Výpadky v důsledku ztráty dat zažilo již 42 % firem

6. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis uvedl u příležitosti World Cyber Protection Week, který slaví jako pokračování Světového dne zálohování, že opět narostl počet uživatelů, kteří zažili ztrátu dat či zařízení. V oblasti firemních IT se více firem setkalo s výpadky provozu v důsledku ztráty dat a IT administrátoři v důsledku toho zvyšují frekvenci zálohování. Svědky ztráty dat či zařízení bylo také 68 % běžných uživatelů.

Průzkum společnosti Acronis je již v pořadí pátý, který od roku 2016 pravidelně provádí u příležitosti Světového dne zálohování. Letos jej společnost rozšířila i na skupinu IT administrátorů, kteří zodpovídají za firemní IT infrastruktury. Bylo dotázáno na 3 000 respondentů z celého světa, jak běžných uživatelů, tak firemních IT profesionálů. Není překvapením, že dle výsledků zpracovaných na základě průzkumu se obě skupiny výrazně liší, jak zodpovědností k ochraně dat, tak i způsobem zabezpečení.

Nejzajímavější údaje z letošního průzkumu:

  • 68 % běžných uživatelů již zažilo ztrátu dat či zařízení, ať již svých či rodinných příslušníků, což je o tři procentní body více než při loňském dotazování.
  • 42 % firem zažilo výpadky provozu v důsledku ztráty podnikových dat, což je o 12 % více než vloni.
  • I když většina (51 %) běžných uživatelů stále zálohuje lokálně, 31 % již zálohuje do cloudu a 17 % kombinovaně, což je o pět, resp. o sedm procentních více než vloni.
  • V případě IT administrátorů zálohuje 25 %, lokálně, 35 % do cloudu, 20 % kombinovaně a zbylých 20 % replikuje data do jiných datových center.
  • Výrazně narostly obavy běžných uživatelů z ransomwarových útoků (o 29 %), cryptojackingu (o 31 %) a sociálního inženýrství (o 34 % bodů)
  • Na firemní úrovni se zvyšuje frekvence zálohování: významně přibylo IT administrátorů, kteří zálohují alespoň jednou denně (nyní 27 %) nebo vícekrát za den (nyní 15 %), naopak rychle ubývá těch, kteří zálohují pouze jednou či dvakrát za měsíc (nyní 20 %).

„Povědomí o kybernetických hrozbách mezi běžnými uživateli rychle roste, což je důsledek osobní zkušenosti se ztrátou dat a také množících zpráv o kybernetických útocích,“ řekl Zdeněk Bínek z distribuční společnosti Zebra systems zodpovědné za prodej řešení Acronis v ČR a SR. „Avšak z průzkumu je patrné, že stále existuje velký rozdíl v přístupu mezí běžnými uživateli a IT profesionály. U těch oceňujeme zejména trend častějšího podnikového zálohování, protože čím je frekvence nižší, tím se zvyšuje i riziko ztráty většího množství dat a náklady na jejich obnovu.“

Více informací o průzkumu lze nalézt zde.

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více