Analogová tma v Praze se blíží

1. 4. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Na konci dubna dojde k vypnutí vysílače Žižkov, a tím pro Pražany skončí éra analogového přenosu televizního signálu.
Řešením pro majetele starších televizorů je set-top box

Ty, kteří nebudou dostatečně připraveni na přechod na pozemní digitální TV vysílání (DVB-T, Digital Video Broadcasting – Terrestrial) a nevybaví se včas potřebnou technikou, čeká od 30. 4. po zapnutí televizní obrazovky pouze zrnění. Po vypnutí žižkovského vysílače bude mít sice velká část Prahy stále k dispozici analogový signál z vysílače Cukrák, přesměrování na tento vysílač však není dlouhodobým řešením, protože ukončení analogového vysílání Cukráku je naplánováno na říjen tohoto roku. Ke slovu se tak dostává spíše příprava domácností na příjem digitálního vysílání dostupných televizních programů. Vedle kontroly a případné úpravy anténního systému je pro DVB-T v prvé řadě důležité zakoupení set-top boxu či integrované digitální televize. Alternativou k DVB-T pak může být zavedení kabelové, satelitní či internetové televize.
Digitální vysílání otevírá televizní trh většímu množství provozovatelů, což značně zvyšuje programovou nabídku. Dále přináší mnohem komfortnější sledování televizních programů – vedle výrazně vyšší kvality obrazové a zvukové reprodukce, je velkým přínosem i elektronický programový průvodce (EPG), což je jakási obdoba tištěného televizního programu, z něhož se divák dozví, jaký pořad právě sleduje, co bude následovat a co za program jej čeká v následujících sedmi dnech. Pozemní digitální vysílání navíc umožňuje příjem signálu zdarma, což je značnou výhodou oproti ostatním typů vysílání (kabel, IPTV, satelit), které jsou zpoplatněné.
Základní rady pro výběr DVB-T přijímače
o Set-top box lze zapojit k jakémukoliv televizoru, záleží pouze na způsobu zapojení. Pokud televizor nemá videovstup – SCART, ale jen kulatou anténní zdířku, je třeba mít set-top box s tzv. modulátorem.
o Pro sledování jediné stanice postačí jednotunerový model. Pro paralelní sledování jednoho programu a nahrávání programu jiného je nutné pořídit 2-tunerový přijímač. Takový typ set-top boxu je vhodný i k použití pro více televizorů.
o Pro pohodlné nahrávání je vhodné volit model DVB-T příjmače s pevným diskem.
o Pro příjem pozemního (DVB-T) i satelitního digitálního vysílání (DVB-S) slouží kombinované přijímače (tzv. komba).
o Plazmovou nebo LCD televizi bez DVB-T je možné k DVB-T připojit přes přípojku HDMI, toto připojení je v současnosti tím nejkvalitnějším.
o Pro případ nahrávání z DVB-T na DVD, případně VHS rekordér je určena obousměrná SCART přípojka.
o Pro připojení k 5.1 recevieru a tedy získání plně prostorového ozvučení, pokud jej sledovaná TV stanice podporuje, slouží digitální optické nebo koaxiální výstupy.
o Pro připojení k HIFI sestavě a stereo reprodukci zvuku jsou určené přípojky 2× audio cinch
o Pro upgrade firmware přístroje je určen konektor D-sub RS232.