Predikce společnosti VMware k vývoji kybernetické bezpečnosti v roce 2022

18. 1. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware )
Společnost VMware představila osm předpovědí pro rok 2022. Odborníci VMwaru se zaměřili na vývoj situace v oblasti kybernetické bezpečnosti. Varují před zneužitím přihlašovacích údajů, útoky proti dodavatelským řetězcům nebo vnitřními hrozbami v podnicích způsobenými vysokou fluktuací zaměstnanců.

Vlastimil Horák, country manager pro Českou republiku a Slovensko:

  • Kyberprostor je místo každodenní otevřené války o data. „V roce 2022 nás čeká ještě razantnější rozvoj kybernetických útoků, které se dotknou i firem a institucí v České republice a na Slovensku. Jsou již k dispozici počítače specializované na výpočetní výkon, který je potřeba pro sestavení nových vektorů útoků. Kvantové počítače jsou sice realitou zatím jen v laboratořích, ale jejich nástup bude razantní. V blízké budoucnosti se tak budeme bavit o kvantové kryptografii a s tímto brutálním výkonem se lze obávat snadného prolomení současných šifer používaných miliardami obyčejných lidí. Stále s námi samozřejmě bude spousta zranitelností plynoucích z překotného vývoje softwaru – zejména v případě open source. Díky chybám vývojářů a nedostatečnému testování se budou nacházet nové a nové cesty, jak proniknout do zařízení a aplikací. S výpočetním výkonem se budou čím dál tím více prosazovat „uměle“ vytvořené události a scénáře, které mohou hýbat děním ve světě, na burze nebo dokáží ovlivnit myšlení lidí a nasměrovat jejich pozornost konkrétním směrem. Lze jen předvídat, jaké dopady na nás bude mít kybernetická kriminalita. Nicméně ať nás čeká cokoliv, pevně věřím, že se s těmito hrozbami dokážeme společně vypořádat.“

James Alliband, hlavní bezpečnostní stratég:

  • Napodobování kybernetických útoků proti kritickým odvětvím ohrožuje lidské životy. „Pozorujeme, že počítačoví zločinci přijímají styl útoků, které se snaží narušit život lidí. Útok na ropovod Colonial Pipeline, který vyvolal nedostatek paliv podél celého východního pobřeží Spojených států nebo útok na irský zdravotnický systém, který prakticky uzavřel nemocnice v celé zemi, jsou jen začátek. Budou se objevovat napodobitelé útočníků, kteří se dnes zaměřují na kritická odvětví, jako je energetika, zdravotnictví nebo finance, s úmyslem vyvolat paniku a zároveň vydělat na výkupném. Dopady úspěšného útoku mohou být nákladné a nebezpečné – od zrušených operací v nemocnicích a přesměrovaných sanitek po čekání řidičů dlouhé hodiny ve frontách u čerpacích stanic. Tato oblast bude nesmírně zajímavá pro státy, které chtějí způsobit komplikace v zahraničí.“

Tom Gillis, viceprezident a generální ředitel divize sítí a pokročilých bezpečnostních technologií:

  • Útočníci zneužijí odcizené přihlašovací údaje k provedení dvojitého ransomwarového útoku proti některé firmě z žebříčku Fortune 500. Podniky sice zavedly segmentaci sítě, aby zastavily šíření ransomwaru, ale útočníci začali zneužívat důvěryhodné přihlašovací údaje, aby se mohli nadále neomezeně pohybovat v sítích. S platnými přihlašovacími údaji mohou provádět většinu svých nekalých aktivit, aniž by vzbudili podezření.“

Eric O'Neill, stratég národní bezpečnosti:

  • Byl-li rok 2021 rokem útoků nultého dne, bude rok 2022 rokem nulové důvěry. „V roce 2021 obránci zachytili historicky nejvyšší počet útoků nultého dne. Zaznamenali jsme masivní šíření hackerských nástrojů, zranitelností a útočných schopností na temném webu. Rok 2022 proto bude rokem nulové důvěry, kdy podniky budou vše ověřovat namísto důvěřování. Státy a firmy přijmou koncept nulové důvěry na základě předpokladu, že budou dříve či později napadeny. Koncept nulové důvěry bude klíčovým prvkem při odvracení útoků v roce 2022.“

