Cloudových služeb v ČR využívá třetina zaměstnanců

15. 6. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seyfor)
V Česku využívá nějakou formu cloudového řešení pouze třetina zaměstnanců. Přitom za bezpečné je považuje 9 z 10 uživatelů. Podle IT odborníků se firmy ještě neodhodlaly k přechodu do cloudu, i když výsledek dokáže ušetřit spoustu finančních prostředků, ale i času.

Více než polovina (62 %) českých uživatelů informačních a komunikačních technologií nevyužívá ve své organizaci cloudové služby, vyplývá z květnového průzkumu veřejného mínění připraveného výzkumnou agenturou MNFORCE. „Informační technologie se u nás zpravidla adaptují pomaleji, s odstupem času. Proto si myslím, že využití cloudu bude v následujících letech nabývat na významu,“ okomentoval výsledek Peter Gajdošech, Business Productivity Lead společnosti Seyfor.

Podle posledních dostupných dat Eurostatu došlo k největšímu nárůstu využívání cloudu v Česku během pandemie, obdobně jako v dalších evropských státech. Mezi lety 2020 a 2021 se počet podniků pracujících v cloudovém prostředí zvětšil o 15 %, Česko se tak dostalo nad evropský průměr.

Přístup odkudkoliv kdykoliv

A proč by se ke společnostem využívajícím cloudy měly přidat další? Doručování výpočetních služeb přes internet nabízí spoustu výhod. Nejvýraznější zůstává podle Gajdošecha rychlost: „Dříve jsme se standardně posouvali s inovacemi v oblasti softwarových řešení vpřed jednou za tři roky, nyní je to několikrát ročně. Cloud přináší výhody velkých, takzvaných enterprise řešení menším firmám za rozumnou cenu. V minulosti si to mohly dovolit jen velké společnosti.“

Mezi respondenty označila přesně polovina za největší benefit cloudu možnost přístupu odkudkoliv a kdykoliv. Dále oceňují zaměstnanci přístup z jiného zařízení, automatické zálohování dat a jejich lepší sdílení a komunikaci se svými kolegy. Až na pátém místě (jedna třetina dotázaných) vnímají uživatelé jako výhodu úsporu času díky rychlému přístupu.

Cloudu takové množství, jaké potřebujete

S vývojem technologií zároveň neplatí, že by cloudové služby byly pro zaměstnavatele nedosažitelné. „Flexibilita dostupnosti cloudových systémů je úžasná – společnost si dneska formou předplatného zabezpečí licence jen pro tolik uživatelů, kolik pro daný měsíc potřebuje,“ popsal Gajdošech příklad z praxe. „Setkal jsem se například s potřebou zákazníka využívat řešení na správu velkého projektu, kdy se rozhodl postavit novou budovu během tří let. Měl k dispozici dva projektové manažery a různé další zdroje, které bylo potřeba řídit. To je pak ideální scénář na cloudové řešení. Po dokončení budovy zákazník takovýto robustní systém na řízení projektů už nepotřebuje, stačí, když si z něj exportuje údaje a jednoduše přestane službu platit.“

Strach o bezpečnost cloudu

Pouhá desetina respondentů považuje používání cloudových služeb za nebezpečné. Největším rizikem je pro 62 % tázaných zcizení dat. Nicméně bezpečnost dat v cloudu je dnes na výrazně vyšší úrovni než bezpečnost uložení dat na vlastním či sdíleném disku. Navíc ho ošetřuje i evropská legislativa a obavy o bezpečnost dat by tak už neměly dalšímu šíření cloudových služeb bránit.

„Je důležité si ujasnit, za co přesně je v cloudovém prostředí z pohledu zabezpečení odpovědný jeho poskytovatel, jaké nástroje jsou k dispozici a jakým způsobem je může organizace využít k zajištění adekvátní úrovně bezpečnosti,“ poznamenal Milan Ryšavý, který se ve společnosti Seyfor specializuje právě na bezpečnost cloudu. „Cloudová prostředí nabízejí pokročilé a komplexní nástroje pro zajištění bezpečnosti, tyto jsou však často ve výchozím stavu nenastaveny, a je tak na každé organizaci, aby je využila dle svých potřeb.“

Dle typu cloudové služby je vždy určitá odpovědnost za zabezpečení na samotné organizaci, vždy minimálně na úrovni účtů a identit, koncových zařízení a v cloudu zpracovávaných dat. Nedílnou součástí využívání cloudových služeb je dnes například vícefaktorová autentizace, kdy je po uživateli vedle hesla vyžadováno další ověření, například pomocí SMS zprávy nebo verifikace v mobilní aplikaci. V neposlední řadě je nutné pamatovat na průběžné vzdělávání zaměstnanců, shodují se odborníci.

Podobné články

OVHcloud spouští pražskou Lokální zónu a podporuje tak expanzi místních firem

29. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: OVHcloud)
OVHcloud, evropský lídr v oblasti cloudových technologií, oznámil spuštění své první pražské lokální zóny veřejného cloudu (Public Cloud Local Zone). Díky technologii společnosti GridScale, která je nejnovější akvizicí OVHcloud, může nyní celá skupina během několika týdnů spustit cloudové služby pro několik nových mezinárodních lokalit. Čtěte více

Dell Technologies zvyšuje výkon, odolnost a efektivitu úložiště PowerStore

28. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Společnost Dell Technologies představila vylepšená úložiště Dell PowerStore s vyšším výkonem, efektivitou, odolností a lepší mobilitou dat v multicloudových prostředích. Dell oznámil také rozšíření portfolia cloudových platforem Dell APEX o novinky v oblasti AIOps a vylepšenou správu úložišť pro multicloud a Kubernetes. Čtěte více

Arrow je výhradním celosvětovým poskytovatelem řešení VMware CloudHealth

27. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Arrow ECS)
Broadcom si zvolil společnost Arrow Electronics za výhradního poskytovatele řešení CloudHealth z produktové nabídky VMwaru. CloudHealth je řešení určené pro zjednodušení správy finančních operací (FinOps) v multicloudového prostředí. Cílem nové agregační dohody s jedním celosvětovým partnerem je zjednodušení prodeje, správy i podpory oblíbeného SaaS řešení. Čtěte více

N-able Cloud Commander umožňuje maximalizovat využití Microsoft Cloudu

24. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Společnost Zebra systems představila produkt N-able Cloud Commander, multi-tenantní nástroj pro Microsoft Cloud. Poskytovatelům řízených služeb (MSP) služba umožňuje řídit, zabezpečovat, standardizovat a automatizovat správu uživatelů Microsoft 365, zdrojů Azure a zařízení Intune z jedné konzole. Čtěte více