Budoucnost USB se zhmotňuje – po verzi 3.2 přijde verze 4.0

8. 3. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB Promoter Group, Intel, Engadget)
Protože rozhraní USB patří v počítačovém průmyslu mezi ta vůbec nejrozšířenější, je logické, že s nástupem každé nové verze jsou spojena značná očekávání. My se proto na následujících řádcích podíváme hned na dva nové standardy tohoto univerzálního rozhraní. Zatímco s prvním z nich se pravděpodobně potkáme ještě letos, na ten druhý si ještě pár let počkáme.

Specifikace standardu USB 3.2 spatřily světlo světa již v polovině roku 2017, nejde tedy na rozdíl od „varianty 4“ o žádnou velkou novinku, protože se však již brzy očekává nástup prvních zařízení, která budou touto novinkou disponovat, neuškodí si stručně připomenout, co můžeme očekávat a na co se můžeme těšit.

Fyzicky se toho mnoho nezmění – konektory budou fyzicky vycházet z portů USB-C, respektive „velkých“ USB-A. Na rozdíl od předchozí varianty, která počítá s komunikací po jedné datové lince, je však nový standard schopný využívat dvě linky.

Komplikací může být skutečnost, že USB 3.2 přijde hned ve třech variantách s odlišnou maximální přenosovou rychlostí:

  • USB 3.2 Gen 1 (SuperSpeed USB) s rychlostí 5 Gb/s;
  • USB 3.2 Gen 2 (SuperSpeed USB 10Gbps) s rychlostí 10 Gb/s;
  • USB 3.2 Gen 2x2 (SuperSpeed USB 20Gbps) s rychlostí 20 Gb/s.

Nové značení tak vlastně pod svá křídla bere i starší specifikace USB 3.0 (5Gb/s přenosy) a USB 3.1 (10GB/s přenosy).

Maximální rychlost (20 Gb/s) půjde využít pouze s konektory USB-C, USB-A bude kvůli chybějícím linkám omezeno maximálně na 10 Gb/s. V případě starších zařízení/řadičů/kabelů však může rychlost klesnout až na „minimálních“ 5 Gb/s.

Je tak celkem pravděpodobné, že minimálně zpočátku můžeme počítat s určitým zmatkem, minimálně pro běžné koncové uživatele pravděpodobně nebude nové schéma značení příliš srozumitelné.

Za zmínku jistě stojí také skutečnost, že ačkoli s nasazením více komunikačních linek nepočítala u „původního“ USB 3.1 zařízení ani řadiče, kabely ano, tedy alespoň ty „lepší“. Certifikované kabely pro USB 3.1 Gen 1 by měly „nově“ umožnit až 10 Gb/s přenosy, kabely pro USB 3.1 Gen 2 pak až 20 Gb/s. Nic by tak nemělo bránit tomu, abychom si vyšší přenosové rychlosti nového standardu užili i s původními kabely – jaká však bude situace v praxi se však dozvíme až na základě reálných zkušeností. Alespoň teoreticky to však vypadá slibně.

První USB 3.2 řadiče by měly být na trhu komerčně dostupné do konce letošního roku.

USB4

Ačkoli se na finální specifikaci příští „příští důležité“ generace rozhraní USB prozatím pracuje, a hotova by měla být nejspíš až v příštím roce, přeci jen její tvůrci světu prozradili několik důležitých informací.

Pokud bychom mohli protokol USB 3.2 nazvat spíše pozvolnou evolucí, v případě protokolu, prozatím označovaného jako USB4, nás čekají zajímavější a zásadnější změny. A to i díky tomu, že Intel uvolnil „své“ rozhraní Thunderbolt k použití dalším výrobcům. Obě komunikační platformy tak budou mít mnoho společných vlastností, například fyzické rozhraní v podobě konektoru USB-C nebo maximální rychlost dosahující až 40 Gb/s. USB3 a Thunderbolt3by měly být kompatibilní.

I v případě USB4 platí, že by mělo být plně funkční (s maximálními rychlostmi) i se staršími certifikovanými kabely. Navíc by i nadále měla být zachovávána zpětná kompatibilita s protokoly USB 2.0 a USB 3.2. Kompletní šířku přenosového pásma bude samozřejmě možné sdílet mezi více protokoly, bez problémů tak bude moci jeden jediný konektor posloužit pro napájení, přenos obrazu DisplayPort), zvuku i dat.

Štítky: 

Podobné články

LINQ: USB hub 8in1 Pro Studio

26. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: LINQ)
Elegantní hub rozšíří konektivitu přenosných počítačů doma i na cestách. Snadno zastane i roli plnohodnotné dokovací stanice a stane se partnerem (nejen) pro nově představené notebooky MacBook Pro s podporou 8K rozlišení, ale i další přístroje pro náročné profesionály. Čtěte více

Jaké novinky nabídnou DisplayPort 2.1 a USB4 2.0?

24. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Ačkoli si počítačový průmysl s některými typy rozhraní vystačil – řečeno s trochou nadsázky – téměř po celá desetiletí, poslední roky jsou pravým opakem. A my si tak na následujících řádcích můžeme přiblížit hned dva inovované protokoly – DisplayPort 2.1 a druhou generaci rozhraní USB4. Čtěte více

Nejnovější verze rozhraní USB přinese rychlost až 80 Gbps

6. 9. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB Promoter Group)
Nejnovější specifikace rozhraní USB, která se nyní označuje jako USB4 Version 2.0, umožní, a to i za pomoci stávajících kabelů, přenášet data rychlostí až 80 Gbps. Dalších inovací se dočkáme mimo jiné také v oblasti napájení a širší podpory univerzálních protokolů. Čtěte více

Jednotlivé typy USB-C kabelů rozliší nová loga

5. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: USB-IF)
Letos v květnu organizace USB-IF, která stojí za standardem USB, představila nové specifikace pro rozhraní USB-C, respektive technologii Power Delivery (PD), s výkonem až 240 W. Nyní organizace USB-IF pro jednotlivé specifikace zveřejnila nová loga, která by měla napomoci se zorientovat v tom, se kterým kabelem lze využít možnosti daného zařízení na maximum. Čtěte více