Zaměstnanci chtějí v práci používat vlastní PC, ale obávají se o své soukromí

12. 10. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Zkušenost s využíváním svého vlastního počítače či tabletu pro pracovní účely mají v Česku zaměstnanci jen 14 % firem. Nicméně významná část, a to 38 % zaměstnanců firem, kteří trend BYOD dosud nepodporují, by uvítala, kdyby mohli pracovat na svých soukromých zařízeních.

Průzkum mezi 807 zaměstnanci ve věku 18 až 60 let, kteří při své práci využívají počítačové technologie, prezentovala společnost Intel. Jeho výsledky jsou v souladu s výsledky dotazování mezi velkými firmami v ČR nad 100 zaměstnanců, z nichž trend práce na soukromých počítačových zařízeních zavedlo jen sedm procent.

Překážkou většího prosazení se trendu BYOD v českých firmách jsou zejména rizika v oblasti bezpečnosti firemního IT, která sdílejí zaměstnavatelé. Obavy spojené s některými prvky bezpečnosti, která s sebou BYOD nese, ovšem panují i na straně zaměstnanců. „Valná většina respondentů průzkumu (stupeň 7,07 na desetibodové stupnici) vyhodnotilo jako riziko, že jejich zaměstnavatel bude mít skrze jejich počítač snadnější přístup k jejich soukromí a že by je mohl narušit. Poměrně rozšířené (6,41) je také mínění, že soukromý počítač bude vystaven bezpečnostním incidentům cílícím na firmu, což může v důsledku vést k ohrožení či ztrátě soukromých dat,“ uvedl k výsledkům průzkumu Pavel Svoboda, marketing a PR manažer společnosti Intel. Existují ovšem i jiné obavy, které nejsou namířeny proti zaměstnavateli, ale do vlastních řad: mezi respondenty převládá názor (5,8), že v případě využívání vlastního počítače pro pracovní účely by měli větší tendenci nechat se v práci rozptylovat zábavou a vyřizovat v práci soukromé záležitosti.

BYOD si ovšem respondenti spojují i s pozitivními věcmi: většina se domnívá, že by v práci byli produktivnější, kdyby mohli pracovat na počítači, se kterým jsou důvěrně obeznámeni (5,85) a že by pro ně bylo jednodušší/praktičtější, mít práci i zábavu soustředěnou v jednom mobilním počítači (5,7).

Chceme pracovat „bezdrátově“, říkají zaměstnanci

O rozvolněném vztahu k pracovišti, které se stává spíše „stavem mysli“, než pevným místem v kanceláři, svědčí i související trend flexibilního pracovního prostředí ve firmách. Již téměř polovina zaměstnanců (48 %) už není pevně vázána ke svému pracovnímu stolu či kanceláři a může pracovat z jiného místa ve firmě, další čtyři procenta zaměstnanců potvrdila, že se tato změna v jejich firmě připravuje.

K tomu, aby zaměstnanci mohli pracovat plnohodnotně a efektivně i mimo svou kancelář v „chytrých“ konferenčních místnostech či sdílených kancelářích a hubech, potřebují využívat dalšího stupně mobility, kde už nebudou omezováni ani propojením s periferiemi prostřednictvím kabelů, drátů či adaptérů. Počítačové kabely na pracovišti vadí nadpoloviční většině oslovených zaměstnanců (57 %), přičemž 16 % je považuje za překážku vlastní mobility a efektivity práce, zbývajících 41 % v nich vidí problém spíše estetický.

Nicméně čtyři z pěti zaměstnanců (79 %) by technologii bezdrátového přenosu obrazu a propojení s perifériemi bez jakýchkoli kabelů ve své práci přivítali. Obdobně se technologie jeví perspektivní ředitelům IT českých firem. Ve své firmě by ji chtělo mít 73 % českých CIOs, což z ní společně s bezdrátovým nabíjením činí nejatraktivnější z technologických trendů posledních let.

„Myšlenka odstřihnutí se od všech drátů a kabelů je pro většinu zaměstnanců a IT profesionálů přitažlivá a lze očekávat, že si cestu do českých firem v brzké době najde,“ doplnil Pavel Svoboda.

Štítky: 

Podobné články

Nick Offin, ředitel prodeje, marketingu a provozu společnosti Dynabook Northern Europe

Výběr firemních zařízení není jen rozhodnutím IT oddělení

29. 1. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: dynabook)
IT oddělení nese ve firmách tradičně odpovědnost za rozhodnutí týkající se výběru používaných technologií. V posledním desetiletí jsou však stále více využívány trendy, jako „Bring Your Own Device (BYOD)“ či „consumerisation of IT“ a stále častěji mohou do volby zařízení mluvit samotní zaměstnanci. Čtěte více

Mobilita zvyšuje produktivitu i rizika nekontrolovaného sdílení firemních dat

25. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Podle průzkumu společnosti Acronis má téměř polovina dotázaných organizací (45 %) obavy z nekontrolovaného přístupu k citlivým podnikovým informacím z mobilních zařízení, velmi často soukromých (BYOD), což vede ke zvyšování bezpečnostních rizik. České firmy proto hledají způsoby, jak zabezpečit svá data při zachování produktivity, kterou mobilní zařízení zvyšují. Čtěte více

Riskujeme bezpečnost dat na úkor získání konkurenční výhody?

22. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware)
Podle výzkumu VMwaru musí IT manažeři balancovat na tenké hranici mezi bezpečnostní politikou a lepší firemní mobilitou. Téměř polovina (47 %) IT manažerů čelí takovému tlaku na zajištění firemní mobility, že jsou ochotni podstoupit riziko v oblasti bezpečnosti firemních dat. Nadpoloviční většina dotázaných uvedla, že výhody firemní mobility převažují nad možnými bezpečnostními riziky. Čtěte více

Soukromá zařízení v práci si razí cestu českým byznysem. Polovina firem využívá BYOD

2. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Microsoft)
Z průzkumu Náskok díky technologiím, který si nechala zpracovat společnost Microsoft, se počet firem, které mají pravidla pro tzv. BYOD, za poslední dva roky víc než zdvojnásobil. Česko se díky tomu vyšvihlo nad evropský průměr. Čtěte více