Intel postaví v Magdeburgu továrnu na čipy za 19 miliard dolarů

22. 3. 2022. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: Engadget)
Společnost Intel potvrdila plány na výstavbu továrny na výrobu polovodičů v Německu. V následující dekádě chce společnost v Evropě investovat 88 miliard dolarů. Počáteční náklady na závod v Magdeburgu, hlavním městě Saska-Anhaltska, vyjdou na 19 miliard dolarů (17 miliard eur).

Takzvaný „megazávod“ budou tvořit dvě továrny. Plánování je v procesu a výstavba by se měla rozběhnout v první polovině příštího roku, pokud Intel získá souhlas Evropské komise. Výroba by měla být v továrně, kterou Intel nazývá „Silicon Junction“, zahájena v roce 2027. Je tedy zřejmé, že továrna v dohledné době nepomůže vyrovnat celosvětový nedostatek čipů.

Intel tvrdí, že německé továrny budou vyrábět čipy s využitím špičkové technologie tranzistorů Angstromovy éry. Intel očekává, že po dobu výstavby vytvoří 7 000 pracovních míst na stavbě, 3 000 stálých pracovních míst a další 3 000 pracovních míst u partnerů a dodavatelů.

Intel bude také investovat dalších 13 miliard dolarů do rozšíření továrny v irském Leixlipu. Zdvojnásobí zde výrobní prostory a rozšíří slévárenské služby. Společnost rovněž jedná s Itálií o výstavbě tamního montážního a balicího závodu za 4,9 miliardy dolarů.

Společnost Intel plánuje vybudovat své evropské výzkumné a vývojové centrum poblíž Plateau de Saclay ve Francii. Díky tomu vznikne 1 000 pracovních míst, z nichž 450 otevře do konce roku 2024. Další investice jsou určeny pro Polsko a Španělsko.

Společnost uvádí, že plán „se zaměřuje na vyvážení globálního dodavatelského řetězce polovodičů s významným rozšířením výrobních kapacit společnosti Intel v Evropě“. V únoru Evropská unie oznámila, že se snaží zabránit budoucímu nedostatku čipů a snížit závislost na součástkách vyráběných v Asii, a to investicemi ve výši 49 miliard dolarů.

„Zákon o čipech EU umožní soukromým společnostem a vládám spolupracovat na výrazném zlepšení postavení Evropy v polovodičovém sektoru,“ uvedl generální ředitel společnosti Intel Pat Gelsinger. „Tato rozsáhlá iniciativa podpoří inovace v evropském výzkumu a vývoji a přinese do regionu špičkovou výrobu, z níž budou mít prospěch naši zákazníci a partneři po celém světě.“

Štítky: 

Podobné články

Základní desky ASUS AMD řady 600 nově podporují procesory Ryzen nové generace

29. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
Aktualizace BIOSu pro základní desky ASUS AM5 přidávají také podporu pro stávající procesory Ryzen řady 7000 a 8000. Čtěte více

AMD představilo nové procesory Ryzen Pro řady 8000 a Ryzen Pro řady 8040 se Zen 4 a AI jádry

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Obě nové procesorové série vycházejí z dříve představených spotřebitelských CPU. I v tomto případě je přítomna dedikovaná NPU jednotka, navíc jsou zde však funkce určené pro nasazení v korporátním prostředí. Zatímco řada Ryzen Pro 8040 míří do přenosných počítačů a pracovních stanic, APU řady Ryzen Pro 8000 se stanou prvními desktopovými x86 procesory s dedikovanou jednotkou pro AI výpočty. Čtěte více

Intel Vision 2024: Gaudi 3 a další novinky ze světa umělé inteligence

12. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Na konferenci Vision 2024 společnost Intel svým partnerům a zákazníkům představila nejdůležitější produktové novinky a technologické pokroky ze světa umělé inteligence pro firmy. Mezi největší inovace patří AI akcelerátor Gaudi 3, podniková AI řešení s novými funkcemi a možnostmi nebo škálovatelné end-to-end systémy založené na otevřeném ekosystému pro různé typy podniků. Čtěte více
Cooler Master MasterBox 600

CES 2024: Novinky z oblasti komponentů

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další hojně zastoupenou oblastí jsou na veletrhu CES také počítačové komponenty. Nechybělo tady ani dominantní trio ve složení AMD, Intel a Nvidia, kteří zde představili nové grafické čipy a procesory. Co nabídnout však měly i desítky dalších dodavatelů, jejichž novinky také neujdou naší pozornosti. Čtěte více