Budoucnost SOC center závisí na AI, bez lidí se však přesto neobejde
Zpráva 2025 State of the SOC Report společnosti N-able zkoumá výzvy, kterým SOC čelí, a zdůrazňuje jejich zásadní roli při zvyšování kybernetické bezpečnosti. Zjištění vycházejí z údajů systému Adlumin v období od prosince 2024 do února 2025, kdy úspěšně ochránil podniky zpracováním téměř 500 000 výstrah a vytvořením 83 171 bezpečnostních eskalací. Mezi těmito incidenty zůstal na prvním místě ransomware, konkrétně šlo o 2 684 hrozeb.
Další klíčová zjištění zahrnují:
- Většina detekcí stále pochází z koncových bodů, avšak cloudová prostředí tuto mezeru rychle zmenšují: 56 % detekcí pochází z koncových bodů a 44 % z cloudu. Téměř všechna narušení v cloudu pak vyžadují omezení účtu ke zmírnění hrozeb.
- Moderní útoky stále častěji obcházejí koncové body, a proto je pro zmírnění hrozby zásadní rychlé omezení cloudových účtů (95 % proaktivních reakcí na hrozby zahrnovalo ve zkoumaném období reset hesla a deaktivaci účtu).
- Umělá inteligence je motorem efektivnějších SOC: využití AI nástrojů zkrátilo dobu analýzy SOC, čímž se eliminovala potřeba zdlouhavého manuálního zkoumání. AI nyní rozpozná indikátory kompromitace (IOC) již za 10 sekund.
- Lidská odbornost zůstává pro úspěch AI a SOC rozhodující: AI sice může pomoci v boji proti hrozbám, ale nemůže plně nahradit analytiky SOC. Zpráva odhaluje, že 86 % bezpečnostních výstrah eskaluje do ticketů, což naznačuje, že většina výstrah stále vyžaduje lidské ověření.
„Dnešní prostředí kybernetické bezpečnosti vyžaduje více než jen detekci – žádá si přesnost, adaptabilitu a rychlost. Tato zpráva potvrzuje to, co vidíme napříč celým odvětvím: kybernetická odolnost závisí na integraci schopností umělé inteligence a zkušeností lidských odborníků,“ řekl Vikram Ramesh, ředitel pro strategii ve společnosti N-able. „Budujeme bezpečnostní operace, které jsou schopné adaptovat se v reálném čase a připravené čelit budoucím výzvám. SOC centrum společnosti Adlumin, kterou jsme nedávno získali v akvizici,a je příkladem naší vize proaktivní ochrany s cílem předvídat a bránit se novým hrozbám.“
Celá zpráva je k dispozici zde.