Cloudových služeb v ČR využívá třetina zaměstnanců

15. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seyfor)
V Česku využívá nějakou formu cloudového řešení pouze třetina zaměstnanců. Přitom za bezpečné je považuje 9 z 10 uživatelů. Podle IT odborníků se firmy ještě neodhodlaly k přechodu do cloudu, i když výsledek dokáže ušetřit spoustu finančních prostředků, ale i času.

Více než polovina (62 %) českých uživatelů informačních a komunikačních technologií nevyužívá ve své organizaci cloudové služby, vyplývá z květnového průzkumu veřejného mínění připraveného výzkumnou agenturou MNFORCE. „Informační technologie se u nás zpravidla adaptují pomaleji, s odstupem času. Proto si myslím, že využití cloudu bude v následujících letech nabývat na významu,“ okomentoval výsledek Peter Gajdošech, Business Productivity Lead společnosti Seyfor.

Podle posledních dostupných dat Eurostatu došlo k největšímu nárůstu využívání cloudu v Česku během pandemie, obdobně jako v dalších evropských státech. Mezi lety 2020 a 2021 se počet podniků pracujících v cloudovém prostředí zvětšil o 15 %, Česko se tak dostalo nad evropský průměr.

Přístup odkudkoliv kdykoliv

A proč by se ke společnostem využívajícím cloudy měly přidat další? Doručování výpočetních služeb přes internet nabízí spoustu výhod. Nejvýraznější zůstává podle Gajdošecha rychlost: „Dříve jsme se standardně posouvali s inovacemi v oblasti softwarových řešení vpřed jednou za tři roky, nyní je to několikrát ročně. Cloud přináší výhody velkých, takzvaných enterprise řešení menším firmám za rozumnou cenu. V minulosti si to mohly dovolit jen velké společnosti.“

Mezi respondenty označila přesně polovina za největší benefit cloudu možnost přístupu odkudkoliv a kdykoliv. Dále oceňují zaměstnanci přístup z jiného zařízení, automatické zálohování dat a jejich lepší sdílení a komunikaci se svými kolegy. Až na pátém místě (jedna třetina dotázaných) vnímají uživatelé jako výhodu úsporu času díky rychlému přístupu.

Cloudu takové množství, jaké potřebujete

S vývojem technologií zároveň neplatí, že by cloudové služby byly pro zaměstnavatele nedosažitelné. „Flexibilita dostupnosti cloudových systémů je úžasná – společnost si dneska formou předplatného zabezpečí licence jen pro tolik uživatelů, kolik pro daný měsíc potřebuje,“ popsal Gajdošech příklad z praxe. „Setkal jsem se například s potřebou zákazníka využívat řešení na správu velkého projektu, kdy se rozhodl postavit novou budovu během tří let. Měl k dispozici dva projektové manažery a různé další zdroje, které bylo potřeba řídit. To je pak ideální scénář na cloudové řešení. Po dokončení budovy zákazník takovýto robustní systém na řízení projektů už nepotřebuje, stačí, když si z něj exportuje údaje a jednoduše přestane službu platit.“

Strach o bezpečnost cloudu

Pouhá desetina respondentů považuje používání cloudových služeb za nebezpečné. Největším rizikem je pro 62 % tázaných zcizení dat. Nicméně bezpečnost dat v cloudu je dnes na výrazně vyšší úrovni než bezpečnost uložení dat na vlastním či sdíleném disku. Navíc ho ošetřuje i evropská legislativa a obavy o bezpečnost dat by tak už neměly dalšímu šíření cloudových služeb bránit.

„Je důležité si ujasnit, za co přesně je v cloudovém prostředí z pohledu zabezpečení odpovědný jeho poskytovatel, jaké nástroje jsou k dispozici a jakým způsobem je může organizace využít k zajištění adekvátní úrovně bezpečnosti,“ poznamenal Milan Ryšavý, který se ve společnosti Seyfor specializuje právě na bezpečnost cloudu. „Cloudová prostředí nabízejí pokročilé a komplexní nástroje pro zajištění bezpečnosti, tyto jsou však často ve výchozím stavu nenastaveny, a je tak na každé organizaci, aby je využila dle svých potřeb.“

Dle typu cloudové služby je vždy určitá odpovědnost za zabezpečení na samotné organizaci, vždy minimálně na úrovni účtů a identit, koncových zařízení a v cloudu zpracovávaných dat. Nedílnou součástí využívání cloudových služeb je dnes například vícefaktorová autentizace, kdy je po uživateli vedle hesla vyžadováno další ověření, například pomocí SMS zprávy nebo verifikace v mobilní aplikaci. V neposlední řadě je nutné pamatovat na průběžné vzdělávání zaměstnanců, shodují se odborníci.

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

Synology představilo atraktivní novinky pro správu dat

26. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Společnost Synology představila na veletrhu COMPUTEX 2025 své novinky, mezi které spadají podniková úložiště PAS7700 typu all-flash, řešení DP7200 pro ochranu dat řady ActiveProtect, cloud C2 Surveillance specializovaný na videodohled, nástroje pro zvýšení týmové produktivity ChatPlus a Meet i domácí soukromý cloud BeeStation Plus. Čtěte více

Firmy chtějí data ukládat lokálně, ale s globálním zabezpečením

22. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Ačkoli firmy věří, že globální poskytovatelé zabezpečí jejich data lépe, 90 % z nich preferuje lokální uložení dat. Roste také podpora legislativy na ochranu osobních údajů – až 96 % organizací potvrdilo, že investice do ochrany soukromí přinášejí návratnost převyšující náklady. Přesto však nyní budou firmy přesunovat své investice do implementace AI. Čtěte více
Generální ředitel SAP Christian Klein

SAP představil AI novinky, které mohou zvýšit produktivitu firem až o 30 %

22. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAP ČR)
Společnost SAP na konferenci Sapphire představila nové možnosti využití umělé inteligence v podnikovém prostředí. Klíčovými inovacemi jsou rozšíření asistenta Joule, nasazení AI agentů napříč produktovým portfoliem a integrace s technologiemi firem Perplexity a Palantir. Podle SAPu mohou nové nástroje zvýšit produktivitu firem až o 30 %. Čtěte více