Množství kyberútoků na české organizace meziročně vzrostlo o 44 %
„Česká republika patří k nejméně bezpečným evropským zemím. Evropský průměr je 1 612 kyberútoků týdně na jednu společnost, ale jedna česká organizace čelí v průměru 2 257 kyberútoků týdně. Pokud to srovnáme s jinými evropskými zeměmi, je vidět, proti jak mimořádnému tlaku tuzemskému organizace stojí. Například v Polsku mířilo na jednu společnost v průměru 1 520 kyberútoků týdně, v Německu cílí na jednu organizaci v průměru 1 230 kyberútoků týdně, ve Francii to je 1 254, ve Švýcarsku 1 279, ve Spojeném království 1 121, v Rakousku 1 635 a v Řecku 1 292. Vysoký počet útoků je dlouhodobě ve Španělsku (1 911) a v Portugalsku (2 050) a ještě většímu riziku než v Česku čelí organizace v Itálii (2 368 útoků) a také v Rusku (2 934),“ uvedl Miloslav Lujka, country manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Ačkoli vůči kybernetickým útokům není imunní žádné odvětví, nejčastějším cílem jsou vzdělávací instituce, vládní sektor a telekomunikace. Jedna vzdělávací organizace čelila v prvním čtvrtletí v průměru 4 484 útokům týdně, což je další ohromující meziroční nárůst o 73 %. Následoval vládní sektor s 2 678 útoky týdně na jednu organizaci a nejvyšší procentuální nárůst útoků o 94 % zaznamenal sektor telekomunikací, kde jedna společnost čelila v průměru 2 664 útokům týdně.
Největší počet útoků hlásí Afrika, v průměru 3 286 útoků týdně na jednu společnost. Nejvyšší procentuální nárůst útoků zaznamenala Latinská Amerika (+ 108 %). Evropa zaznamenala v průměru 1 612 útoků týdně na jednu organizaci, což představuje nárůst o 57 %. Severní Amerika vykázala nárůst o 40 % na 1 357 útoků týdně.