Intel vidí další šance mimo oblast osobních počítačů

14. 9. 2010. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: )
Paul Otellini, generální ředitel společnosti Intel, vyzdvihl několik trendů a technologií, které vytvořily nový trh pro všudypřítomné počítače. Podle Otelliniho tyto trendy představují pro počítačové odvětví výzvu, ale zároveň příležitost.

Mezi ně mimo jiné patří prudký nárůst počtu zařízení připojených k internetu, a to včetně osobních počítačů, telefonů a automobilů. Dalším trendem je způsob používání těchto zařízení. Uživatelé se mohou jejich prostřednictvím spojit s přáteli, získávat informace nebo se bavit. Paul Otellini podotkl, že uživatelé si vyberou to zařízení, které jim nabídne nejlepší uživatelský komfort pro daný účel, a že rozhodně vítězem nebude jen jedno jediné.

Společnost Intel se hodlá na tuto změnu na trhu s počítačovými technologiemi připravit a profitovat z ní. Intel posiluje vývoj nových čipů, zdokonaluje výrobní postupy a získává i softwarové zkušenosti. Díky tomu nabídne komplexnější hardwarové a softwarové platformy a další příbuzné služby, které uživatelům zajistí špičkový výkon, bezpečnost a připojení k internetu napříč rozsáhlým a dynamickým spektrem různých přístrojů. Vyvíjí široké spektrum produktů, od čipů pro vysoce výkonné počítače a servery po celou škálu dalších „inteligentních řešení“, která se dříve či později budou moci připojit k internetu.

Společnost Intel investovala mimo oblast osobních počítačů v minulých letech jen omezeně. Nicméně během posledního roku vložila do akvizic téměř deset miliard amerických dolarů (první akvizicí byla firma Wind River). Účelem těchto akvizic bylo posílit schopnosti firmy v dalších segmentech. Paul Otellini zdůraznil, že nedávný odkup Wireless Solutions Business (původní vlastník Infineon) a McAfee posílí schopnosti Intelu nabízet produkty s širokým výběrem bezdrátových řešení, lépe chráněných před útoky. Plánovaná akvizice divize kabelových modemů od společnosti Texas Instruments zaručí Intelu schopnost nabízet internetové služby pro zařízení spotřební elektroniky.

Generální ředitel společnosti Intel rovněž vysvětlil, jakým způsobem jsou přínosy Mooreova zákona a tranzistorová technologie Intelu použity na různé segmenty počítačového trhu, kde umožňují vyvíjet stále výkonnější a energeticky úspornější procesory. Technologie high-k metal gate snižuje úniky energie až desetkrát a navíc přispívá k vysokému výkonu.

„V oblasti počítačů dnes dochází k úžasné inovaci,“ říká Paul Otellini a hned uvádí několik příkladů včetně chystané druhé generace procesorů Intel Core, technologie Intel Wireless Display a řídící technologie pro firemní počítače. „Myslím, že společnost Intel má díky svému bohatému dědictví velkou příležitost uspět i na nových trzích.“

Procesory Intel Core, Intel Atom a softwarové nástroje vyvinuté společností Intel hrají klíčovou úlohu při transformaci datových středisek, při hostování aplikací v režimu cloud computing a v dalších oblastech, které proměňuje nárůst počtu inteligentních zařízení připojených k internetu. Paul Otellini poukázal na dosavadní pokrok a zmínil několik technologií, které jsou jasným důkazem, že počítačová architektura Intel nabízí konzistentní a kompatibilní uživatelskou zkušenost napříč různými zařízeními.

„Jsme velice rádi, že televizní průmysl přechází od modelu několika málo internetově propojených zařízení ke skutečně integrované práci s internetem. Tuto novou kategorii nazýváme inteligentní TV a na trzích po celém světě se již začínají objevovat první produkty,“ řekl Paul Otellini.

Otellini představil dva nové produkty pro televizní segment. Oba stojí na procesoru Intel Atom CE4100 a Google TV, jež bude představena na podzim. Sony Internet TV a doplňkový box Logitech Revue elegantně kombinují přístup k internetu se sledováním televize prostřednictvím procesorů Intel a platformy Google Android. Zařízení postavená na bázi procesoru Intel Atom CE4100 představí v dohledné době i D-Link, Telecom Italia a řada dalších společností.