Do roku 2020 bude ve střední a východní Evropě k internetu připojeno 1,9 miliardy zařízení

13. 6. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Podle firmy Cisco se v regionu střední a východní Evropy během pěti let zvýší počet zařízení připojených k internetu ze současných 1,2 miliardy na 1,9 miliardy. Za stejné období stoupne také počet televizí s přístupem na internet na 211 milionů (v roce 2015 jich bylo 87 milionů) a zařízení nositelné elektroniky ze současných pěti na 46 milionů.

Rozšiřování komunikace machine-to-machine (M2M) způsobí, že do roku 2020 bude 909 milionů těchto připojení. Dopad takových změn se projeví ve výrazném nárůstu datového provozu. Studie předpovídá, že za pět let průměrný uživatel v našem regionu přenese měsíčně 37,6 GB dat, přičemž v roce 2015 to bylo jen 4,4 GB. Cisco také očekává více než čtyřnásobný nárůst přenosových rychlostí u mobilů na 10,6 Mbps.

Náš svět se stále více digitalizuje a vše se propojuje. Data se pro podniky i státy stávají majetkem strategického významu. Schopnost zabezpečit data, analyzovat je a poskytovat na jejich základě nové služby se stává zásadním faktorem úspěchu. Poznatky letošní studie VNI odhalují jednoznačný trend růstu počtu připojení v rámci internetu věcí a M2M. Právě to jsou cesty, jak automatizovaně získávat data z nejrůznějších procesů,“ řekl Michal Stachník, generální ředitel Cisco ČR. „Kvůli rozvoji pokročilých video služeb a aplikací M2M stoupne poptávka po rychlejším připojení k internetu a budou se zvyšovat i nároky na kapacitu sítí, její škálovatelnost a především na bezpečnost.

Ve znamení internetu věcí a M2M

Aplikace jako kamerový dohled, inteligentní měřidla, digitální snímače zdravotního stavu a řada dalších služeb typu M2M kladou nové požadavky na kapacitu sítí a postupně zvyšují objemy přenášených dat. Celosvětově vzroste počet spojení typu M2M téměř trojnásobně ze 4,9 miliardy v roce 2015 na 12,2 miliardy v roce 2020.

Nejrychleji mezi M2M aplikacemi poroste segment spotřebitelských zařízení pro sledování zdravotního stavu, a to ze 144 milionů v roce 2015 pětinásobně na 729 milionů v roce 2020. Na segment připojených domácností připadne největší počet M2M spojení a poroste ze 2,4 miliard v roce 2015 na 5,8 miliard v roce 2020, tedy téměř na polovinu všech M2M spojení.

Video ve vysokém rozlišení standardem

Video služby a obsah stále převažují nad všemi ostatními aplikacemi. Internetové video do roku 2020 dosáhne 79 % globálního internetového provozu oproti 63 % v roce 2015. Svět v roce 2020 shlédne tři biliony minut internetového videa měsíčně, což celkem činí pět milionů let videa nebo zhruba jeden milion minut videa každou sekundu. Video ve vysokém (HD) a velmi vysokém (UHD) rozlišení se bude v roce 2020 na datovém provozu internetového videa podílet 82 % oproti 53 % v roce 2015.

Nárůst útoků typu DDoS

Stoupající závislost na mobilních a pevných širokopásmových sítích způsobuje, že se u poskytovatelů služeb, státní správy, podniků i spotřebitelů dostává do popředí zájmu bezpečnost. Útoky DDoS mohou paralyzovat sítě zahlcením serverů a síťových prvků datovým provozem z mnoha zdrojů zároveň. Nová analýza DDoS ukazuje, že tyto typy narušení bezpečnosti mohou představovat až 10 % celkového internetového provozu jednotlivých zemí. V průběhu následujících pěti let podle odhadů vzroste počet útoků DDoS z 6,6 na 17 milionů ročně.

Další zjištění a prognózy:

  • Rychlost širokopásmového připojení se globálně téměř zdvojnásobí z 24,7 Mb/s v roce 2015 na 47,7 Mb/s v roce 2020.
  • Způsob, jakým se spotřebitelé i firemní uživatelé připojují k IP sítím, se přesouvá z počítačů k mobilním zařízením. V roce 2020 bude pocházet 71 % celkového IP provozu na jiná zařízení než osobní počítače, tj. tablety, chytré telefony a televizní přijímače, zatímco v roce 2015 to bylo 47 %.
  • V roce 2020 budou chytré telefony generovat 30 % celkového IP provozu, zatímco podíl osobních počítačů poklesne na 29 %.
  • Online hry budou představovat nejrychleji rostoucí internetovou službu pro domácnosti, kde se očekává nárůst počtu uživatelů z 1,1 miliardy v roce 2015 na 1,4 miliardy v roce 2020.
  • V segmentu spotřebitelských mobilních služeb nejrychleji porostou služby lokalizace mobilních zařízení, a to z 807 milionů uživatelů v roce 2015 na více než 2,3 miliardy v roce 2020.
  • Stolní/osobní videokonference budou nejrychleji rostoucím segmentem podnikových internetových služeb, jejichž počet uživatelů vzroste z 95 milionů v roce 2015 na 248 milionů v roce 2020.
  • Celosvětový počet veřejnýchpřístupových bodů Wi-Fi sítí včetně domácích vzroste v letech 2015-2020 sedminásobně z 64 milionů na 432 milionů.
Štítky: 
Internet věcí, Internet, Cisco systems

Podobné články

Signify zvedá komfort v kancelářích díky nové nabídce IoT senzorů

27. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Signify)
Signify uvádí na trh novou nabídku IoT senzorů Philips, které shromažďují a dodávají data prostřednictvím systému propojeného osvětlení Interact Office a API pro monitorování prostředí. Nové senzory umožní podnikům sledovat prostředí v kanceláři a optimalizovat podmínky pro zdraví a pohodu zaměstnanců. Čtěte více

Za bezpečné považuje chytré technologie 7 z 10 Čechů

11. 3. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sigfox)
Bezpečnost a zajištění ochrany citlivých dat představují pro další rozvoj internetu věcí (IoT) tu nejzásadnější výzvu. Navzdory častým varováním expertů, většina (69 %) Čechů chytrým technologiím věří. Čtěte více

Cisco představilo komplexní architekturu pro zabezpečení internetu věcí

18. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Počítačové sítě se stávají páteří provozních technologií (OT), na nichž závisí kriticky důležitá infrastruktura včetně energetiky, dopravy nebo průmyslové výroby. Cisco proto připravilo komplexní řešení, které propojuje informační a provozní technologie s cílem zajistit pokročilou detekci anomálií. Čtěte více

Víte, jak letos zabezpečit internet věcí?

11. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Aneb šest kroků, které by měly podniknout bezpečnostní týmy, aby byly připravené na vyvíjející se bezpečnostní hrozby IoT v roce 2020. V prvních týdnech nového roku je nasnadě se zamyslet, zda se bezpečnostní výzvy, kterým budeme v tomto roce čelit, nějak liší od těch v předchozích letech. Čtěte více