Internetových útoků na peníze přibývá

10. 4. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Kaspersky Lab)
V roce 2013 proběhlo ve světě 28,4 milionů malwarových útoků s cílem odcizit peníze, o 27,6 % více než v předchozím roce. Vyplývá to ze studie Kaspersky Lab. V Česku to bylo 6 250 malwarových útoků na finance.

Mezi programy určenými k získávání informací o financích obětí patří bankovní trojské koně, keyloggers (tajně sledující činnost na klávesnici) a dvě relativně nové třídy malwaru – ty ke krádeži Bitcoinů a software ke generování této kybernetické měny. Právě aktivity cílené na Bitcoiny stojí za nárůstem finanční kybernetické kriminality. Dalším faktorem je pak řada nově objevených nebezpečných zranitelností využívaných k útokům skrze oblíbenou platformu Java.

Dle údajů z databází Kaspersky Lab dvě třetiny finančních útoků tvořily bankovní trojské koně, včetně nechvalně známých programů Zbot, Carberp a SpyEye. Právě kvůli rostoucí oblibě Bitcoinů mezi kybernetickými zločinci ale jejich podíl oproti roku 2012 klesl, stejně jako podíl keyloggerů. Množství mobilního malwaru kradoucího peníze přitom vzrostlo během roku 2013 dvacetinásobně, nejčastěji zločinci útočili na Androidy.

Finanční hrozby v kybernetickém světě nejvíce zasáhly Afghánistán, Bolívii, Kamerun, Mongolsko, Barmu, Peru, Turecko a Etiopii. V nich tento typ útoku představoval více než 12 % všech kybernetických hrozeb.

Kaspersky Lab chrání finance domácností a malých podniků pomocí technologie Safe Money, která zabezpečí data během internetového bankovnictví nebo online platby. Mnohavrstvé zabezpečení klientů a vlastní reputace firem zabývajících se finančními transakcemi nabízí komplexní platforma Kaspersky Fraud Prevention. Obsahuje technologie ochrany koncových zařízení zákazníků, serverů a komponenty k vývoji bezpečných mobilních aplikací.

Studie „Financial cyber threats in 2013“ využívá anonymní data dobrovolně poskytnutá uživateli cloudové databáze Kaspersky Security Network. Ta nepřetržitě zpracovává informace o hrozbách, na něž narazí produkty Kaspersky Lab.

Štítky: 
Viry, Kaspersky

Podobné články

První počítačový vir vznikl před 35 lety. Měl chránit před paděláním disket

20. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
První počítačový vir Brain vznikl v roce 1986 v Pákistánu. Tehdejší viry se šířily na disketách, často měly jen humornou funkci nebo dokazovaly schopnosti vývojáře. První pokusy vydělat na virech se objevily až v relativně nedávné době. Čtěte více

Mezi hrozbami i v březnu dominovaly kryptominery

7. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého v březnu navzdory konci některých kryptominerů, jako je CoinHive, jde stále o nejrozšířenější typ škodlivých kódů zaměřených na organizace. Čtěte více

Falešné dotazníky byly v lednu největší hrozbou českého internetu

8. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Na úvod letošního roku nejvíce uživatelů internetu v České republice potrápil škodlivý nástroj HTML/Adware.Agent.A. Podle statistiky společnosti Eset stál v lednu za bezmála šesti procenty všech zachycených online hrozeb. Na druhé místo žebříčku nejčastějších druhů malwaru se přesunul příbuzný JS/Adware.Agent.AA, který dosud seznamu škodlivých kódů v tuzemsku vévodil. Čtěte více

Čechy v listopadu ohrožoval trojan HTML/ScrInject, který přesměrovává na škodlivé weby

5. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Trojan HTML/ScrInject, který přesměrovává uživatele na škodlivé internetové stránky obsahující malware, v listopadu ohrožoval bezpečnost na českém internetu. Podle statistik Esetu šlo o druhou nejčetnější online hrozbu po dlouhodobě nejaktivnější potenciálně nechtěné aplikaci JS/Adware.Agent.AA. Čtěte více