Dvě třetiny evropských firem plánují navýšit výdaje na IT kvůli přechodu na vzdálenou a hybridní práci

17. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: dynabook)
Společnost Dynabook zveřejnila výsledky průzkumu „The Hybrid Shift: Managing an increasingly remote workforce”, který ukazuje, že 65 % odpovědných pracovníků s rozhodovací pravomocí má v letošním roce k dispozici zvýšený rozpočet na IT, a to jak na rozšíření možností vzdálené a hybridní práce, tak i na podporu kontinuity podnikání.

Výzkum, který provedl Dynabook ve spolupráci s Walnut Unlimited, oslovil více než 1 000 vedoucích IT pracovníků ze středních a velkých firem z celé řady průmyslových odvětví ve Velké Británii, Francii, Německu, Španělsku a Nizozemsku. Zaměřil se na výdaje společností na IT, nové pracovní příležitosti, a také na klíčové vlastnosti zařízení zohledňované během následujících 12 měsíců.

Podle výsledků počítají společnosti ve všech sledovaných regionech s vyšším rozpočtem na IT. Nejvíce se tento trend projevil ve Španělsku, kde s navýšením rozpočtu během následujícího roku počítá 71 % organizací, v těsném závěsu pak následuje se 70 % Nizozemsko. Z pohledu odvětví podnikání počítá s vyššími rozpočty více než tři čtvrtě (76 %) firem poskytujících finanční služby a 73 % výrobních podniků. Nejméně počítají se zvýšenými náklady na IT společnosti působící v maloobchodě, i když i zde je předpokládá více než polovina (54 %).

Klíčová zjištění průzkumu:

  • Mezi hlavní investiční priority IT ve všech odvětvích patří vzdálená podpora IT týmu, implementace cloudových řešení a infrastruktura zajišťující kybernetickou bezpečnost
  • 67 % zaměstnanců je připraveno přejít na model vzdálené práce odkudkoli, a proto roste význam přenosných zařízení
  • 81 % organizací řadí mezi klíčové funkce zařízení jejich zabezpečení 

Roste důležitost vzdálené práce

Hnací silou rostoucích výdajů na IT je změna pracovního modelu. Podle studie se očekává, že více než dvě třetiny (67 %) zaměstnanců budou i v následujícím období pracovat buď z domova nebo z různých, nestálých míst. Před pandemií covid-19 se počítalo s podobnou možností jen u 53 % pracovníků.

Více než polovina (51 %) dotazovaných organizací se chce zaměřit na poskytování podpory a pomoci zaměstnancům pracujícím na dálku. Při obdobném průzkumu provedeném společností Dynabook v roce 2018 počítalo s touto podporou 29 % respondentů. Kvůli zachování produktivity byly v průzkumu často vyzdvihovány bezpečné nástroje pro komunikaci a spolupráci – 41 % osob s rozhodovací pravomocí v oblasti IT uvedlo, že obě oblasti jsou klíčové pro optimální výkon zaměstnanců, a 37 % dotázaných zdůraznilo důležitost IT školení.

Změna priorit proti předpandemickému období

Průzkum ukázal, že evropské podniky nadále urychlují digitální transformaci a vybavují se robustní IT infrastrukturou, která podporuje vzdálenou a hybridní práci. Hlavními prioritami organizací napříč všemi trhy a odvětvími jsou implementace cloudových řešení a vzdálené IT asistence – 50 % respondentů označilo rozvoj obou těchto technologií za nejperspektivnější. Vzdálenou IT podporu upřednostňují nejvíce podniky v Británii, kde toto zaměření vyzdvihují jako klíčové téměř dvě třetiny (63 %) společností.

Kromě toho se očekává, že mezi další priority při rozhodování o investicích do technologií bude během následujícího roku patřit také infrastruktura zvyšující kybernetickou bezpečnost (48 %), podpora IT školení zaměstnanců (40 %) a na pátém místě výdaje na vybavení zaměstnanců (37 %).