Tom Kellermann, ředitel pro strategii kybernetické bezpečnosti:

  • Útoky proti dodavatelskému řetězci teprve začaly. V červenci 2021, kdy se svět stále vzpamatovával z ničivého útoku SolarWinds, zneužil gang ransomwaru REvil čerstvě odhalenou zranitelnost v softwaru Kaseya VSA k provedení útoku na dodavatelské řetězce jejích zákazníků. Ani jeden z těchto útoků se nevyskytl izolovaně, což znamená, že bezpečnostní týmy musí věnovat větší pozornost hrozbě obcházení obrany. V roce 2022 můžeme očekávat, že kyberzločinecké kartely budou i nadále hledat způsoby, jak zneužít podnikovou digitální transformaci k šíření škodlivého kódu, infiltrování sítí a trvalému uchycení v systémech po celém světě. Obránci a organizace budou muset bedlivě sledovat sítě a služby, zda nedochází k podezřelým aktivitám a potenciálním průnikům. Zavedení opatření spojených s konceptem nulové důvěry, jako je mikrosegmentace, aktivní vyhledávání hrozeb nebo pokročilé telemetrické funkce, může pomoci zajistit, aby se podniky nestaly bránou nebo obětí ničivého útoku.“

Rick McElroy, hlavní stratég kybernetické bezpečnosti:

  • S pokračujícími změnami na trhu práce představují pro podniky novou výzvu vnitřní hrozby. „Fenomén tzv. „velké rezignace“ způsobuje podnikům komplikace spojené s interními riziky. Značný počet zaměstnanců, kteří opouštějí svou práci a potenciálně jim zůstává přístup k síti nebo firemním datům, je noční můrou pro pracovníky IT a bezpečnosti, kteří mají za úkol podnik chránit. Interní hrozby se staly novým závažným problémem pro podniky, které musí řešit fluktuaci zaměstnanců, nábor nových a užívání neschválených aplikací a platforem. Očekávám, že v roce 2022 bude v souvislosti s interními hrozbami docházet k většímu počtu bezpečnostních incidentů. Útočníci se také začnou zaměřovat na zaměstnance, aby skrze ně provedli své útoky nebo instalovali ransomware. Podniky proto budou na ochranu sítí a citlivých dat zavádět nové bezpečnostní protokoly a pokyny.“

Giovanni Vigna, ředitel zpravodajství o hrozbách:

  • Operační systémy založené na Linuxu se stanou významným cílem počítačových zločinců. „Na Linuxu běží většina cloudových pracovních zátěží a 78 % internetových stránek. Z toho důvodu se operační systém založený na Linuxu stal klíčovou součástí téměř všech projektů podnikové digitální transformace. Bezpečnost linuxových prostředí je proto naprosto zásadní, neboť útočníci se začínají stále častěji zaměřovat na linuxové servery různými typy hrozeb – od trojanů pro vzdálený přístup (RAT) a webových shellů přes těžbu kryptoměn po ransomware. Mnoho podniků zaměřuje pozornost na malware pro systém Windows a může se stát, že si této nové hrozby nevšimne, dokud nebude příliš pozdě.“

Chad Skipper, globální bezpečnostní technolog:

  • Útočníci se budou pohybovat horizontálně a vyvádět data z nezabezpečených multicloudových prostředí. „S rozmachem multicloudových prostředí se zvětšuje i prostor pro útok. Vzroste množství společných portů a protokolů, které útočník může využít k horizontálnímu pohybu v podnikových sítích a krádeži dat. V roce 2022 se útočníci zaměří na skrývání a přežívání v běžném provozu podnikových sítí. Při obraně dnešních multicloudových prostředí a odhalování útočníků proto bude mnohem důležitější než dříve mít o běžném provozu dobrý přehled.“
Štítky: 
Bezpečnost, VMware

Podobné články

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více