IT se bude v roce 2022 soustředit především na využití dat

16. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Které klíčové trendy budou podle firmy Hewlett Packard Enterprise v letošním roce dominovat v IT? Půjde především o práci s daty, jejich zpracování a využití – nyní jich totiž až 99 % leží ladem, bez využití.

Pokračující pandemie loni dál posilovala hned několik klíčových megatrendů v IT. Firmy si ověřily, že i do budoucna musí počítat s hybridními pracovišti a částečným fungováním ve virtuálním světě, školy dál zařazovaly distanční výuku a na dálku se kromě mnoha úřadů naučili fungovat také někteří lékaři prostřednictvím telemedicíny.

I tam, kde ještě nedávno stačil papír a tužka, dnes vzniká obrovské množství dat. Klíčovým úkolem pro firmy, podnikatele i veřejný sektor tak v roce 2022 i nadále bude všudypřítomná data efektivně analyzovat a vyčíst z nich důležité informace pro další růst podnikání či pro zlepšování poskytovaných služeb.

Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), jež poskytuje edge-to-cloud platformu jako službu, která firmám pomáhá zefektivnit podnikání využitím všech jejich nashromážděných dat, popsala sedm trendů, jež se v IT letos budou výrazně prosazovat:

Exploze dat na okraji sítě

S pokračující digitalizací dnes data vznikají doslova na každém kroku. Nejde přitom jen o smartphony nebo chytré hodinky a televize, ale i o automobily, kuchyňské spotřebiče či prvky chytrých domácností. Objem dat generovaných na okraji sítě (edge computing) namísto jejích uzlů navíc roste i vlivem fenoménu práce odkudkoli. Výsledkem je, že až 99 % shromážděných dat není nikdy analyzováno. Z průzkumu institutu Dataversity zároveň vyplývá, že si téměř 90 % firem uvědomuje riziko ztráty konkurenceschopnosti, pokud ve své strategii nezohlední práci s daty a jejich analýzu. Více než polovina organizací přesto stále ještě nevyužívá analýzu dat jako nástroj pro své podnikání. Zavádění inteligentní IT infrastruktury, jež dokáže využívat a spravovat data, aby z nich vytěžila to podstatné, proto bude pro podniky i v letošním roce zásadní.

Všudypřítomné cloudové prostředí

Potřeba shromažďovat a rychle analyzovat data vznikající čím dál častěji na okraji sítě s sebou nese také otázku ohledně jejich ukládání a další dostupnosti. Výsledkem je postupná transformace IT prostředí tak, aby byly jeho klíčové prvky k dispozici, kdekoli jsou zrovna potřeba. Jedním ze zásadních prvků takové proměny jsou cloudová řešení. Firmy stále častěji využívají výhod modelu XaaS (poskytování IT prostředků formou služby), jenž jim nabízí větší agilitu a flexibilitu. Moderní platformy umožňují prostřednictvím cloudu data z okraje sítě nejen zpřístupnit, ale také s nimi dál efektivně pracovat, čímž dokonale konkurují i datovým centrům nové generace.

Nové příležitosti pro dodavatele

Potřebám zákazníků se budou moci stále lépe přizpůsobovat i ti dodavatelé v oblasti IT, kteří nedisponují vlastními hybridními cloudovými službami. Dokonce se při tom obejdou bez velkých vstupních investic. K tomu, aby zákazníkům mohli pod svou značkou nabízet špičková cloudová řešení, jim postačí partnerství s významným poskytovatelem cloudových služeb. Vztah se zákazníky si tak budou moci udržet od začátku až do konce. Díky partnerství navíc získají možnost IT řešení skvěle škálovat a vyvíjet doplňkové služby na míru. „V nadcházejících letech bude tento decentralizovaný a hybridní přístup využívající cloudové ekosystémy dominantním trendem, přičemž suverenita dat, bezpečnost a dodržování standardů jsou jen některé z jeho klíčových katalyzátorů. Stále však bude platit, že pouhé zachycení dat k úspěchu nestačí. Je třeba z nich umět rychle získat použitelné informace,“ uvedl Jan Kameníček, ředitel společnosti Hewlett Packard Enterprise Czech Republic.

