Apple představil supervýkonný Mac Pro a špičkový XDR Display

6. 6. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Apple)
Společnost Apple potěšila všechny své fanoušky a kromě řady softwarových novinek v předchozích dnech představila i zcela nový hardware – výkonnou, kompletně přepracovanou modulární pracovní stanici Mac Pro a špičkový 6K displej s podporou XDR zobrazení.

Design pracovní stanice Mac Pro byl oproti předchozím počítačům společnosti Apple přepracován do klasičtější podoby, která umožňuje perfektní přístup k osazenému hardwaru, a navíc dovoluje bez problémů uchladit i ty nejnáročnější komponenty. U konstrukce Apple spoléhá převážně na ocel a hliník. K dispozici bude rovněž racková varianta.

Uživatelé si mohou pracovní stanici nechat osadit až procesory Intel Xeon s 28 jádry v kombinaci s až 1,5 TB paměti RAM ve 12 slotech. Pro rozšíření je k dispozici osm expanzních PCIe slotů.

Zajímavé řešení Apple zvolil v případě grafických karet. Nepoužívá totiž běžné karty, ale přichází s vlastním řešením v podobě tzv. MPX modulů s příkonem až 500 W.

V základu Mac Pro spoléhá na Radeon Pro 580X s 32GB pamětí. A protože paměťové karty mohou být osazeny dvě, lze například při použití duálního řešení Vega II Duos získat až 128 GB videopaměti a výkon 56 teraflops. Výhodou je tiché chlazení (karty samotné nejsou osazeny ventilátory). Ti skutečně nejnáročnější zákazníci si pak mohou dokoupit i akcelerační FPGA kartu Apple Afterburner schopnou dekódovat až šest miliard pixelů za vteřinu (v případě formátu ProRes RAW jde tedy současně až o tři streamy v rozlišení 8K nebo 12 streamů v rozlišení 4K).

Takřka nezbytným doplňkem nového Macu Pro bude rovněž nově představený 32" Pro Display s rozlišením 6K (6 016 x 3 384 bodů). Ten kromě speciálního nově vyvinutého matného neodrazivého povrchu zaujme zejména svými zobrazovacími vlastnosti. Kromě vysokého rozlišení zaujme zejména schopnost zobrazit více než miliardu barev, a to včetně podpory barevného gamutu P3 (10 bitů). Dále zaujme také podpora extra vysoké barevné hloubky (XDR) s maximálním (špičkovým) jasem až 1 600 nitů. Neméně podstatnou součástí výbavy je také polohovatelný stojan, který umožňuje flexibilně upravovat polohu monitoru včetně orientace na výšku i na šířku. Nový Mac Pro zvládne těchto monitorů obsloužit současně až šest.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

IDC: Prodej PC v 1. čtvrtletí roku 2020 zaznamenal strmý propad

24. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětový prodej stolních počítačů, notebooků a pracovních stanic podle IDC zaznamenal v prvním kvartálu 2020 meziroční propad o 9,8 % na 53,2 milionu kusů. Po růstu v roce 2019 tak trh zaznamenal útlum způsobený zejména výpadkem dodávek způsobeným v důsledku šíření pandemie COVID-19 v Číně i v dalších regionech. Čtěte více

IDC: Prodej desktopů v regionu EMEA rostl již čtyři kvartály v řadě

5. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej stolních počítačů, notebooků a pracovních stanic v regionu EMEA (kam spadá i ČR) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku podle IDC meziročně vzrostl o 5,7 % na 20 milionů kusů. Silná zůstávala díky přechodu na Windows 10 zejména komerční poptávka. Čtěte více

Mnoho podob počítačů na CES 2020 - 2. část

20. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další ročník veletrhu CES je za námi. Své brány v roce 2020 návštěvníkům tentokrát otevřel od 6. do 9. ledna a většina nejdůležitějších výrobců osobních počítačů se zde předháněla v tom, kdo světu představí ty nejzajímavější novinky. A navzdory každoročním prognózám o tom, jak to s PC trhem vypadá špatně, skutečně bylo na co koukat. Čtěte více

Mnoho podob počítačů na CES 2020 - 1. část

17. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další ročník veletrhu CES je za námi. Své brány v roce 2020 návštěvníkům tentokrát otevřel od 6. do 9. ledna a většina nejdůležitějších výrobců osobních počítačů se zde předháněla v tom, kdo světu představí ty nejzajímavější novinky. A navzdory každoročním prognózám o tom, jak to s PC trhem vypadá špatně, skutečně bylo na co koukat. Čtěte více