Budoucnost USB se zhmotňuje – po verzi 3.2 přijde verze 4.0

8. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB Promoter Group, Intel, Engadget)
Protože rozhraní USB patří v počítačovém průmyslu mezi ta vůbec nejrozšířenější, je logické, že s nástupem každé nové verze jsou spojena značná očekávání. My se proto na následujících řádcích podíváme hned na dva nové standardy tohoto univerzálního rozhraní. Zatímco s prvním z nich se pravděpodobně potkáme ještě letos, na ten druhý si ještě pár let počkáme.

Specifikace standardu USB 3.2 spatřily světlo světa již v polovině roku 2017, nejde tedy na rozdíl od „varianty 4“ o žádnou velkou novinku, protože se však již brzy očekává nástup prvních zařízení, která budou touto novinkou disponovat, neuškodí si stručně připomenout, co můžeme očekávat a na co se můžeme těšit.

Fyzicky se toho mnoho nezmění – konektory budou fyzicky vycházet z portů USB-C, respektive „velkých“ USB-A. Na rozdíl od předchozí varianty, která počítá s komunikací po jedné datové lince, je však nový standard schopný využívat dvě linky.

Komplikací může být skutečnost, že USB 3.2 přijde hned ve třech variantách s odlišnou maximální přenosovou rychlostí:

  • USB 3.2 Gen 1 (SuperSpeed USB) s rychlostí 5 Gb/s;
  • USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10Gbps) s rychlostí 10 Gb/s;
  • USB 3.2 Gen 2x2 (SuperSpeed USB 20Gbps) s rychlostí 20 Gb/s.

Nové značení tak vlastně pod svá křídla bere i starší specifikace USB 3.0 (5Gb/s přenosy) a USB 3.1 (10GB/s přenosy).

Maximální rychlost (20 Gb/s) půjde využít pouze s konektory USB-C, USB-A bude kvůli chybějícím linkám omezeno maximálně na 10 Gb/s. V případě starších zařízení/řadičů/kabelů však může rychlost klesnout až na „minimálních“ 5 Gb/s.

Je tak celkem pravděpodobné, že minimálně zpočátku můžeme počítat s určitým zmatkem, minimálně pro běžné koncové uživatele pravděpodobně nebude nové schéma značení příliš srozumitelné.

Za zmínku jistě stojí také skutečnost, že ačkoli s nasazením více komunikačních linek nepočítala u „původního“ USB 3.1 zařízení ani řadiče, kabely ano, tedy alespoň ty „lepší“. Certifikované kabely pro USB 3.1 Gen 1 by měly „nově“ umožnit až 10 Gb/s přenosy, kabely pro USB 3.1 Gen 2 pak až 20 Gb/s. Nic by tak nemělo bránit tomu, abychom si vyšší přenosové rychlosti nového standardu užili i s původními kabely – jaká však bude situace v praxi se však dozvíme až na základě reálných zkušeností. Alespoň teoreticky to však vypadá slibně.

První USB 3.2 řadiče by měly být na trhu komerčně dostupné do konce letošního roku.

USB4

Ačkoli se na finální specifikaci příští „příští důležité“ generace rozhraní USB prozatím pracuje, a hotova by měla být nejspíš až v příštím roce, přeci jen její tvůrci světu prozradili několik důležitých informací.

Pokud bychom mohli protokol USB 3.2 nazvat spíše pozvolnou evolucí, v případě protokolu, prozatím označovaného jako USB4, nás čekají zajímavější a zásadnější změny. A to i díky tomu, že Intel uvolnil „své“ rozhraní Thunderbolt k použití dalším výrobcům. Obě komunikační platformy tak budou mít mnoho společných vlastností, například fyzické rozhraní v podobě konektoru USB-C nebo maximální rychlost dosahující až 40 Gb/s. USB3 a Thunderbolt3by měly být kompatibilní.

I v případě USB4 platí, že by mělo být plně funkční (s maximálními rychlostmi) i se staršími certifikovanými kabely. Navíc by i nadále měla být zachovávána zpětná kompatibilita s protokoly USB 2.0 a USB 3.2. Kompletní šířku přenosového pásma bude samozřejmě možné sdílet mezi více protokoly, bez problémů tak bude moci jeden jediný konektor posloužit pro napájení, přenos obrazu DisplayPort), zvuku i dat.

Štítky: 

Podobné články

Kaspersky Lab objevila zranitelnosti v USB tokenech

25. 1. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Odborníci z oddělení ICS CERT společnosti Kaspersky Lab našli řadu vážných zranitelností v systému správy licencí hardwarových zařízení HASP (Hardware Against Software Piracy). Ty se běžně používají ke spuštění licencovaného softwaru ve firemních a ICS sítích. Čtěte více

Co je užitečné vědět o USB-C

11. 8. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S rozhraním USB-C se můžeme setkávat stále častěji. Za průkopníky v jeho rozšiřování lze označit chytré telefony, stále úspěšněji se však etabluje i v případě počítačů a periferii. Co lze od tohoto moderního nastupujícího rozhraní očekávat a jaké jsou jeho přínosy? Čtěte více