České Radiokomunikace inovovaly a rozšířily datové centrum na Žižkově

24. 7. 2015. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace do rekonstrukce datového centra DC Tower na pražském Žižkově investovaly desítky milionů korun. Kromě navýšení kapacity byl kladen důraz především na vylepšování bezpečnostních opatření. Podle průzkumu ČRa má mnoho českých společností obavy právě z nízké bezpečnosti uložených dat, což uvedly téměř tři čtvrtiny (69 %) dotazovaných.

Ve svém největším datovém centru ČRa otevřely nový datový sál, díky kterému došlo k navýšení kapacity o dalších 110 racků. Současně došlo k posílení zabezpečení datového centra - byly nainstalovány nové biometrické čtečky a posílena kontrola požadovaných biometrických prvků – otisky prstů a skeny obličeje pro vstup do jednotlivých částí centra.

„Datové centrum Tower je v mnoha ohledech unikátní – svou polohou, která sama o sobě zabezpečuje vysokou míru bezpečnosti, je to bezletová i bezzátopová zóna, svou konstrukcí i bezpečnostními prvky, které stále vylepšujeme a splňujeme již kritéria certifikace Tier III. Věnujeme pozornost i lidem, kteří v datovém centru pracují a kteří disponují prověrkami Národního bezpečnostního úřadu. Pro ochranu dat našich klientů tak děláme maximum a budeme do ní investovat i nadále,“ řekl Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa.

Principy bezpečnosti datových center a míst, kde jsou citlivé informace umístěny, se nijak významně neliší od bezpečnostních přístupů do cloudu. V nedávném průzkumu ČRa se v žebříčku hledisek, která ovlivňují rozhodování o přechodu na cloud, je bezpečnost zmiňována na prvním místě. Jako zásadní uvedlo toto hledisko v průzkumu ČRa 81 % firem, které již cloud využívají a 82 % firem, které cloud zatím ještě nemají.

Zajištění bezpečnosti dat lze rozdělit do několika oblastí: fyzická bezpečnost, hardwarová opatření, provozní a síťová bezpečnost. Každá oblast představuje vysoké finanční náklady a vyhrazené personální a technologické zajištění. Většina firem – menších i větších – není schopna dosáhnout takových opatření, která poskytují moderní datová centra a seriózní poskytovatelé služeb cloud computingu. Řada firem má navíc své storage servery stále umístěné v kancelářských budovách, které podléhají pouze běžným bezpečnostním standardům.

Ochrana DC Tower na Žižkově počítá s ochranou už v okolí daného objektu. Součástí zajištění fyzické bezpečnosti je rovněž ochrana proti přírodním katastrofám a haváriím, umístění mimo záplavové zóny i letecké koridory. DC Tower disponuje rovněž třemi nezávislými zdroji přívodu elektrické energie a přednostním právem dodávek nafty do dieselagregátů v případě výpadku sítě. Po nezbytnou dobu zajistí napájení soustava záložních baterií.

Ačkoliv se stále používá i umístění racku do klece nebo instalace „klecové kóje“ kolem racku, ČRa zákazníkům nabízí modernější alternativy. Jde například o autonomní systémy řízení přístupu pod kontrolou zákazníka, nebo zpevněnou konstrukci racků proti vniknutí atd. V případě zájmu existuje také možnost zřízení odděleného privátního datového sálu, o které mívají zájem státní organizace nebo bankovní sektor.

Další oblastí zabezpečení dat je provozní a síťová bezpečnost. Sem spadá zajištění vysoké dostupnosti všech systémů. Zajištění nepřetržitého napájení je velmi náročné a pouhé napojení na UPS, které využívá většina firem, často nestačí. Při síťové bezpečnosti je pak důležitým prvkem konektivita. DC Tower využívá až desítky nezávislých přípojek, a to s vysokou přenosovou kapacitou. K síťové bezpečnosti patří i zabezpečení infrastruktury před „softwarovými“ riziky a útoky hackerů.

Z výzkumu ČRa vyplývá, že cloud již využívá více než 40 % z oslovených společností a dalších 21 % o přechodu do cloudu právě uvažuje.

Výše uvedená data byla získána prostřednictvím průzkumu, který pro České Radiokomunikace zpracovala společností Perfect Crowd. Bylo dotázáno 130 firem působících v České republice s více než 45 zaměstnanci a obratem větším než 50 milionů Kč. Osloveni byli IT ředitelé nebo lidé rozhodující o investicích do IT. Dotazování probíhalo kombinovanou formou telefonátu a online dotazníku naprogramovaného v prostředí Kvalikvant.

Podobné články

Cisco představilo nová cloudová řešení včetně serverů pro hybridní provoz

14. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Společnost Cisco představila nové způsoby, jak pomáhá zákazníkům urychlit digitální transformaci přesunem dalších prostředků do cloudu. Propojený, distribuovaný svět, ve kterém žijeme, je mnohem více než dříve závislý na cloudu a podnikové IT týmy se potýkají se zajišťováním optimální digitální zkušenosti kdekoli a kdykoli uživatelé potřebují přístup. Čtěte více

Schneider Electric uvedl na evropský trh stojanovou řadu Easy Rack

13. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Řada Easy Rack je k dispozici v různých rozměrech a je navržena tak, aby se snadno a rychle instalovala a zároveň se dala snadno rozšiřovat, přizpůsobovat a doplňovat. Nabízí spolehlivý a cenově výhodný stojanový systém pro širokou škálu kritických aplikací, včetně síťových skříní, edge computingu a průmyslových prostředí, cloudových a kolokačních datových center. Čtěte více
Jiří Dobeš, Business Unit Manager divize Dell v DNS

DNS (Jiří Dobeš a Vladimír Havelka): Každý den chceme být o krůček lepší

9. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a DNS)
Maximum informací o divizi Dell ve společnosti DNS jsme pro vás získali díky možnosti vyzpovídat Business Unit Managera Jiřího Dobeše a Senior Consultanta Vladimíra Havelku. Hovořili jsme nejen o pohodové atmosféře v DNS a společné snaze se neustále zlepšovat, ale i o dopadu covidové pandemie, aktuálních trendech, produktových novinkách z portfolia Dellu i plánech do budoucna a mnoha dalších zajímavých věcech. Čtěte více

Dell EMC: úložiště PowerStore 500

30. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell Technologies zvyšuje výkon a rozšiřuje schopnosti podnikových úložných systémů Dell EMC PowerStore novým softwarem a možnostmi automatizace. Představuje také nízkonákladový model PowerStore 500 s výkonem a funkcemi podnikové třídy vhodný pro širší okruh podniků a způsobů využití. Čtěte více