Huawei představilo systém HarmonyOS, kterým by mohlo nahradit Android

13. 8. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
Společnost Huawei představila vlastní operační systém HarmonyOS založený na mikrojádrové architektuře a navržený tak, aby byl použitelný na různých typech zařízení a zachovával si konzistentní chování a ovládání. Do budoucna by systém mohl nahradit nejen Android na mobilních telefonech, ale např. také Windows na noteboocích.

HarmonyOS je lehký, kompaktní operační systém s moderními funkcemi a vlastnostmi. Nejprve bude použitý pro zařízení, jakými jsou například chytré hodinky, chytré obrazovky, systémy ve vozidlech a inteligentní reproduktory. Cílem Huawei je vytvořit integrovaný a sdílený ekosystém napříč zařízeními, vytvořit bezpečné a spolehlivé provozní prostředí a poskytnout celistvý inteligentní zážitek při každé interakci s každým zařízením.

Tradičně jsou nové operační systémy uváděny společně s novými typy zařízení. Huawei si ale již před 10 lety představil budoucnost a začal zkoumat, jak by mohl přinést lidem takové uživatelské zážitky, které by překročily hranice fyzického prostoru a překonaly svými schopnostmi ostatní hardware a platformy.

„HarmonyOS je zcela odlišný od systémů Android a iOS. Jde o operační systém založený na mikrojádru, má důvěryhodnou a bezpečnou architekturu a podporuje bezproblémovou spolupráci napříč zařízeními,“ doplnil Richard Yu.

Důležité technické vlastnosti

1. Plynule: První operační systém pro koncová zařízení s distribuovanou architekturou, který na daném zařízení zajišťuje plynulé ovládání

Díky využití distribuované architektury a distribuované technologie Virtual Bus nabízí HarmonyOS sdílenou komunikační platformu, distribuovaný management dat a distribuované plánování úkolů. S operačním systémem HarmonyOS se vývojáři aplikací nebudou muset potýkat se základní technologií pro distribuované aplikace, což jim umožní soustředit se na vlastní individuální logiku služby. Aplikace postavené na operačním systému HarmonyOS mohou fungovat na různých zařízeních při současném zajištění plynulé zkušenosti za každé situace.

2. Hladce: Deterministic Latency Engine a vysokovýkonné IPC

Operační systém HarmonyOS se zaměří na problémy s nedostatečným výkonem prostřednictvím Deterministic Latency Engine (DLE) a vysokovýkonné komunikace mezi procesy (IPC). DLE nastavuje prioritu výkonu úkolů a časové limity pro plánování s předstihem. Využití zdrojů tak bude mít tendenci k upřednostňování úkolů s vyšší prioritou a snižování latence odpovědi aplikací o 25,7 %. Mikrojádro může učinit výkon IPC až pětkrát efektivnější ve srovnání se stávajícími systémy.

3. Bezpečně: Mikrojádrová architektura, která od základů přetváří bezpečnost a důvěryhodnost

Operační systém HarmonyOS využívá zcela novou mikrojádrovou konstrukci, která se vyznačuje vyšší bezpečností a nízkou latencí. Mikrojádro bylo navrženo za účelem zjednodušení funkcí jádra, implementace co největšího možného počtu systémových služeb v uživatelském módu mimo jádro a doplnění společné bezpečnostní ochrany. Mikrojádro samo o sobě zajišťuje pouze nejzákladnější služby.

Konstrukce mikrojádra operačního systému Harmony OS používá formální metody ověření k přetvoření bezpečnosti a důvěryhodnosti od základů v tak zvaném důvěryhodném prováděcím prostředí (TEE). Formální verifikační metody jsou efektivním matematickým přístupem k ověření správnosti systému ze zdrojového kódu, zatímco tradiční metody ověření jako funkční verifikace a simulace útoku jsou omezeny na dílčí scénáře.

HarmonyOS je prvním systémem, který používá formální metody ověření TEE koncových zařízení, což významně zvyšuje úroveň bezpečnosti. Díky tomu, že mikrojádro operačního systému HarmonyOS obsahuje mnohem méně kódu (zhruba tisícinu toho, co obsahuje jádro Linuxu), je navíc mimořádně snížena úspěšnost útoků.

