Google vývojářům zpřístupnil Android 11. Jaké přinese novinky?

24. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Vývojáři mobilních aplikací mají již k dispozici tzv. Developer Preview verzi systému Android 11. A ačkoli se finální verze na naše mobilní telefony dostane až za několik měsíců, k prvním šťastlivcům nejspíš během podzimu, nám však nic nebrání v tom si přiblížit ty nejzajímavější připravované novinky.

Jednou z nejdůležitějších novinek v připravovaném Androidu je podpora 5G sítí. V našich končinách to sice tak žhavě vypadat nemusí, ale ve světě se již stávají běžnou věcí. Jednotliví výrobci tak dostanou s novou verzí do rukou ucelený balíček funkcí a vlastností, které jim umožní ve svých produktech využívat možností 5G sítí na maximum. Díky jedné z funkcí např. aplikace rozpozná, zdali má uživatel k dispozici omezené nebo neomezené datové přenosy, a podle toho automaticky nastaví kvalitu streamovaného obsahu bez ohledu na objem přenášených dat.

Nové typy displejů

Google systém připravuje také na podporu nových typů displejů, ať již jde o obrazovky s „průstřelem“ či „výřezem“, obrazovky přesahující hrany zařízení nebo nové flexibilní displeje. Svět již tedy bude dokonale připraven na nástup nových přístrojů jako Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Z Flip či Motorola Razr.

Vylepšená komunikace

Vylepšení se dočkají také možnosti a schopnosti komunikačních aplikací. Nový prostor by měly dostat chatovací aplikace např. ve stahovací notifikační liště. Tzv. „bubliny“ reprezentující jednotlivé konverzace by pak již neměly být nadále výhradní funkcí Messengera, ale měly by být k dispozici i dalším komunikačním programům. Neposledním vylepšením by pak měla být možnost posílat obrázky přímo při odpovídání na zprávu prostřednictvím notifikační lišty.

Výrazně širší možnosti dostanou vývojáři do rukou také v oblasti strojového učení. Pro koncové uživatele samozřejmě nejde na první pohled o nijak významnou věc, ale věřme, že vývojáři z ní budou těžit a možnosti našich zařízení se opět posunou na novou úroveň.

Bezpečnost a soukromí

Bezpečnost je další oblastí, kterou provází neustálý a nikdy nekončící vývoj. Google např. pracuje na dalším vylepšení práv jednotlivých aplikací k systémovým funkcím a zdrojům (např. ke kontaktům, fotoaparátu nebo navigaci apod.). Uživatelé již mají aktuálně k dispozici řadu možností a od svých prvních verzí zde systém urazil velký kus cesty, ale stále je co vylepšovat. Aktuálně např. Google připravuje možnost udělení jednorázového oprávnění. Uživatel tedy jednorázově aplikaci může povolit využít např. fotoaparát nebo GPS, ale při příštím spuštění již aplikace tuto možnost mít k dispozici opět nebude.

Opět o něco lepší budou také možnosti při práci s externími úložišti, typicky paměťovými kartami, ale např. také externími HDD či USB disky. Řadu nových možností systém získá také v oblasti biometrické autentifikace, typicky např. při odemykání telefonu nebo potvrzování plateb v mobilním bankovnictví.

Multimédia a fotografování

Vylepšeny budou schopnosti telefonů i v oblasti práce s fotografiemi a při samotném fotografování. Systém získá např. lepší podporu animovaných HEIF souborů, které lze označit za nástupce populárních GIF animací. Nyní však s podstatně lepší grafikou, avšak stále při minimálních nárocích na paměť. Vývojáři budou mít také možnost nastavit, aby např. při natáčení videa telefon vypnul vibrační upozornění na nové události. Rozšířeny budou také možnosti při práci s fotografiemi s tzv. bokeh efektem (rozostřeným pozadím).

Android 11 získá také nativní podporu tzv. low-latency videa, tedy videa s nízkou odezvou. To je funkce, která se využívá např. při streamování her prostřednictvím Google Stadia v reálném čase. Fungovat to bude také při připojení k obrazovce či projektoru přes HDMI.

Pro vývojáře již nyní

Vývojáři zaregistrovaní v patřičném programu společnosti Google již mají testovací verzi Androidu 11 k dispozici. Dostupná je aktuálně pro přístroje Pixel 2 / 2 XL, Pixel 3 / 3 XL, Pixel 3a / 3a XL a Pixel 4 / 4 XL.

Koncoví uživatelé si budou muset ještě počkat, finální verze systému bychom se mohli dočkat ve druhé polovině roku 2020.

Podobné články

Check Point varuje před novou rychle se šířící hrozbou

7. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point Software Technologies, zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Výzkumný tým upozorňuje, že poprvé po více než třech letech se do Top 10 škodlivých kódů dostal mobilní trojan xHelper, který se šíří tak rychle, že se posunul na 8. místo mezi škodlivými kódy a jde v současnosti o největší hrozbu pro mobilní zařízení. Čtěte více

Nvidia inovovala svou herně-multimediální konzoli Shield TV

30. 10. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Nová generace zařízení Nvidia SHIELD TV opět posouvá možnosti zařízení pro streamování multimediálního obsahu. Nabídne zábavu při sledování oblíbených filmů a pořadů, hraní her i funkce využívající AI. Novinka se může pochlubit procesory Tegra X1 +, pokročilým AI upscalingem poháněným technologií deep learningu a Nechybí ani podpora Dolby Atmos a Dolby Vision. Čtěte více

Google představil nové telefony i Pixelbook Go

24. 10. 2019. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing, Google)
Podzimní novinky představil v polovině října vedle Microsoftu a Applu také další technologický gigant. Google se pochlubil novými smartphony Pixel 4, sluchátky Pixel Buds, chromebooky Pixel Go a lákal také na novinky z portfolia Nestu. Nové produkty mají podle Googlu razit tzv. „ambient computing“, kde všechny připojené gadgety vždy naslouchají uživateli, a usnadňují mu tak život. Čtěte více

Nový ransomware v české lokalizaci se šíří prostřednictvím SMS

31. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Výzkumný tým ESETu objevil nový ransomware zaměřený na uživatele chytrých telefonů se systémem Android. Detekuje ho jako Android/Filecoder.C. Pomocí SMS zpráv v několika desítkách jazykových mutací včetně češtiny se snaží rozšířit do celého světa. Tým společnosti ESET objevil mobilní ransomware po více než dvouletém období, kdy výskyt této hrozby celosvětově klesal. Čtěte více