Apple představil nový Mac Studio, monitor a několik dalších drobností

10. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Apple)
Společnost Apple opět nadělovala. Tentokrát se fanoušci a zákazníci značky dočkali zcela nového počítače Mac Studio a na poměry amerického výrobce i „levného“ monitoru Studio Display. Spíše evoluční změny pak přinesl nový iPad Air či skutečně jen mírně inovovaný iPhone SE.

Jednou z nejdůležitějších březnových novinek je představení další varianty armového čipu Apple Silicon – po modelech M1, M1 Pro a M1 Max jsme se dočkali verze M1 Ultra. Vlastně to ani žádná velká novinka není – stačilo by napsat, že Apple vzal dva stávající čipy M1 Max a navzájem je propojil prostřednictvím rozhraní UltraFusion, které za tímto účelem vytvořil.

Nejvýkonnější čip pro osobní počítače?

Apple o svém novém SoC prohlásil, že jde o vůbec nejvýkonnější procesorové řešení pro osobní počítače. O tom nám více již brzy jistě řeknou nestranné testy, díky zkušenostem s čipy M1 Pro a M1 Max však můžeme jistojistě počítač se skutečně vysokým výpočetním i grafickým výkonem. To vše navíc podle očekávání jistě podpoří i velmi dobrá energetická efektivita (či poměr výkonu na watt spotřebované elektřiny).

Nový SoC se skládá ze 114 miliard tranzistorů a nabídne až 20 CPU jader (16 výkonných a čtyř úsporných), 64 GPU jader a 32 jader typu Neural Engine (pro práci s umělou inteligencí a strojovým učením). To vše půjde doplnit až o 128 GB tzv. sjednocené paměti s vysokou propustností (až 800 GB/s) a nízkou latencí. Výkon Apple ilustroval na porovnání kódování stejného ProRes videa v programu Afterburner, které by mělo být na novince až 5,6× rychlejší než na profesionálním počítači Mac Pro s 28jádrovým procesorem od Intelu.

Architektura UltraFusion

Již jsme si řekli, že základem nového SoC M1 Ultra jsou dva čipy M1 Max propojené sběrnicí UltraFusion. Tuto sběrnici si vytvořil pro své potřeby samotný Apple a na rozdíl od podobných řešení, které většinou čipy propojuje skrze základní desku, jsou v tomto případě čipy propojeny napřímo. Apple tak dokázal nejenom výrazně snížit latenci, ale současně zvýšit energetickou efektivitu a hlavně propustnost, která dosahuje až 2,5 TB/s. Díky tomu se navíc M1 Ultra systémově tváří jako jeden jediný čip, což napomůže kompatibilitě softwaru a umožní využívat maximální možný výkon, aniž by vývojáři museli přepisovat stávající programy.

Apple ve svých informací uvádí, že M1 Ultra dokáže při stejné spotřebě nabídnout až o 90 % vyšší výkon než 16 jádrový PC procesor. Z druhé strany pak Apple doplňuje, že při stejně náročných výpočtech si jeho řešení vezme až o 100 W méně. Zároveň výrobce slibuje, že i při celé řadě náročných operací se jeho systémy obejdou jen s minimálním, nebo dokonce zcela pasivním chlazením. Něco podobného platí i při práci s grafikou – zde Apple proklamuje, že při stejném výkonu dosahuje dokonce až o 200 W menší spotřeby.

Nový Apple Mac Studio

Nově představený Mac Studio samozřejmě využívá čip M1 Ultra (je však k dostání i ve variantách s čipy M1 Max). Čím však zaujme kromě nové SoC platformy?

Kromě vysokého výkonu, který jsme si naznačili v předchozích odstavcích, jistě půjde o kompaktní rozměry (19,7 × 19,7 × 9,5 cm) a nízkou hmotnost (2,7 nebo 3,6 kg). Dále (ne)překvapí i široká nabídka portů rozmístěných na přední i zadní straně přístroje. Na zadní straně přístroje zákazníci naleznou čtveřici portů Thunderbolt 4 (v podobě USB-C a s rychlostí až 40 Gb/s), dvojici portů USB-A (až 5 Gb/s), HDMI, 10Gb Ethernet a 3,5mm sluchátkový konektor. Na čelní straně pak uživatelé najdou čtečku paměťových karet SDXC (UHS‑II) a dva porty USB-C (u varianty s čipy M1 Ultra v kombinaci s rozhraním Thunderbolt 4). Bezdrátová konektivita zahrnuje Wi‑Fi 6 802.11ax a Bluetooth 5.0.

Mac Studio lze osadit až 128 GB sjednocené paměti a až 8TB flash úložištěm s propustností 7,4 GB/s.

