Aplikacím v Android TV dominují YouTube a Netflix

20. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Philips TV & Sound)
S nástupem digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2 a mnohem dostupnější nabídky streamovacích služeb jako Netflix nebo Amazon Prime Video se v českých domácnostech výrazně zvýšil podíl tzv. chytrých televizí (Smart TV), který se za poslední čtyři roky ztrojnásobil. Jaké „televizní“ aplikace jsou mezi českými uživateli nejpopulárnější?

Televizi s připojením k internetu a s možností využívání různých aplikací má v současnosti více než třetina českých domácností a přibývá i předplatitelů streamovacích služeb jako jsou Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO nebo O2 TV. Zatímco ještě na jaře roku 2019 si nějakou placenou televizní službu na internetu předplácely asi 3 % Čechů, dnes je to již více než 10 %. Svůj podíl na tomto vývoji má jistě i koronavirová pandemie, která přivedla Čechy zpět k televizním obrazovkám.

Majitelé Android TV jsou aktivnější

Při výběru chytré televize je možné volit mezi Smart TV s uzavřeným softwarem konkrétního výrobce a televizory s mnohem flexibilnější platformou Android TV, kterou používá například Philips TV nebo Sony. Jde o podobný operační systém, jaký má ve svém chytrém telefonu 75 % Čechů, a který umožňuje instalaci dalších aplikací dle vlastního výběru.

A právě aplikace využívají majitelé chytrých televizí s Android TV výrazně více než domácnosti s ostatními operačními systémy. Alespoň jednou měsíčně použije nějakou z aplikací ve své chytré televizi s Android TV více než 93 % domácností, zatímco v případě Smart TV s proprietárními platformami jde jen o necelých 78 % uživatelů (statistiky jsou založené na anonymních datech chování uživatelů televizorů Philips TV). Jedním z důvodů může být i omezená nabídka aplikací v uzavřených systémech výrobců Smart TV a jejich pomalé (nebo často zcela chybějící) aktualizace. Android TV oproti tomu představuje neustále vyvíjenou a rozšiřovanou platformu, pro kterou existuje mnohem více aplikací s podporou velkého množství vývojářů, pracujících i na aplikacích pro chytré telefony s Androidem. Otevřenost softwarové platformy chytré televize je důležitá i při rozšiřování výbavy o další aplikace, jako je například připravovaná aplikace iVysílání pro přístup do archivu České televize.

Na Východě vede YouTube

Průzkum společnosti Philips TV & Sound ukazuje, které televizní aplikace jsou v Česku nejpopulárnější. S výrazným náskokem vedou aplikace YouTube a Netflix pro přístup ke streamovanému obsahu na internetu. Na třetí příčce se umístila streamovací služba Rakuten TV, následovaná aplikacemi služeb HBO GO, VOYO.cz a Amazon Prime Video. Větší nabídka aplikací pro systém Android TV se odráží například i v možnosti používat oblíbenou aplikaci Kodi, se kterou lze na chytré televizi přehrávat filmy a seriály z domácích síťových úložišť.

„Za poslední rok začali lidé v domácnostech daleko více využívat potenciál chytrého televizoru. Instalovali si nové aplikace a zkoušeli služby Video on Demand. Zaznamenali jsme tak větší poptávku po televizorech se systémem Android TV,“ uvedl Petr Valoušek, ředitel Philips TV & Sound Česká republika.

Ve srovnání s ostatními evropskými státy se ukazuje jasný rozdíl mezi zeměmi východní a západní Evropy. S výjimkou Rakouska dominuje v západní Evropě používání aplikace streamovací služby Netflix, zatímco východoevropské domácnosti preferují sledování videí na YouTube a Netflix má v jejich chytrých televizích až druhou pozici.

Nejoblíbenější aplikace v ČR

Youtube
Netflix
Rakuten TV
HBO Go
Voyo
Filmbox Live
Kodi
Spotify
SledovaniTV
Skylink Live TV CZ

Štítky: 
Televize, Televizory, Android, Ze světa firem, TP Vision (TV Philips)

Podobné články

OLED TV Philips zvítězily v nezávislém „slepém testu“

30. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Philips TV & Sound)
Čtenáři odborného webu AVforums vybrali nejlepší OLED televizor mezi čtyřmi neidentifikovatelnými modely. Čtěte více

Nové OLED televizory Philips potěší obrazovou kvalitou i cenou

5. 11. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Philips TV & Sound)
Společnost Philips TV & Sound uvedla v České republice do předvánočního prodeje své nové televizory OLED střední třídy série 806 a 856. Tyto modely nabízejí skvělý kontrast typický pro OLED panely, třístranný nebo čtyřstranný Ambilight i podporu většiny formátů HDR. Zákazníci si budou moci vybrat ze široké řady úhlopříček – 48, 55, 65 a dokonce i 77 palců. Čtěte více

TCL u svých TV vylepšuje servis a prodlužuje záruku

5. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Společnost TLC v České republice u svých televizorů s technologií QLED prodlužuje záruku na pět let. Výrobce současně rozšiřuje svůj zákaznický servis o službu TCL Care Service, která rychle a snadno pomůže zákazníkům při řešení případných potíží s televizorem. Čtěte více

TCL uvedlo na trh své prémiové televizory Mini LED s rozlišením 8K

9. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: TCL)
Společnost TCL Electronics představila své nejnovější Mini LED řady X, konkrétně X92 Pro OD Zero Mini LED 8K a X92 Mini LED 8K. Řada X92 Pro bude k dostání ve velikosti úhlopříčky 85", řada X92 pak v 65" a 75". Čtěte více