Firmy kvůli AI potřebují robustnější a bezpečnější sítě. Pomoci může nová architektura Cisco
„Umělá inteligence transformuje pracovní prostředí, což vede k výraznému nárůstu datového provozu v sítích a přináší nové bezpečnostní výzvy pro IT týmy. Podniková IT oddělení tak potřebují inovativní přístup k efektivnímu škálování kapacit a bezpečné správě systémů. Naše možnosti segmentace v síťové architektuře, zařízení optimalizovaná pro éru umělé inteligence a provoz monitorovaný AI agenty přinášejí zásadní změny ve způsobu správy a zabezpečení sítí,“ řekl Dominik Soukup, síťový expert Cisco.
Zjednodušení provozu díky sjednocené správě a využití agentů
Složitost provozu patří mezi největší výzvy, kterým dnes IT týmy čelí. Podle průzkumu Cisco mezi více než 8 000 seniorními IT a byznys manažery napříč 30 zeměmi světa očekává 93 % z nich významné úspory nákladů díky chytřejším, bezpečnějším a flexibilnějším sítím. Cisco tak propojuje správu zařízení Meraki a Catalyst s podporou bezdrátových sítí, přepínačů, směrovačů a průmyslových sítí nové generace do jednotné platformy, která podporuje jakékoli cloudové, lokální a hybridní implementace.
Jednotná platforma pro správu využívá řešení ThousandEyes a AgenticOps. První poskytuje hlubší a užitečnější přehled o podnikových sítích a cloudu, jako je například Microsoft Azure. Druhé na základě telemetrie v reálném čase a s využitím automatizace provádí komplexní akce, avšak stále pod kontrolou IT týmů. Zcela novou funkcí AgenticOps je AI Canvas – uživatelské rozhraní generativní AI pro zákaznické řídicí panely. Týmům NetOps, SecOps a DevOps umožňuje spolupracovat, optimalizovat provoz a snižovat zátěž IT.
Síťová zařízení nové generace vyhovující nárokům umělé inteligence
Pracovní zátěže umělé inteligence kladou na sítě bezprecedentní nároky. Cisco představuje specializovaný podnikový hardware, který je zvládne. Poskytuje nízkou latenci, vysokou kapacitu a robustní zabezpečení. Každé zařízení je přizpůsobeno tak, aby splňovalo specifické požadavky svého prostředí:
- Nové chytré přepínače Cisco C9350 a C9610 pro kampusové sítě postavené na architektuře Silicon One s propustností až 51,2 Tb/s, zabezpečením připraveným na postkvantovou dobu, většími možnosti filtrace provozu a podporou pro Wi-Fi sítě nové generace.
- Nové bezpečné routery Cisco 8100, 8200, 8300, 8400 a 8500 s AI a nativní integrací SD-WAN a SASE, firewallem nové generace (NGFW) a postkvantovým zabezpečením v jediném řešení.
- Rozšířené portfolio bezdrátových řešení Wi-Fi 7 o Cisco řady 9179F pro stadiony a jiné rozlehlé prostory. Přístupový bod obsahuje inovativní anténu s dynamickou možností úpravy vyzařovacích diagramů. Dále je k dispozici Cisco Campus Gateway, která optimalizuje nasazení cloudově spravované Wi-Fi pro prostředí s větším počtem přístupových bodů.
- Rozšířené portfolio průmyslových řešení s novýmiodolnými přepínači pro potřeby průmyslových podniků pro provoz a zabezpečení.
Zabezpečení jako nedílná součást sítě
Podnikové sítě jsou dnes vystaveny dynamickému bezpečnostnímu prostředí. V boji proti neustále se vyvíjejícím hrozbám Cisco integruje pokročilé zabezpečení přímo do sítě ve třech kritických vrstvách:
- Zabezpečení síťové infrastruktury novým souborem bezpečnostních řešení Cisco Live Protect. Chrání podnikovou infrastrukturu bez nutnosti prostojů pro obnovu softwaru nebo odstávku.
- Ochrana dat během přenosu spostkvantovou kryptografií MACsec, WAN MACsec a IPsec, která brání útokům založeným na odcizení šifrovaných dat za účelem jejich pozdějšího prolomení. Nové inteligentní přepínače Cisco C9000 jsou navíc připravené pro AI bezpečnostní architekturu Hypershield.
- Zabezpečení uživatelů, koncových bodů a aplikací díky sdílení informací z bezpečnostních služeb Cisco (Identity Services Engine, Talos, AI Defense) a v kombinaci se zabezpečením přístupu (Cisco Secure Access / SSE) a end-to-end segmentaci (Software Defined Access) mohou podniky efektivně uplatňovat zabezpečení v každém bodě sítě.
„Firmy se nacházejí v kritickém bodě. Stávající firemní sítě jednoduše nejsou vybavené na to, aby zvládaly požadavky na kapacitu, zabezpečení a spolehlivost, které umělá inteligence vyžaduje. Nová zabezpečená síťová architektura Cisco představuje zásadní evoluci v oblasti sítí. Díky ní se mohou podniky připravit na budoucí potřeby a s důvěrou zavádět umělou inteligenci, aniž by obětovaly výkon nebo bezpečnost,“ uzavřel Soukup.