Google vývojářům zpřístupnil Android 11. Jaké přinese novinky?

24. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Vývojáři mobilních aplikací mají již k dispozici tzv. Developer Preview verzi systému Android 11. A ačkoli se finální verze na naše mobilní telefony dostane až za několik měsíců, k prvním šťastlivcům nejspíš během podzimu, nám však nic nebrání v tom si přiblížit ty nejzajímavější připravované novinky.

Jednou z nejdůležitějších novinek v připravovaném Androidu je podpora 5G sítí. V našich končinách to sice tak žhavě vypadat nemusí, ale ve světě se již stávají běžnou věcí. Jednotliví výrobci tak dostanou s novou verzí do rukou ucelený balíček funkcí a vlastností, které jim umožní ve svých produktech využívat možností 5G sítí na maximum. Díky jedné z funkcí např. aplikace rozpozná, zdali má uživatel k dispozici omezené nebo neomezené datové přenosy, a podle toho automaticky nastaví kvalitu streamovaného obsahu bez ohledu na objem přenášených dat.

Nové typy displejů

Google systém připravuje také na podporu nových typů displejů, ať již jde o obrazovky s „průstřelem“ či „výřezem“, obrazovky přesahující hrany zařízení nebo nové flexibilní displeje. Svět již tedy bude dokonale připraven na nástup nových přístrojů jako Samsung Galaxy Fold, Samsung Galaxy Z Flip či Motorola Razr.

Vylepšená komunikace

Vylepšení se dočkají také možnosti a schopnosti komunikačních aplikací. Nový prostor by měly dostat chatovací aplikace např. ve stahovací notifikační liště. Tzv. „bubliny“ reprezentující jednotlivé konverzace by pak již neměly být nadále výhradní funkcí Messengera, ale měly by být k dispozici i dalším komunikačním programům. Neposledním vylepšením by pak měla být možnost posílat obrázky přímo při odpovídání na zprávu prostřednictvím notifikační lišty.

Výrazně širší možnosti dostanou vývojáři do rukou také v oblasti strojového učení. Pro koncové uživatele samozřejmě nejde na první pohled o nijak významnou věc, ale věřme, že vývojáři z ní budou těžit a možnosti našich zařízení se opět posunou na novou úroveň.

Bezpečnost a soukromí

Bezpečnost je další oblastí, kterou provází neustálý a nikdy nekončící vývoj. Google např. pracuje na dalším vylepšení práv jednotlivých aplikací k systémovým funkcím a zdrojům (např. ke kontaktům, fotoaparátu nebo navigaci apod.). Uživatelé již mají aktuálně k dispozici řadu možností a od svých prvních verzí zde systém urazil velký kus cesty, ale stále je co vylepšovat. Aktuálně např. Google připravuje možnost udělení jednorázového oprávnění. Uživatel tedy jednorázově aplikaci může povolit využít např. fotoaparát nebo GPS, ale při příštím spuštění již aplikace tuto možnost mít k dispozici opět nebude.

Opět o něco lepší budou také možnosti při práci s externími úložišti, typicky paměťovými kartami, ale např. také externími HDD či USB disky. Řadu nových možností systém získá také v oblasti biometrické autentifikace, typicky např. při odemykání telefonu nebo potvrzování plateb v mobilním bankovnictví.

Multimédia a fotografování

Vylepšeny budou schopnosti telefonů i v oblasti práce s fotografiemi a při samotném fotografování. Systém získá např. lepší podporu animovaných HEIF souborů, které lze označit za nástupce populárních GIF animací. Nyní však s podstatně lepší grafikou, avšak stále při minimálních nárocích na paměť. Vývojáři budou mít také možnost nastavit, aby např. při natáčení videa telefon vypnul vibrační upozornění na nové události. Rozšířeny budou také možnosti při práci s fotografiemi s tzv. bokeh efektem (rozostřeným pozadím).

Android 11 získá také nativní podporu tzv. low-latency videa, tedy videa s nízkou odezvou. To je funkce, která se využívá např. při streamování her prostřednictvím Google Stadia v reálném čase. Fungovat to bude také při připojení k obrazovce či projektoru přes HDMI.

Pro vývojáře již nyní

Vývojáři zaregistrovaní v patřičném programu společnosti Google již mají testovací verzi Androidu 11 k dispozici. Dostupná je aktuálně pro přístroje Pixel 2 / 2 XL, Pixel 3 / 3 XL, Pixel 3a / 3a XL a Pixel 4 / 4 XL.

Koncoví uživatelé si budou muset ještě počkat, finální verze systému bychom se mohli dočkat ve druhé polovině roku 2020.

Podobné články

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více

Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware

1. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem na platformě Android v Česku byl v lednu adware Andreed. Doplnily ho tentokrát trojské koně rodin Hiddad a Triada, které útočníci podobně jako adware šíří prostřednictvím falešných verzí oblíbených volnočasových aplikací. V lednu se mezi takovými aplikacemi objevila nejen populární hra, ale také fitness tracker nebo aplikace určená ke čtení z dlaně. Čtěte více

Jaké novinky přináší první vývojářská verze Androidu 15?

23. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Google se chce v Androidu 15 zaměřit na funkce a vlastnosti, které pomůžou uživatelům zvýšit produktivitu a zároveň poskytnou nové možnosti při tvorbě multimédií, minimalizují dopad na baterii, zvýší výkon aplikací a posílí ochranu soukromí a zabezpečení. Čtěte více

Letos lze očekávat útoky za použití AI, růst hrozeb pro Android i pokračující útoky ransomwarem

10. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z českých poboček společnosti ESET komentují vývoj hrozeb ve druhé polovině roku 2023 a nabízejí výhled v aktuálních kyberbezpečnostních tématech pro následující měsíce roku 2024. Čtěte více