Invea-Tech monitoruje třetinu českého internetu

27. 1. 2011. (redaktor: Ondřej Jánoška, zdroj: Invea-Tech)
Inovativní spin-off firma Invea-Tech zahájila produkční provoz jedné z největších instalací řešení FlowMon na českém trhu. Bezpečnostní a monitorovací řešení bylo nasazeno u společnosti Casablanca.

Casablanca díky tomu splnila svou zákonnou povinnost v podobě uchovávání dat o IP komunikacích a zařadila se mezi další velké národní ISP a mezi významné poskytovatele internetu jako jsou ČD–Telematika či Sloane Park.

Díky těmto instalacím došlo k výraznému zvýšení pokrytí českého Internetu monitoringem realizovaným řešením FlowMon, které nyní zahrnuje desítky monitorovaných 10 GE a 1 GE linek s průměrným datovým provozem téměř 100 Gb/s. Tyto obrovské objemy dat jsou monitorovány za využití desetigigabitových a gigabitových FlowMon sond a informace o provozu jsou ukládány na velkokapacitní FlowMon kolektory, jejichž celková úložná kapacita v součtu činí stovky TB.

Společnost Casablanca se rozhodla vyřešit soulad se zákonnými požadavky kladenými na každého poskytovatele internetového připojení v České republice (zákon o elektronické komunikaci a prováděcí vyhláška 485/2005) ale i Evropské Unii implementací monitorovacího a bezpečnostního řešení FlowMon. Toto řešení postavené na technologii sledování datových toků umožňuje v reálném čase, ale i dlouhodobě historicky zaznamenávat informace o dění na počítačové síti.

Kromě splnění zákonných požadavků přináší uživatelům i další benefity při sledování, správě a zvýšení bezpečnosti počítačové sítě. Prostřednictvím FlowMon sond jsou ve společnosti Casablanca monitorovány všechny linky vedoucí do a ze sítě společnosti, což v současné době znamená čtyři 10 GE linky a několik gigabitových linek, mezi které patří připojení do NIXu, přímé peery a zahraniční tranzitní linky. O uložení statistik se stará FlowMon kolektor s kapacitou téměř 50 TB, který zajišťuje uchování statistik po zákonem požadovanou dobu šesti měsíců.

„Řešení FlowMon nám umožnilo efektivně se vypořádat s požadavky zákona o elektronické komunikaci. Prostřednictvím rozšiřujících pluginů jsme navíc získali užitečné nástroje, které nám umožnily detekovat bezpečnostní hrozby v síti nebo optimalizovat náklady na provoz sítě sledováním a vyhodnocováním peeringových dohod. Přestože jde o monitoring několika desetigigabitových linek, vlastní implementace systému proběhla během jednoho dne a po tříměsíční zkušební fázi přechází systém v těchto dnech do plného provozu,“ přiblížil technologický ředitel společnosti Casablanca Lubomír Pinkava.