Strojové učení šetří čas a peníze

Množství dat shromažďovaných, zpracovávaných a spravovaných na okraji sítě podle společnosti Gartner vzroste do roku 2023 o více než 50 %. Právě tato data přitom firmám pomohou rychleji růst, vytvářet nové obchodní příležitosti a zefektivňovat podnikání. Velký potenciál však leží také v množnosti sdílet poznatky napříč různými odvětvími průmyslu a služeb, a ještě více tak posunout výzkum a vývoj dopředu. Proto odborníci vyvinuli systémy pro strojové učení, pokročilou inteligenci založenou na neuronových sítích a také strojové učení (swarm learning). Právě posledně jmenovaná technologie, jež do strojového učení přináší prvky decentralizace a anonymizace dat, letos získá hodně na popularitě. Nejenže významně pomůže různým odvětvím s jejich rozvojem, ale zároveň bude sdílet pouze naučené prvky, nikoliv data jako taková. To je zásadní pro každé odvětví, jež zpracovává citlivá data – od zdravotnictví, přes finance až po průmysl.

IoT zařízení musí být pod kontrolou

V důsledku digitální transformace rychle roste počet zařízení připojených k síti internetu věcí (IoT). Na vzestupu je rovněž komunikace mezi stroji (M2M). Počet připojených zařízení v současnosti převyšuje počet lidí na planetě pětkrát. Během příštích tří let dokonce tento poměr vzroste na 10:1. S rostoucím počtem připojených zařízení přitom roste také počet vstupních bran, jimž mohou do sítě proniknout útočníci. K ochraně proti exponenciálnímu růstu jejich napadání se proto budou stále více využívat automatizované bezpečnostní prvky. Bez nich budou organizace zranitelné a náchylné k narušení bezpečnosti.

Přechod na Wi-Fi 6E

Ačkoliv byla dosud velká pozornost věnována mobilním sítím 5G, na akademické půdě a uvnitř podniků už rezonuje rychlý přechod na Wi-Fi 6E. Tato technologie poskytuje vysokou datovou kapacitu při zachování zpětné kompatibility. Jen v letošním roce vzroste počet podnikových přístupových bodů Wi-Fi 6E o více než 200 %. To znamená, že firmy uznávají potenciál 6E, a budou na tento standard přecházet i z důvodu rostoucího provozu v hybridním prostředí – videokonference, distanční vzdělávání či přenos podnikových dat.

Dvě jasné cesty k SASE

Zavádění architektury SASE (Secure Access Service Edge) umožňující konvergenci bezpečnostních řešení
a sítí do jedné globální cloudové služby se vydá dvěma cestami. Pro malé a střední podniky budou zajímavé zejména nabídky all-in-one SASE, na kterých ocení jednoduchost namísto pokročilých funkcí. Velké podniky naopak nebudou ochotny dělat kompromisy v oblasti bezpečnosti, spolehlivosti nebo kvality uživatelských zkušeností. Proto využijí dva dodavatele – jednoho pro zabezpečení on-premise řešení a druhého pro cloud computing.

Podobné články

Jan Bureš, country leader CZ/SK ve Fujitsu

Jan Bureš (Fujitsu): Na éru AI jsme dobře připraveni

5. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Janem Burešem, country leaderem CZ/SK ve Fujitsu, jsme hovořili o nabídce společnosti pro oblast umělé inteligence. Na následujících řádcích se tak můžete seznámit s produkty a službami Fujitsu pro tento segment, ale i s přístupem společnosti k bezpečnosti dat nebo kooperací s dalšími dodavateli, a hlavně s partnery. Čtěte více

SoftwareOne dokončil akvizici poskytovatele softwarových a cloudových řešení Crayon

4. 7. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: SoftwareOne)
Dokončením akvizice je završeno spojení dvou předních globálních firem s 13 000 zaměstnanci poskytujících softwarová a cloudová řešení ve více než 70 zemích světa. Současně byl oficiálně zahájen proces integrace, na který se obě firmy společně připravovaly již od začátku roku 2025. Čtěte více

HPE s pomocí GreenLake Intelligence mění podobu hybridního IT

27. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost HPE představila svoji novou vizi provozu hybridního IT do maximální míry zjednodušeného díky GreenLake Intelligence – novému řešení pro hybridní provoz s využitím agentní umělé inteligence. Zavedením konceptu agentního AIOps téměř na všech vrstvách infrastruktury transformuje společnost HPE cloud GreenLake na hybridní cloud založený na agentní umělé inteligenci. Čtěte více

AWS rozjíždí evropský AWS European Sovereign Cloud

11. 6. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: AWS)
Společnost Amazon Web Services oznámila vznik nezávislé evropské správní struktury pro AWS European Sovereign Cloud. Zároveň v Evropě vzniká i dedikované bezpečnostní operační centrum a nová mateřská společnost, která se bude řídit místní legislativou a povedou ji Evropané. Čtěte více