.  Projekt, který se dotkne téměř každého podnikového procesu a všech značek v celé Evropě, bude postaven na strategii digitální transformace. Součástí kontraktu bude implementace odvětvově-specifické sady řešení Infor CloudSuite Food & Beverage společně s dalšími 18 propojenými systémy.

Řešení bude obsahovat všechny hlavní aplikace včetně ERP, finančního řízení, řízení výkonnosti, business intelligence, údržby podnikového majetku, CRM a řízení dodavatelského řetězce. Hlavními požadavky na řešení bylo detailní napojení na cloud a inovativní strategie v oblasti digitální transformace a umělé  intelligence (AI).

Jak je vidět, stále více výrobních a logistických zákazníků klade důraz na podporu moderních technologií digitalizace, IoT a umělé inteligence, a podnikové aplikace se bez jejich podpory již brzy neobejdou.

Autor: David Zeman, channel manager, Infor Česká republika

Štítky: 

Podobné články

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více

Výhled trhu datových center pro rok 2024

13. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eaton)
S tím, jak se svět přizpůsobuje digitální transformaci téměř ve všech aspektech každodenního života, se neustále vyvíjí i odvětví datových center. Rychlý vývoj trhů s datovými centry a změny v architektuře a designu datových center znamenají, že na začátku nového roku se odvětví datových center pohybuje ve složitém labyrintu výzev a příležitostí, které slibují změnu v jeho trajektorii. Čtěte více

Firmy vnímají bezdrátové připojení jako cestu k vyšší produktivitě, některé problémy ale přetrvávají

14. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic Connect Europe)
Nejnovější průzkum společnosti Panasonic Connect Europe zjistil, že firmy očekávají od investic do bezdrátových technologií průměrné zvýšení své produktivity o 32 % během tří let od implementace. Více než třetina respondentů (36 %) uvedla, že 5G je nejdůležitější investicí do bezdrátových technologií v jejich podnikání, přičemž soukromé sítě v kampusech jsou populárnější než sítě veřejné. Čtěte více

Samsung SmartThings for Business rozšiřuje možnosti konektivity B2B obrazovek

2. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Společnost Samsung na veletrhu ISE 2024 v Barceloně předvedla, jak platforma SmartThings vylepší možnosti B2B obrazovek a podpoří konektivitu ve firemním prostředí. Pod heslem „SmartThings for Business“ byly představeny výhody, které IoT platforma nabízí při vytváření propojených a snadno ovladatelných digitálních informačních systémů v nejrůznějších oborech. Čtěte více