Dočkáme se snazší výměny baterií a jednotné nabíječky?

27. 8. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: BatteryShop.cz)
Evropská unie se již mnoho let snaží prosadit legislativu pro jednodušší užívání elektroniky. Prioritou je zavedení společných nabíjecích portů pro všechny mobilní telefony a snadná výměna akumulátorů v mobilech i noteboocích. Tyto kroky mají snížit množství elektronického odpadu a ochránit tak životní prostředí.

Snížit množství elektronického odpadu pomocí legislativních opatření se Evropské unii zatím příliš nedaří. Nejblíže byla v roce 2018, kdy se Evropská komise pokusila ujednotit podobu nabíjecích portů. Díky tomu by se snížila nutnost pořizovat nabíjecí adaptér pro každé zařízení zvlášť. Tento návrh však neprošel, proti se postavila zejména společnost Apple. Představitelé firmy argumentovali tím, že vynucení jednoho portu by omezilo inovace v odvětví, a navíc by paradoxně vedlo k navýšení elektronického odpadu, protože uživatelé iPhonů by byli nuceni přejít na nové kabely.

Evropská unie si v reakci na neúspěch s prosazením návrhu nechala zpracovat studii, která ukázala, že polovina všech nabíjecích kabelů prodávaných s mobilními telefony měla konektor USB micro-B, 29 % poté konektor USB-C a 21 % konektor Lightning využívaný právě přístroji značky Apple. Studie navrhla pět variant společné nabíječky, která kombinuje různé porty na zařízeních a adaptérech. V loňském roce byla diskuse na toto téma opět otevřena, protože Evropský parlament drtivou většinou hlasoval pro společnou nabíječku. Nově je však samozřejmě třeba počítat i s bezdrátovým nabíjením. Proto všichni výrobci nový návrh opatření s napětím očekávají.

Snadná výměna baterií a delší životnost přístrojů

Jednotné nabíjení však není jedinou snahou Evropské unie pro podporu trvalé udržitelnosti a efektivnější cirkulární ekonomiky. Dalším krokem je úsilí o zavedení snadno vyměnitelných baterií u mobilních telefonů či notebooků. Baterie jsou dnes většinou do přístrojů plně integrované a uživatelé kvůli snížené kapacitě akumulátoru mění celá zařízení. Jednoduchá výměna baterií by tak měla lidem umožnit používat jejich smartphony po delší dobu, čímž se sníží množství elektronického odpadu.

Evropská unie si i pro tuto problematiku nechala zpracovat studii od Evropské environmentální kanceláře. Výsledky zkoumání ukázaly, že by prodloužení životnosti mobilních zařízení pouze o jediný rok snížilo uhlíkové emise v takovém objemu, jaký produkují dva miliony aut na silnicích.

Od návrhu po praxi to potrvá roky

Tlak na ochranu životního prostředí neustále sílí, proto odborníci očekávají, že Evropská komise revidovaný návrh opatření pro nabíjecí konektory nebo vyměnitelné baterie představí v co nejkratším termínu. Podle zdrojů agentury Reuters by se nová evropská legislativa upravující nabíjení elektroniky mohla objevit ještě letos v září. Přesto od představení návrhu opatření k jeho zavedení do praxe uplynou roky.

Autorem komentáře je Radim Tlapák, ředitel předního českého internetového obchodu BatteryShop.cz, který kromě originálních baterií dodává i baterie vlastní značky T6 power.

Podobné články

Záložní zdroj energie Eaton 3S Mini zajistí i provoz drobné elektroniky

8. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASBIS CZ)
Většině lidí se v souvislosti se záložními zdroji vybaví velká zařízení pro zálohování provozu monitorů, počítačů, úložišť nebo třeba serverů. Na menší přístroje, jako jsou IP kamery, síťové prvky nebo třeba systémy pro řízení chytrých domácností či kanceláří, se většinou zapomíná. Jejich role pro zachování provozu firmy či domácnosti přitom nemusí být o nic menší. Díky společnosti Eaton naštěstí existuje odpověď i na tento požadavek. Čtěte více

Jak se vyvíjely ceny baterií do notebooků a telefonů v poslední dekádě?

27. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: BatteryShop.cz)
Statistiky e-shopu Batteryshop.cz za uplynulou dekádu ukazují odlišný trend ve vývoji cen baterií do notebooků a mobilních telefonů. Důvodem je zcela rozdílný přístup v inovaci těchto přístrojů – zatímco v případě notebooků ceny klesaly, u mobilních telefonů šly ceny akumulátorů nahoru. Jak přesně se ceny vyvíjely konkrétně? Čtěte více

Realme představilo 125W dobíjení chytrých telefonů – 33 % za 3 minuty

20. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Realme)
Výrobce smartphonů realme představil novou technologii rychlého nabíjení 125W UltraDART. Přístroje realme patří mezi první, které se touto technologií budou moci pochlubit. Systém nabíjení realme Dart Flash postupně nabízel nabíjecí výkony 30 W, 50 W a 65 W, a nyní dosáhl na 125 W. Čtěte více

Nitrid gallitý jako materiál budoucnosti? Brzy nejen v nabíječkách

4. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Na veletrhu CESu 2020 na začátku letošního roku hned několik výrobců předvádělo tzv. GaN nabíječky. Některé z nich už je možné zakoupit. Co přinášejí a čím se liší od klasických běžně používaných modelů? A čím je specifický samotný nitrid gallitý? Čtěte více