Problémy s dostupností brání digitální transformaci a každoročně stojí firmy 21,8 milionů dolarů

28. 4. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Veeam)
Průzkum mezi CIO ukázal, že až 82 % společností čelí propastnému rozdílu mezi požadavky uživatelů a schopností IT tyto požadavky naplnit (tzv. Availability Gap). Neplánované výpadky stojí podniky v průměru každý rok 21,8 milionů dolarů (meziroční nárůst 36 %). Navíc 66 % podniků přiznává, že neplánované výpadky brzdí jejich iniciativy směrem k digitální transformaci.

Na 96 % organizací má ve svých plánech digitální transformaci a více než polovina z těchto transformačních iniciativ již probíhá. Mezi podniky existuje obrovský zájem o využívání inovací za účelem získání konkurenční výhody, a to s cílem zdokonalit svůj provoz a zajistit neustálý přístup k informacím – kdykoli a odkudkoli – což ale klade obrovské nároky na IT infrastrukturu. Nicméně podle nejnovějších dat zveřejněných společností Veeam Software, inovativním poskytovatelem řešení dostupnosti pro velké podniky (Availability for the Always-On Enterprise), existuje velký rozpor mezi očekáváním uživatelů a tím, co může IT nabídnout. A důsledkem tohoto stavu je zpomalení inovací. Ve skutečnosti celých 82 % podniků přiznalo, že jejich podniková informační architektura trpí tímto rozdílem, který je označovaný jako Availability Gap (rozdíl mezi požadavky uživatelů a schopností IT tyto požadavky naplnit), a jenž každoročně způsobuje podnikatelské ztráty ve výši 21,8 miliónů amerických dolarů. Téměř dvě třetiny respondentů uvedlo, že jde o stav, který brzdí inovační úsilí.

Již šesté vydání každoroční zprávy Veeam Availability Report vychází z průzkumu mezi více než tisícovkou vedoucích IT představitelů ze 24 států. Veeam Availability Report pro rok 2017 konstatuje, že 69 % celosvětových podniků si uvědomuje dostupnost, která představuje nepřetržitý přístup k IT službám, jako předpoklad pro úspěšnou digitální transformaci – nicméně většina dotázaných (66 %) má za to, že neplánované výpadky služeb způsobené kybernetickými útoky, selháním infrastruktury, výpadky sítí a přírodními pohromami transformační úsilí brzdí (neplánovaná nedostupnost serverů v průměrné délce 85 minut ročně). A zatímco mnoho organizací si svoji digitální transformací stále „plánuje“ nebo „s ní právě začíná“, více než dvě třetiny účastníků průzkumu souhlasí s tím, že tyto iniciativy jsou pro vrcholový management i pro vlastní podnikání kritické nebo velmi důležité.

Cena za výpadky – více než jen ušlý zisk

Zpráva Veeam Availability Report pro rok 2017 opět potvrzuje negativní vliv výpadků na podnikání. I když se náklady související s nedostupností liší, tak data ukazují, že každou organizaci zařazenou do studie  společnosti Veeam stojí tyto výpadky průměrně 21,8 miliónů amerických dolarů – o 5,8 miliónu dolarů více než loni.

Výpadky a ztráta dat dnes také vedou k tomu, že se podniky musí vypořádávat s reakcemi veřejnosti, které ne vždy lze měřit penězi. Letošní studie ukazuje, že téměř polovina firem zažila ztrátu důvěry zákazníků a 40 % společností se setkalo s negativními dopady na integritu značky. Tedy s vývojem, který nepříznivě ovlivnil pověst značky i přízeň zákazníků. Z pohledu interních důsledků uvedla třetina respondentů, že došlo k poklesu důvěry zaměstnanců, a 28 % společností muselo využít projektové zdroje k „uklidnění“ situace.

Multicloudová budoucnost

Není žádným překvapením, že cloud a jeho různé modely využití mění způsob, jakým podniky svá data chrání. Ze zprávy vyplývá, že stále více společností zvažuje cloud jako životaschopný odrazový můstek pro zajištění jejich digitální agendy – s tím, že během následujících 12 měsíců očekávají růst investic do software jako služby o více než 50 %. Ve skutečnosti se téměř polovina IT lídrů (43 %) domnívá, že poskytovatelé cloudových služeb mohou lépe v rámci jejich interních IT procesů zajistit nejdůležitější data. Investice do zálohování jako služby (Backup-as-a-Service, BaaS) a zotavení po havárii jako služby (Disaster Recovery as a Service, DRaaS) pravděpodobně porostou, podobně jako využívání těchto služeb ve spojení s cloudovými úložišti.

Protection Gap přináší nové výzvy

Celých 77 % podniků si uvědomuje, že i oni se potýkají s problémy, které společnost Veeam shrnula pod pojmem Protection Gap (neschopnost IT chránit data převyšuje toleranci k jejich ztrátě). Očekávání těchto firem z pohledu doby provozu jsou stále nenaplněné, a to díky nedostatečným mechanismům ochrany dat a odpovídajících politik. Ačkoli společnosti uvádějí, že mohou v rámci důležitých aplikací tolerovat ztrátu dat jen 72 minut ročně, společnost Veeam zjistila, že respondenti mají reálnou zkušenost až skoro o hodinu horší – 127 minut. Pro všechny firmy jde o významné riziko, které se na podnikání může projevit negativně mnoha různými způsoby.

Štítky: 
PřílohaVelikost
PDF icon 1709_cz_infografika.pdf5.08 MB

Podobné články

Zdražení Vmwaru podle ČMIS otřásá trhem, pro některé může být likvidační

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČMIS)
Dodavatel řešení pro virtualizaci serverů VMware zahájil přechod na předplatné a stanovil nové ceny. Pro firmy, které VMware využívají, to znamená to průměrné zdražení až o 300 %. Čtěte více

Nové tenké klienty od HP nabídnou vyšší výkon a silné zabezpečení

31. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Společnost HP představila zařízení typu tenký klient HP Elite t755 a HP tz655 vhodné i pro zpracování kritických úloh. HP Elite t755 poskytuje o 77 % vyšší výkon procesoru, počítače HP tz655 jsou pak díky technologii Zero Trust ideální pro uživatele pracující s citlivými daty. HP tak nabízí spolehlivá a cenově dostupná řešení, jež zajišťují maximální ochranu dat i potřebný výkon pro práci v rychle se vyvíjejícím digitálním světě. Čtěte více

VMware ruší nabídku veškerých produktů pro virtualizaci a přechází na předplatné. Změna se týká 90 % trhu

18. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČMIS)
Společnost VMware, která nabízí populární řešení pro virtualizaci serverů, ruší současné licenční podmínky, přechází na subscription model a ke konci dubna 2024 vypoví všechny stávající smlouvy se svými partnery. Řešení VMwaru využívá pro virtualizaci podle odhadů 90 % poskytovatelů na trhu. Čtěte více

GAPP System získal již pátou VMware Master Services Competency certifikaci

28. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: GAPP System)
Společnost GAPP System získala jako první v České republice certifikaci VMware Master Services Competency (MSC) pro oblast VMware Cloud Foundation (VCF). Stala se tak také prvním českým VMware partnerem, který je nositelem pěti MSC certifikací. Čtěte více