Češi se bojí o bezpečnost u chytrých zařízeních

27. 2. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: AVG)
Průzkum AVG provedený mezi 1 050 obyvateli ukázal, že 49 % Čechů pomocí chytrých telefonů a tabletů fotografuje a skoro 35 % natáčí videa, jen 5 % si ve svém zařízení uchovává intimní fotografie nebo videa.

 Je jasně vidět, že si uživatelé stále více uvědomují rozšiřující se možnosti pro fotografování a natáčení videí, ale také, že svoje chytrá zařízení používají i pro každodenní účely. 52 % Čechů píše krátké textové zprávy, 47 % telefonuje, 41 % poslouchá hudbu a 38 % si spravuje kalendář a diář. Nákupy online pomocí chytrých mobilních zařízení zatím nejsou tak rozšířené, tuto možnost využívá jen 14 % Čechů.

Jedním z důvodů, proč jsou online nákupy na telefonech a tabletech stále v pozadí, je obava z nedostatečné bezpečnosti. Ačkoliv má již velké procento lidí zavedené internetové bankovnictví, využívá jeho služby na mobilech a tabletech jen 20 % Čechů.

„Tento průzkum jasně ukázal, že si uživatelé stále nejsou jisti, co je, a co naopak není bezpečné,“ řekl J.R. Smith, CEO AVG Technologies. „Je to vidět hlavně na tom, jak málo Češi využívají na mobilech a tabletech internetové bankovnictví a nákupy. Tvůrci bezpečnostních programů, aplikací a majitelé služeb se proto společně snaží zdokonalovat tyto systémy. Na druhou stranu ale třetina Čechů přiznala, že se nebojí připojit na neznámou Wi-fi síť.“

Jiří Kropáč, člen AVG VirusLab, dodal: „Nastavení a pravidelná aktualizace bezpečnostního programu určeného pro mobilní zařízení stejně jako jeho operačního systému je základním předpokladem pro bezpečnou práci online i zábavu beze strachu, že přijdu o svá přístupová data nebo soukromé údaje. Je také ale třeba dodržovat jednoduchá pravidla a například neklikat na neznámé či nedůvěryhodné odkazy na sociálních sítích nebo v emailech.“

Další zajímavé výsledky

• Data ze svých chytrých zařízení zálohuje jen téměř 40 % Čechů.
• Nejčastěji Češi mobilní zařízení ztrácí při pohybu venku (4 %), na kulturních nebo sportovních akcích (2,4 %) a na pracovišti, potažmo ve škole (2,5 %).
• Tři procenta Čechů půjčují svoje mobilní zařízení další osobě k provádění plateb, 11 % je ochotno zařízení půjčit další osobě na jiné online aktivity.
• 35 % hraje online hry.
• 12 % kliká na neznámé odkazy v emailech.
• Téměř 5 % Čechů má přímou osobní zkušenost s kyberzločineckým napadením mobilního telefonu nebo tabletu.

Společnost provedla také velký výzkum ve Velké Británii, Spojených státech amerických, Brazílii, Německu a Francii. Podle jeho výsledku 25 % uživatelů ukládá do svých smartphonů a tabletů intimní fotografie, 38 % využívá internetové bankovnictví a 35 % nakupuje online. Tento globální výzkum byl kromě online mobilních aktivit uživatelů zaměřen i na online soukromí a bezpečnost.

Štítky: 

Podobné články

AVG: Gary Kovacs

31. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: AVG Technologies)
Gary Kovacs byl jmenován do pozice chief executive officer a managing director ve společnosti AVG. Kovacs přešel z Mozilla Corporation, kde působil jako CEO a byl zodpovědný za růst společnosti v oblasti stolních počítačů a mobilů. Čtěte více

AVG získalo společnost LPI Level Platforms

14. 6. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: LPI Level Platforms)
AVG Technologies koupila LPI Level Platforms, což je softwarová společnost působící v oblasti vzdáleného monitoringu a managementu. Čtěte více

AVG Technologies koupilo společnost PrivacyChoice

24. 5. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: AVG Technologies)
Hlavním posláním společnosti PrivacyChoice, která byla založena roku 2009, je zjednodušit ochranu soukromí na internetu. Poslední čtyři roky společnost pomáhala lidem po celém světě zajistit kontrolu nad jejich soukromím pomocí nástrojů webových prohlížečů. Čtěte více
Vlevo Lukáš Raška a Jiří Kropáč

AVG: Lukáš Raška a Jiří Kropáč

9. 4. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: AVG)
AVG povýšil dva ze svých českých zaměstnanců na nové pozice. Lukáš Raška byl jmenován na pozici Global Sales Director a Jiří Kropáč je novým vedoucím virové laboratoře AVG. Čtěte více