4. Sjednoceně: Aplikace jsou vyvinuty pouze jednou a nasazeny na více zařízeních

Díky vývojovému prostředí (IDE) pro více zařízení, vícejazyčné sjednocené kompilaci a sadě distribuované architektury se může operační systém HarmonyOS automaticky adaptovat na různé ovládací prvky, rozložení obrazovky a interakce a podporovat jak ovládání přetažením, tak vizuální programování založené na náhledu. To vývojářům umožňuje efektivněji vystavět aplikace, které běží na více zařízeních. S IDE mohou vývojáři programovat své aplikace pouze jednou a nasadit je na více zařízeních, což vytváří úzce integrovaný ekosystém všech uživatelských zařízení.

Kompilátor HUAWEI ARK Compiler může pracovat na stejné úrovni jako virtuální stroj od Androidu, což umožňuje vývojářům kompilovat širokou škálu pokročilých jazyků do strojového kódu v jednom sjednoceném prostředí. Díky podpoře sjednocené kompilace v mnoha jazycích HUAWEI ARK Compiler mimořádně pomůže vývojářům zvýšit jejich produktivitu.

Vývojový plán

HarmonyOS 1.0 bude nejprve využit pro chytré obrazovky, které mají být uvedeny na trh koncem tohoto roku. V průběhu příštích tří let bude HarmonyOS optimalizován a postupně adoptován v celé řadě chytrých zařízení, včetně těch přenositelných.

Úspěch HarmonyOS bude záviset na dynamickém ekosystému aplikací a vývojářů. Huawei uvolní HarmonyOS jako celosvětově otevřenou platformu, aby se podpořilo přijetí systému v širším pojetí. Huawei také zřídí open-source nadaci a open-source komunitu pro podporu hlubší spolupráce s vývojáři.

Čína je domovem silného ekosystému aplikací a rozsáhlé uživatelské základny. Huawei položí základy pro HarmonyOS nejprve na čínském trhu a poté ho rozšíří do globálního ekosystému. Se zaměřením na poskytování nové a jedinečné hodnoty se Huawei otevře a bude sdílet své základní schopnosti v oblastech, jako je připojení, fotoaparáty a AI. Úzce bude spolupracovat s partnery v rámci ekosystému při poskytování aplikací a služeb, které zákazníkům poskytnou nejlepší možné zážitky a přinesou průmyslu nový život.

„Věříme, že HarmonyOS oživí toto odvětví a obohatí ekosystém,“ řekl Richard Yu. "Naším cílem je přinést lidem skutečně poutavý a rozmanitý zážitek. Chceme pozvat vývojáře z celého světa, aby se k nám přidali při vytváření nového ekosystému," dodal Richard Yu.

Podobné články

HP a Ferrari oznamují partnerství. Závodní tým formule 1 se bude jmenovat Scuderia Ferrari HP

1. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnosti Ferrari a HP oznámily uzavřely dlouhodobé partnerství, jehož cílem je rozvíjet udržitelné inovace a urychlovat nasazování účelných technologií v týmech Scuderia Ferrari Formula 1, týmu Scuderia Ferrari Esports a Scuderia Ferrari Driver Academy. Logo HP se na formulích objeví již v nadcházejícím závodě F1 v Miami. Čtěte více

GFI Software integruje do prvních čtyř produktů umělou inteligenci

29. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software ohlásila integraci CoPilotu, komponenty postavené na generativní umělé inteligenci (GenAI), do svých čtyř klíčových produktů. CoPilot posiluje výkonnost těchto řešení směrem k vyšší intuitivnosti, efektivitě a flexibilitě s cílem pomoci koncovým zákazníkům lépe čelit bezpečnostním hrozbám a optimalizovat síťový provoz s využitím potenciálu AI. Čtěte více

ATC opět získalo ocenění od Canonu

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AT Computers)
Společnost AT Computers dostala ocenění za nejlepšího distributora v oblasti spotřebního materiálu Canon. Získaná cena pro rok 2023 se vztahuje na Českou republiku i na Slovensko. Čtěte více

ČD - Telematika slaví 30 let. Do budoucna se chce více zaměřit na oblast kyberbezpečnosti

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČD - Telematika)
V polovině dubna oslavila společnost ČD - Telematika již 30 let fungování. V posledních letech přitom roste nejen z pohledu finančních ukazatelů, ale i z hlediska poskytovaných služeb. Do budoucna se chce ČD - Telematika soustředit nejen na pro ni tradiční oblasti drážních technologií pro zabezpečení a telekomunikační služby, ale i na další typy zákazníků. Čtěte více