Oproti předpandemickému období klade nyní 77 % společností větší důraz na bezpečnostní software, 73 % dotázaných uvedlo větší důležitost nástrojů pro vzdálenou spolupráci, 70 % vnímá cennější přínos cloudových platforem a 62 % vidí potřebu využití specifických IT periferií.

Preferovaná zařízení

Výzkum také zdůraznil rostoucí význam notebooků – neopěvovaných hrdinů pandemie. Téměř tři čtvrtiny (74 %) podniků považují nyní rozhodnutí o nákupu těchto zařízení za důležitější než v době před covid-19. Největší rozdíl mezi používáním notebooků a stolních počítačů je patrný v Británii - 90 % britských společností používá v práci notebooky a pouze třetina (33 %) používá při vzdálené práci stolní počítače. Větší popularitu si stolní počítače drží v ostatních částech Evropy – ve Španělsku (52 %), Francii (47 %) a v Nizozemsku (46 %).

Dvě třetiny (66 %) organizací plánují během následujících 12 měsíců integrovat do své vzdálené pracovní infrastruktury více notebooků. To potvrzuje, že důraz na přenosné počítače bude trvat i po zbytek roku 2021.

Pokud jde o klíčové funkce zařízení, evropské podniky vnímají zvýšené nebezpečí kybernetických útoků – mezi důležité vlastnosti při výběru notebooků řadí 81 % firem bezpečnostní funkce, dále konektivitu (80 %), výkon (76 %), výdrž baterie (72 %) a mobilitu (70 %). Za úplně nejdůležitější vlastnost považuje 28 % společností výkon a pro 20 % je nejzásadnější zabezpečení.

„V loňském roce došlo k zásadní změně ve způsobu práce a z našeho výzkumu je vidět, že evropské podniky dělají všechno pro to, aby přizpůsobily svou IT infrastrukturu novým požadavkům zvýšené potřeby vzdálené a hybridní práce,“ uvedl Damian Jaume, prezident společnosti Dynabook Europe GmbH. „Zvýšené rozpočty ukazují, že si organizace uvědomují důležitou roli optimální kombinace hardwaru i softwaru k zajištění bezpečnosti, připojení a udržení produktivity zaměstnanců v této nové době.“

Kompletní výsledky průzkumu jsou k dispozici zde.

Štítky: 
Výdaje na IT, Investice, Ekonomika, dynabook (Toshiba)

Podobné články

Výdaje na IT v ČR letos vzrostou o 3,1 %

16. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Analytická společnost IDC odhaduje, že výdaje na IT v Čerké republice v letošním roce meziročně vzrostou o 3,7 %. Hlavními tahouny růstu bude digitální transformace firem a pak projekty, které byly kvůli covidové pandemii přeloženy z loňska. Čtěte více

Celosvětové výdaje na IT letos překročí čtyři biliony USD

12. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Globální výdaje na IT produkty a služby v roce 2021 podle Gartneru meziročně vzrostou o 8,4 % na 4,1 bilionu USD. Díky poptávce po nejrůznějších digitalizačních projektech budou finance do IT sektoru stále častěji přicházet i z míst, institucí či firemních oddělení, odkud to ještě nedávno nebylo běžné. Čtěte více

Růst celosvětových výdajů na IT letos podle Gartneru překoná šest procent

3. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Gartner)
Rostoucí výdaje na digitální transformaci podle analytiků Gartneru sníží negativní dopady na prodej IT produktů a služeb způsobené covidovou pandemií. Gartner předpokládá, že globální výdaje na IT letos meziročně vzrostou o 6,2 % na 3,9 bilionu USD. Čtěte více

Výdaje na IT v Evropě: Stagnace v roce 2020, růst v roce 2021

28. 12. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC předpokládá, že výdaje na ICT v Evropě v roce 2020 zůstanou stabilní (respektive předpokládá velmi mírný meziroční propad o 0,4 %) a dosáhnou 925,57 miliard USD. Již v příštím roce by se však měly vrátit do růstových hodnot. Čtěte více