Počet útoků na uživatelská hesla stále roste

10. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Počet detekovaných hrozeb pro operační systém Windows v Česku se v únoru zvýšil. Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem byl spyware Agent Tesla, který se objevil v bezmála třetině všech případů. Stabilně aktivní zůstávají i další dva nejčastější škodlivé kódy Formbook a Fareit.

Ačkoli v lednu byl v případě spywaru Agent Tesla zaznamenán pokles aktivity, v únoru ho bezpečnostní specialisté ESETu detekovali zhruba ve třetině všech případů. Stal se tak nejčastější únorovou hrozbou pro uživatele systému Windows v Česku.

„Z našich dat vyplývá, že největší útočná kampaň s použitím tohoto malwaru proběhla 4. února,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET, a dodal: „Uživatelé mohli na spyware narazit v e-mailových přílohách Hn4444444.exe a Objednávka 300456672899.exe. Žádná další kampaň pak po zbytek měsíce zaznamenána nebyla a Agent Tesla v únoru evidentně cílil především na jiné země, než je Česká republika.“

Spyware Agent Tesla je celosvětově velmi agresivním typem škodlivého kódu, který se zaměřuje na odcizení hesel. Svými funkcemi dokáže prohledávat internetové prohlížeče a další programy, například mailové klienty Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird nebo Yandex, odkud pak odcizí uložené přihlašovací údaje.

Hrozby ukrývají spustitelné přílohy

Stejně jako v několika předchozích měsících se v Česku nadále objevuje spyware Formbook, jehož cílem jsou také uživatelská hesla. V lednu se tento škodlivý kód začal šířit prostřednictvím česky pojmenovaných příloh. V únoru pak na něj uživatelé mohli narazit v příloze Nová objednávka.exe. Hlavní útok byl veden 21. února.

Password stealer Fareit zůstal po svém velkém lednovém návratu v českém prostředí aktivní s více než desetinou detekcí. Útočil 14. února a ke svému šíření využil e-mailovou přílohu s názvem Unicredit_SVX5700736_Elektronická platební.exe.

„Ačkoli jsme v únoru mohli pozorovat určitý návrat do standardního rozložení hrozeb, nadále platí, že česky pojmenované přílohy, které byly dlouho doménou spywaru Agent Tesla, jsou nyní hlavní strategií i v případě jiného typu malwaru,“ poznamenal Jirkal. „Některé z těchto příloh mohou vypadat opravdu věrohodně a uživatel by si měl všímat celkové podoby e-mailu, úrovně češtiny i adresy odesílatele. V případě jakýchkoli spustitelných souborů s příponou .exe platí, že je není bezpečné spouštět, pokud je uživatelé obdrží z neznámého zdroje nebo e-mailem. Speciálně za současné situace by měli být uživatelé maximálně obezřetní a věnovat pozornost všemu, co v online prostoru dělají.“

 

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za únor 2022:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (32,89 %)
  2. Win32/Formbook trojan (13,96 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (13,21 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,92 %)
  5. Java/Spy.Agent.R trojan (1,38 %)
  6. Win32/Rescoms trojan (0,99 %)
  7. Win32/Agent.TJS trojan (0,95 %)
  8. Java/Adwind trojan (0,57 %)
  9. Win32/AutoRun.Delf.LV worm (0,54 %)
  10. MSIL/Spy.Agent.DFY trojan (0,53 %)
Štítky: 

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více