Česká města chtějí být „chytrá“, hlavně v dopravě

21. 4. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Internet věcí (IoT) pro efektivnější samosprávu, nejčastěji pro řízení vlastní infrastruktury a ochrany majetku města, už využívá 7 % českých měst a obcí. Zástupci obcí si však dokáží představit mnohem širší využití do budoucna, a to například v oblasti dopravních systémů, parkování či úspor nákladů na veřejné osvětlení.
Foto: Pixabay.com

O rostoucím zájmu o IoT svědčí i to, že více než polovina (52 %) českých měst uvažuje, jakým způsobem by internet věcí v blízké době využila. To je jeden z hlavních závěrů průzkumu Město pro byznys, který mapoval využívání moderních technologií u více než osmdesáti měst v ČR.

Právě oblast hromadné dopravy a dopravních systémů vnímají obce jako klíčovou ve spojení s konceptem „chytrých měst“. „Největší prioritu jim přisuzuje bezmála polovina oslovených radnic (49, respektive 47 %). Následují odpadové hospodářství (37 %) a zapojení občanů do rozhodování (35 %). Za pozitivní fakt považuji, že radnice s konceptem „chytrých měst“ spojují svou budoucnost: možnost využít  „chytrou aplikaci“ v nějaké podobě aktuálně řeší 88 % z obcí, které odpovídaly v průzkumu,“ okomentoval klíčová zjištění průzkumu Ľubomír Bandžuch, manažer veřejné správy ve společnosti Microsoft, jež v průběhu uplynulého roku už některé pilotní projekty rozjela, mimo jiné v Liberci či Brně. „Například webová úřední deska je nástrojem, který dokáže průběžně měnit informace o dopravě ve městě, o znečištění ovzduší či vytíženosti nemocnic,“ vysvětlil Bandžuch.

Dvě třetiny obcí vidí budoucnost v cloudu

Téměř polovina dotazovaných obcí (46 %) uvedla, že cloud považují za budoucnost a uvažují o jeho zavedení. Vedle toho pětina obcí už cloud používá (2 % plně, 19 % částečně), nejčastěji pro ukládání a sdílení dat a dokumentů či elektronickou poštu. V řadě obcí ovšem už na cloudu běží veřejné registry, webové stránky či elektronické úřední desky.

Při zavádění nových technologií, jako je cloud, nezřídka nastává určitý paradox: subjekty, které cloud používají, uvádějí jako hlavní přínos zvýšení bezpečnosti a ochrany dat. Naopak ti, kteří ještě zkušenost nemají, se právě o bezpečnost obávají,“ uvedl Ľubomír Bandžuch z Microsoftu. Je to podle něj pochopitelné: města a obce totiž spravují celou řadu citlivých dat, mnohá z nich podléhají také různým regulatorním požadavkům, jako je například ochrana osobních údajů.

Doporučujeme obcím, aby po poskytovateli cloudových služeb vyžadovali patřičné certifikáty a dokumenty, které doloží, že jejich systémy vykazují vysokou úroveň zabezpečení. Je to nejjistější způsob, jak získat řešení, které jim bude umožňovat využívat data co nejefektivněji a současně co nejbezpečněji.

IT na radnici? Naprostá nutnost pro devět z deseti oslovených

Průzkum dále prokázal, že vnímání moderních informačních technologií ze strany městských úřadů se meziročně zlepšilo u všech hodnocených položek. Například podíl obcí, které rozhodně uznávají, že tyto technologie pomáhají snižovat náklady, se zdvojnásobil. K 10% zlepšení došlo i u zjednodušení práce zaměstnanců. Obce častěji v moderních informačních technologiích vidí pomoc při řešení problémů či zefektivnění procesů (nárůst o 13 %, resp. 14 %).

Výsledkem je, že pro 100 % radnic (pro 89 % rozhodně, pro 11 % spíše) jsou moderní technologie nutností a nedovedou si bez nich představit efektivní chod úřadu. Obdobně všechny oslovené obce (z toho 69 % rozhodně) oceňují také schopnost zprostředkovat informace pro občany a podniky. Naprostá většina úřadů (93 %, z toho pro 40 % rozhodně) se také v praxi přesvědčila, že technologie zjednodušují práci jejich zaměstnancům.

Co se týče konkrétních řešení elektronizace služeb, největší užitek obcím přinášejí zveřejňování informací pro občany (v 86 % případů), informace o jednání zastupitelstva (77 %), mapové služby (66 %) nebo územní plán (64 %).

Podobné články

Sdružení Smart City Cluster chce být hlavní platformou pro rozvoj inteligentních měst v Česku

5. 1. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider-Electric)
Společnost Schneider Electric založila novou platformu pro rozvoj a podporu inteligentních měst v Česku. Sdružení Smart City Cluster spojuje zástupce byznysu, akademického světa a odborné veřejnosti. Cílem skupiny je propagovat koncept inteligentního města, tzv. Smart City, jako východisko při hledání energeticky úsporných opatření, snížení ekologické zátěže nebo řešení dopravních problémů. To vše za využití pokročilých smart technologií. Čtěte více