Veeam ukázal cestu k neměnnosti, kybernetické odolnosti a obnově dat

18. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Veeam)
Společnost Veeam během konference VeeamON Tour: Expand 2023, která se konala 12. září v pražské Spojka Events Karlín, spojila přední odborníky z oblasti Data Protection a Ransomware Recovery, aby sdíleli s českými organizacemi nejlepší ověřené postupy v oblasti ochrany dat a obnovy po ransomwaru pro posílení jejich kybernetické odolnosti.

Podle zprávy Veeam Ransomware Trends Report 2023 je 93 % kybernetických útoků zaměřeno na zálohovací úložiště a 45 % na produkční data. To znamená, že ransomware tu už zůstane a podniky se této realitě musí přizpůsobit rozšířením své obrany. Společnost Veeam Software během své konference představila, jak toho mohou české podniky dosáhnout. Na této bezplatné akci, která se konala 12. září v pražské Spojka Events Karlín s online přenosem, se sešli zástupci společnosti Veeam, místní odborníci a obchodní a alianční partneři, aby diskutovali o tom, že pokud jde o překonání hrozby, kterou představují kybernetičtí zločinci, je útok tou nejlepší obranou.

Účastníci konference navíc měli příležitost zjistit, jak využít více než 500 nových funkcí a vylepšení řešení Veeam Backup & Replication v12 - základu datové platformy Veeam Data Platform, jednotné platformy poskytující pokročilejší zabezpečení dat, obnovu a možnosti hybridního cloudu v rozšiřujících se a komplexních prostředích IT, včetně multicloudových, virtuálních, hybridních, fyzických, SaaS (M365, Salesforce) a Kubernetes úloh.

Martin Štětka, regionální ředitel společnosti Veeam pro oblast střední a východní Evropy, představil strategii a vizi Veeamu v oblasti ochrany dat a obnovy po ransomwaru: „V posledních dvou letech se k výzvám, s nimiž se podniky potýkaly již při překonávání celosvětové pandemie, přidali další včetně rychle rostoucího počtu ransomwarových útoků. Dnes je už každá organizace digitálním podnikem, což znamená, že pro zajištění jejího chodu je klíčový rychlý a spolehlivý přístup ke všem datům za každých okolností. Do roku 2025 se očekává nárůst vygenerovaných dat v objemu 175 zettabajtů, a proto jsou bezpečné a neměnné zálohy jako nejlepší obranná linie proti ransomwaru tím nejdůležitějším opatřením. Naším posláním je umožnit podnikům zajistit bezpečnost, obnovu a svobodu dat pro každé IT prostředí bez ohledu na to, kde se data nacházejí.“

Vedoucí postavení společnosti Veeam v oblasti ochrany dat a obnovy po ransomwaru potvrzuje jeho umístění na první místo v celosvětovém žebříčku poskytovatelů softwaru pro replikaci a ochranu dat, kam ho ve své nejnovější zprávě Semiannual Software Tracker 2022H2 zařadila IDC. Zpráva uvádí, že Veeam s meziročním růstem o 8,1 % rostl rychleji než pět dalších předních dodavatelů i celkový průměr trhu. Podle zprávy vzrostly tržby Veeamu v první polovině roku 2022 průběžně o 8,4 %, přičemž v regionu EMEA si Veeam udržel první místo v podílu na trhu.

To nejdůležitější z VeeamON Tour

Součástí studie Veeam Ransomware Trends Report 2023 byl i průzkum mezi 1 200 nezaujatými IT manažery po celém světě, kteří se v uplynulých dvanácti měsících stali obětí kybernetických útoků. Podle dotázaných vzrostl počet útoků ransomwaru meziročně o 12 %, což je více než dvojnásobek míry globální inflace. Sice 87 % firem potvrdilo, že mají program na řízení rizik, který určuje jejich bezpečnostní plány, nicméně pouhých 35 % z nich má pocit, že funguje. Vytvoření většího souladu mezi týmy kybernetické bezpečnosti a týmy zodpovědnými za zálohování je tedy zásadní pro odstranění mezery, kterou mohou kybernetičtí zločinci využívat.

Ze 350 dotazovaných organizací v regionu EMEA pak 82 % zaplatilo výkupné s využitím pojištění, 20 % ale i tak nemohlo obnovit svá data. Navíc 12 % firem uvedlo, že jejich pojišťovny nyní ransomware z pojistných smluv vylučují. Studie dále ukázala, že pouze 13 % respondentů mělo zálohy, které by byly dostatečně odolné, aby je mohli obnovit bez placení výkupného. Pokud je nejlepší obranou útok, pak je jasné, že zálohy musí být neměnné, takže nemůže dojít k jejich smazání nebo poškození. Program konference VeeamON Tour: Expand 2023 účastníkům nabídnul prezentace o základních předpokladech bezpečnosti včetně tří klíčových taktik, které by měli nasadit do arzenálu proti kybernetickému zločinu: neměnná úložiště, hybridní IT infrastruktury a vícestupňový program obnovy.

Mezi partnery akce, kteří účastníkům poskytli své technické a expertní know-how související s ochranou dat a obnovou po ransomwaru, patřili platinový partner Hewlett Packard Enterprise a zlatí partneři ExaGrid, Scality a Pure Storage.

Štítky: 
Ransomware, Bezpečnost, Zálohování, Dostupnost dat, Vysoká dostupnost, ExaGrid systems, Hewlett Packard Enterprise, Pure Storage, Veeam

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více
Raja Patel, senior vice prezident pro vývoj bezpečnostních produktů, Sophos

Ochrana proti sofistikovaným kybernetickým útokům vyžaduje vícevrstvou obranu

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podvodníci proměnili počítačovou kriminalitu v sofistikovaný a nebezpečný tanec. Využívají umělou inteligenci (AI) k vylepšování útoků prostřednictvím sociálního inženýrství a k napadání svých cílů mají k dispozici malware poskytovaný formou služby (Malware-as-a-Service, MaaS). Čtěte více

Deset kybernetických nebezpečí roku 2024: Hrozby, trendy a doporučení

25. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
S každým rokem roste počet a intenzita kybernetických útoků. Do roku 2025 by pak kyberzločinci měli celosvětově způsobit škody za 10,5 bilionu dolarů. Ruku v ruce s tím pak jde rostoucí zájem firem o služby prediktivní bezpečnosti. Vedle „tradičních aktivit“ poroste i závažnost útoků přes kvantové počítače, umělou inteligenci, 5G infrastrukturu nebo virtuální realitu. Čtěte více

Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů). Čtěte více