České Radiokomunikace inovovaly a rozšířily datové centrum na Žižkově

24. 7. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace do rekonstrukce datového centra DC Tower na pražském Žižkově investovaly desítky milionů korun. Kromě navýšení kapacity byl kladen důraz především na vylepšování bezpečnostních opatření. Podle průzkumu ČRa má mnoho českých společností obavy právě z nízké bezpečnosti uložených dat, což uvedly téměř tři čtvrtiny (69 %) dotazovaných.

Ve svém největším datovém centru ČRa otevřely nový datový sál, díky kterému došlo k navýšení kapacity o dalších 110 racků. Současně došlo k posílení zabezpečení datového centra - byly nainstalovány nové biometrické čtečky a posílena kontrola požadovaných biometrických prvků – otisky prstů a skeny obličeje pro vstup do jednotlivých částí centra.

„Datové centrum Tower je v mnoha ohledech unikátní – svou polohou, která sama o sobě zabezpečuje vysokou míru bezpečnosti, je to bezletová i bezzátopová zóna, svou konstrukcí i bezpečnostními prvky, které stále vylepšujeme a splňujeme již kritéria certifikace Tier III. Věnujeme pozornost i lidem, kteří v datovém centru pracují a kteří disponují prověrkami Národního bezpečnostního úřadu. Pro ochranu dat našich klientů tak děláme maximum a budeme do ní investovat i nadále,“ řekl Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa.

Principy bezpečnosti datových center a míst, kde jsou citlivé informace umístěny, se nijak významně neliší od bezpečnostních přístupů do cloudu. V nedávném průzkumu ČRa se v žebříčku hledisek, která ovlivňují rozhodování o přechodu na cloud, je bezpečnost zmiňována na prvním místě. Jako zásadní uvedlo toto hledisko v průzkumu ČRa 81 % firem, které již cloud využívají a 82 % firem, které cloud zatím ještě nemají.

Zajištění bezpečnosti dat lze rozdělit do několika oblastí: fyzická bezpečnost, hardwarová opatření, provozní a síťová bezpečnost. Každá oblast představuje vysoké finanční náklady a vyhrazené personální a technologické zajištění. Většina firem – menších i větších – není schopna dosáhnout takových opatření, která poskytují moderní datová centra a seriózní poskytovatelé služeb cloud computingu. Řada firem má navíc své storage servery stále umístěné v kancelářských budovách, které podléhají pouze běžným bezpečnostním standardům.

Ochrana DC Tower na Žižkově počítá s ochranou už v okolí daného objektu. Součástí zajištění fyzické bezpečnosti je rovněž ochrana proti přírodním katastrofám a haváriím, umístění mimo záplavové zóny i letecké koridory. DC Tower disponuje rovněž třemi nezávislými zdroji přívodu elektrické energie a přednostním právem dodávek nafty do dieselagregátů v případě výpadku sítě. Po nezbytnou dobu zajistí napájení soustava záložních baterií.

Ačkoliv se stále používá i umístění racku do klece nebo instalace „klecové kóje“ kolem racku, ČRa zákazníkům nabízí modernější alternativy. Jde například o autonomní systémy řízení přístupu pod kontrolou zákazníka, nebo zpevněnou konstrukci racků proti vniknutí atd. V případě zájmu existuje také možnost zřízení odděleného privátního datového sálu, o které mívají zájem státní organizace nebo bankovní sektor.

Další oblastí zabezpečení dat je provozní a síťová bezpečnost. Sem spadá zajištění vysoké dostupnosti všech systémů. Zajištění nepřetržitého napájení je velmi náročné a pouhé napojení na UPS, které využívá většina firem, často nestačí. Při síťové bezpečnosti je pak důležitým prvkem konektivita. DC Tower využívá až desítky nezávislých přípojek, a to s vysokou přenosovou kapacitou. K síťové bezpečnosti patří i zabezpečení infrastruktury před „softwarovými“ riziky a útoky hackerů.

Z výzkumu ČRa vyplývá, že cloud již využívá více než 40 % z oslovených společností a dalších 21 % o přechodu do cloudu právě uvažuje.

Výše uvedená data byla získána prostřednictvím průzkumu, který pro České Radiokomunikace zpracovala společností Perfect Crowd. Bylo dotázáno 130 firem působících v České republice s více než 45 zaměstnanci a obratem větším než 50 milionů Kč. Osloveni byli IT ředitelé nebo lidé rozhodující o investicích do IT. Dotazování probíhalo kombinovanou formou telefonátu a online dotazníku naprogramovaného v prostředí Kvalikvant.

Podobné články

Počasí ovlivňuje téměř polovinu datových center

10. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Altron)
Extrémní výkyvy počasí zvyšují riziko výpadků všech IT systémů včetně datových center. Následky mohou být fatální. Ze studie, kterou provedla společnost Uptime Institute vychází, že až 60 % všech respondentů se domnívá, že přerušení dodávek v oblasti IT sektoru bude stále častější. Česká společnost Altron tuto tezi potvrzuje a dodává, že je důležité s tímto faktorem počítat již při výstavbě datových center. Čtěte více

Modernizovaný hyperkonvergovaný systém Dell EMC VxRail zvyšuje výkon i flexibilitu

27. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell Technologies představila nové, výkonnější systémy hyperkonvergované infrastruktury Dell EMC VxRail založené na nedávno uvedených serverech Dell EMC PowerEdge. Dell vydává také inovovaný software a představuje dynamické nody, které zákazníkům umožní efektivněji využívat stávající prostředky a podporovat náročné pracovní zátěže. Čtěte více

Výdaje na cloudovou infrastrukturu v první čtvrtletí 2021 rostly

16. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: IDC)
Podle studie IDC Worldwide Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker: Buyer and Cloud Deployment vzrostly v prvním čtvrtletí roku 2021 (1Q21) výdaje na produkty výpočetní a úložné infrastruktury pro cloudovou infrastrukturu, včetně dedikovaných a sdílených prostředí, meziročně vzrostly o 12,5 % na 15,1 miliardy dolarů. Čtěte více

Kingston Digital dodává U.2 NVMe SSD disk DC1500M pro datová centra

8. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Kingston zahájil prodej U.2 NVMe PCIe SSD DC1500M, který je určen pro datová centra a smíšenou provozní zátěž. DC1500M využívá rozhraní NVMe PCIe 3.0 ×4 a má předvídatelný výkon při náhodném čtení/zápisu i předvídatelnou latenci v širokém rozsahu pracovních zátěží. Čtěte více