Současné trendy ve výběru IT dodavatelů

24. 12. 2011. (redaktor: Andrea Čiháková, zdroj: WBI Systems)
Technologická společnost WBI Systems uspořádala v centru Prahy setkání na téma otevřenosti systémů a správného výběru IT infrastruktury. Jako mluvčí se představili ředitel WBI Systems Robert Paskovský, ředitel Dellu Jiří Kysela, dále pak David Frantík, manažer divize podnikových řešení společnosti Microsoft a Robert Nešpůrek, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners odpovědný za poskytování právních služeb v oblasti IT.
Zleva sedí ředitel Dellu Jiří Kysela, vedle něj Robert Nešpůrek, partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners a dále pak David Frantík, manažer divize podnikových řešení společnosti Microsoft

Robert Paskovský se díky své praxi v oblasti systémové integrace v úvodním slovu zaměřil na úskalí, kterých je třeba se vyvarovat při výběru dodavatele IT služeb. „Společnosti, které vypisují výběrová řízení na novou IT infrastrukturu, si musí dát pozor na několik kritérií. V první řadě by u výběrového řízení měly od začátku být konzultanti a programátoři dodavatele, kteří celý projekt povedou. V případě, že se odběratel pro nového dodavatele rozhodne pouze podle prezentace vyškoleného a zkušeného prodejce, riskuje veliké problémy ve finálním řešení,“ řekl Paskovský. Stejně tak by odběratelé měli zbystřit v případě extrémně nízké cenové nabídky. S největší pravděpodobností totiž signalizuje dodavatele, který nemá reálnou šanci dodržet definovaný rozpočet a bude se snažit změnovými řízeními v projektu a servisu pravděpodobně vše kompenzovat.

Z právního hlediska rozebral problematiku autorských práv, licencování a smluvního zabezpečení vztahu zákazníka s dodavatelem IT Robert Nešpůrek z advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners. Z hlediska objednatele je jednou z klíčových částí jeho smlouvy s dodavatelem IT specifikace práv objednatele k dodanému software (licence), zejména co do rozsahu, místa a času. Licenční ustanovení pak určuje například i to, zda objednatel může využít dodané řešení i v zahraničí či pro další subjekty ve skupině anebo zda může dodaný software sám modifikovat či dále licencovat.

Manažer divize podnikových řešení společnosti Microsoft, David Frantík, pohovořil o jednom z hlavních kritérií, které by měli vypisovatelé výběrových řízení zohlednit. „Odběratelé by se měli ptát svých dodavatelů – budete tady za pět let? Nezkrachujete? Jaké máme záruky? Společnosti, které vybírají nového IT dodavatele, by měly zvolit dlouhodobou udržitelnost a setrvačnost zvoleného řešení jako jedno z důležitých kritérií výběrového řízení.“

Jiří Kysela, generální ředitel společnosti Dell, nabídl svůj pohled na otevřenost systémů z hlediska jednoho z největších výrobců hardware na světě. Podle něj komoditizace IT trhu snižuje prostor pro marže na jednotlivých produktech. I z tohoto důvodu tedy společnost Dell rozšiřuje svou nabídku o komplexní služby a kompletní řešení na míru. Konzultanti společnosti Dell navrhují řešení na míru s jasně definovanými standardizovanými řešeními. Zákazník tak může snadno a bez problémů integrovat otevřená řešení postavená na průmyslových standardech do své stávající infrastruktury a není žádným způsobem „uzamčen“ do budoucna.

V rámci setkání sestavili mluvčí jako přední odborníci ve svých oborech sedm nejdůležitějších kritérií, které by mělo optimální IT řešení splňovat a které by si měli zákazníci hlídat při zadávání a výběru svých dodavatelů.

Optimální IT řešení by mělo:

• být technologicky neutrální (otevřené pro všechny dodavatele a poskytovatele služeb);
• být postaveno na otevřených nebo jasně čitelných formátech;
• být licencováno s oprávněním k provádění změn, případně i obsahovat poskytnutí zdrojového kódu;
• garantovat přístup zákazníka k systému i údajům a podpoře;
• být finančně transparentní;
• být škálovatelné;
• generovat smysluplné konkurenční výhody a přidanou hodnotu.