Počet kyberútoků zneužívajících zranitelnosti v Microsoft Exchange Server se každé dvě hodiny zdvojnásobí

16. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point Research upozornila na stovky kybernetických útoků po celém světě, které se snaží zneužít čtyři zranitelnosti nultého dne v Microsoft Exchange Server. Check Point zjistil, že za posledních 24 hodin se počet útoků každé dvě až tři hodiny zdvojnásobí. Zranitelnostem je potřeba věnovat maximální pozornost, protože se očekává další vlna útoků.

Hackeři se snaží dnem i nocí zneužívat zranitelnosti v serverech Microsoft Exchange, které by jim umožnily krádeže dat a vzdálené spuštění kódu.

Check Point zjistil, že 17 % útoků směřovalo na vládní organizace a vojenský sektor, zatímco 14 % útoků cílilo na výrobní společnosti. Ale významně byla zasažena i další odvětví, například bankovnictví (11 % útoků), zdravotnictví (8 %), které je v posledních měsících pod permanentním tlakem ze strany hackerů, a vzdělávání (7 %).

Útoky zatím zasáhly především Turecko (19 %), USA (18 %) a Itálií (10 %), nicméně jejich nárůst sledujeme po celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

Microsoft vydal kritickou záplatu pro Exchange Server, nejpopulárnější poštovní server na světě, dne 3. března 2021. Přes Exchange server prochází prakticky veškerá komunikace uživatelů využívajících klienta Outlook, tedy příchozí a odchozí e-maily nebo pozvánky do kalendáře.

Orange Tsai (Cheng-Da Tsai) z tchajwanské bezpečnostní společnosti DEVCORE upozornil v lednu na dvě zranitelnosti. Microsoft byl vyzván, aby prošetřil skutečný rozsah problému. Následné vyšetřování odhalilo dalších pět kritických zranitelností.

Jaké organizace jsou v ohrožení?

Pokud je váš Microsoft Exchange server připojen k internetu, nebyl aktualizován, nemá nejnovější záplaty nebo není chráněn pomocí nějakého softwaru, jako jsou například řešení Check Point, pak je potřeba předpokládat vysokou míru ohrožení. Útočníci by mohli jednoduše krást podnikové e-maily nebo spustit uvnitř organizace nějaký velmi nebezpečný kód.

„Podobně jako při útocích Sunburst byla pro nepozorované vniknutí do podnikových sítí použita zcela běžná platforma. Částečně dobrou zprávou je to, že úspěšně proniknout do ohrožených firem zvládnou tímto způsobem jen zkušení a dobře financovaní hackeři. Hack Exchange serveru pomocí zero-day zranitelností je velmi sofistikovaná záležitost. Bohužel stále neznáme identitu útočníků, ani jejich motivaci a účel útoků. Ohrožené organizace musí okamžitě zranitelnosti záplatovat a také proskenovat svou síť a data, zda se uvnitř firmy už nenachází nějaká hrozba,“ uvedl Pavel Krejčí, security engineer v kyberbezpečnostní společnosti Check Point.

Ochrana před dalšími útoky

Check Point upozorňuje, že pro ochranu před budoucími útoky je nutné:

  • Okamžitě aktualizujte všechny servery Microsoft Exchange a nainstalujte nejnovější patche. Tato aktualizace není automatická a musíte ji provést manuálně.
  • Používejte komplexní preventivní bezpečnostní řešení.
Štítky: 
Bezpečnost, Exchange, Check Point

Podobné články

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více