Pro ilustraci si opět můžeme doplnit několik oficiálních výkonových porovnání. Nový Mac Studio s M1 Ultra:

  • nabízí až 3,8× vyšší CPU výkon než nejrychlejší 27" iMac s 10jádrovým procesorem;
  • přináší až o 90 % vyšší CPU výkon než Mac Pro se 16jádrovým procesorem Intel Xeon;
  • přináší až o 60 % vyšší CPU výkon než Mac Pro se 28jádrovým procesorem;
  • má až 4,5× vyšší grafický výkon ve srovnání se 27" iMacem;
  • je při kódování videa až 12× rychlejší než 27" iMac a až 5,6× rychlejší než 28jádrový Mac Pro.

Za to vše si však Apple samozřejmě nechá řádně zaplatit: výchozí konfigurace Mac Studio s SoC M1 Max přijde na 56 990 Kč a na variantu s čipy M1 Ultra si musí zájemci připravit minimálně 116 990 Kč.

Apple Studio Display

Perfektním doplňkem k Mac Studio (ale samozřejmě nejenom k němu) může být monitor Apple Studio Display. Obrazovka novinky má úhlopříčku 27" a nabízí rozlišení 5K, jas až 600 nitů a podporu barevného prostoru P3. Samozřejmostí je přítomnost technologie True Tone, která zajistí vyvážení barev v závislosti na osvětlení okolního prostředí. Panel bude dostupný ve dvou provedeních – se základním anti-reflexním povrchem obrazovky nebo s příplatkovým sklem pokrytým nano-texturou, která by měla zajistit ještě menší odlesky a ještě lepší zobrazení.

Monitor dále zaujme např. přítomností tří mikrofonů s potlačením okolních ruchů a audio systémem tvořeným šesticí reproduktorů s podporou Dolby Atmos a prostorového (spatial) zvuku. K tomu se přidává 12mpx ultraširoká kamera s funkcí Center Stage. O to, aby vše fungovalo tak, jak má, se stará výkonný čip Apple A13 Bionic známý např. ze starších iPhonů.

Konektivita je zajištěna čtyřmi porty USB-C, z nichž jeden je v provedení Thunderbolt 3 a zvládne mimo jiné i napájení připojených zařízení výkonem až 96 W. V základu je monitor dodáván se stojanem s nastavitelným náklonem v rozsahu –5° až +25°. Volitelně lze objednat také stojan s nastavitelným náklonem a výškou.

V úpravě se standardním sklem a stojanem monitor přijde na 42 990 Kč. Varianta se sklem s nano-texturou je naceněna na 51 990 Kč.

Další novinky

Své nové generace se dočkal také iPad Air, tedy tablet, který Apple ve svém portfoliu staví do pomyslné střední cenové kategorie. Designově je tablet totožný se svými předchůdci, dočkal se však nových barevných provedení. Z hlediska výbavy stojí za pozornost primárně nasazení výkonných čipů Apple M1 nebo osazení 12mpx čelní kamerky s funkcí Center Stage. Až 2× rychlejší by pak měl být USB-C port a zájemci o variantu s podporou mobilních datových přenosů se mohou těšit i na 5G sítě.

Základní 64GB Wi-Fi varianta přijde na 16 490 Kč. Za nejvyšší verzi s 256GB pamětí a podporou 5G zájemci zaplatí 25 490 Kč.

Lehkého oživení se po dvou letech dočkal také nejlevnější iPhone SE. Design zůstal zachován, zákazníci se však mohou těšit na rychlejší čip A15, podporu 5G sítí nebo delší výdrž baterie. Výrobce slibuje i použití odolnějších ochranných skel.

Za základní 64GB variantu si Apple žádá 12 490 Kč, 128GB verze stojí 13 990 Kč a model s nejvyšší dostupnou kapacitou 256 GB je výrobcem oceněn na 16 990 Kč.

Video : 

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více

Cooler Master představil ATX skříň TD500 MAX

3. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cooler Master)
Počítačová skříň Cooler Master TD500 MAX, která byla navržena tak, aby uspokojila požadavky nejnáročnějších nadšenců do stavby počítačů, integruje výjimečný systém chlazení, výkonné napájení i další uživatelsky přívětivé funkce a vlastnosti. Čtěte více

Prodej gamingových PC čeká zotavení, herní monitory dále porostou

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Celosvětové dodávky herních počítačů postihl v roce 2023 stejný osud jako celý trh s PC, přičemž herní kategorie meziročně poklesla o 13,2 % na 44 milionů kusů. Herní monitory se tomuto trendu dokázaly postavit, protože jejich nižší ceny pomohly přitáhnout zájem zákazníků, a jejich prodej během roku 2023 podle IDC vzrostl o 20,3. Čtěte více