Počet útoků na uživatelská hesla stále roste

10. 3. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Počet detekovaných hrozeb pro operační systém Windows v Česku se v únoru zvýšil. Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem byl spyware Agent Tesla, který se objevil v bezmála třetině všech případů. Stabilně aktivní zůstávají i další dva nejčastější škodlivé kódy Formbook a Fareit.

Ačkoli v lednu byl v případě spywaru Agent Tesla zaznamenán pokles aktivity, v únoru ho bezpečnostní specialisté ESETu detekovali zhruba ve třetině všech případů. Stal se tak nejčastější únorovou hrozbou pro uživatele systému Windows v Česku.

„Z našich dat vyplývá, že největší útočná kampaň s použitím tohoto malwaru proběhla 4. února,“ uvedl Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET, a dodal: „Uživatelé mohli na spyware narazit v e-mailových přílohách Hn4444444.exe a Objednávka 300456672899.exe. Žádná další kampaň pak po zbytek měsíce zaznamenána nebyla a Agent Tesla v únoru evidentně cílil především na jiné země, než je Česká republika.“

Spyware Agent Tesla je celosvětově velmi agresivním typem škodlivého kódu, který se zaměřuje na odcizení hesel. Svými funkcemi dokáže prohledávat internetové prohlížeče a další programy, například mailové klienty Microsoft Outlook, Mozilla Thunderbird nebo Yandex, odkud pak odcizí uložené přihlašovací údaje.

Hrozby ukrývají spustitelné přílohy

Stejně jako v několika předchozích měsících se v Česku nadále objevuje spyware Formbook, jehož cílem jsou také uživatelská hesla. V lednu se tento škodlivý kód začal šířit prostřednictvím česky pojmenovaných příloh. V únoru pak na něj uživatelé mohli narazit v příloze Nová objednávka.exe. Hlavní útok byl veden 21. února.

Password stealer Fareit zůstal po svém velkém lednovém návratu v českém prostředí aktivní s více než desetinou detekcí. Útočil 14. února a ke svému šíření využil e-mailovou přílohu s názvem Unicredit_SVX5700736_Elektronická platební.exe.

„Ačkoli jsme v únoru mohli pozorovat určitý návrat do standardního rozložení hrozeb, nadále platí, že česky pojmenované přílohy, které byly dlouho doménou spywaru Agent Tesla, jsou nyní hlavní strategií i v případě jiného typu malwaru,“ poznamenal Jirkal. „Některé z těchto příloh mohou vypadat opravdu věrohodně a uživatel by si měl všímat celkové podoby e-mailu, úrovně češtiny i adresy odesílatele. V případě jakýchkoli spustitelných souborů s příponou .exe platí, že je není bezpečné spouštět, pokud je uživatelé obdrží z neznámého zdroje nebo e-mailem. Speciálně za současné situace by měli být uživatelé maximálně obezřetní a věnovat pozornost všemu, co v online prostoru dělají.“

 

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice za únor 2022:

  1. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (32,89 %)
  2. Win32/Formbook trojan (13,96 %)
  3. Win32/PSW.Fareit trojan (13,21 %)
  4. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (2,92 %)
  5. Java/Spy.Agent.R trojan (1,38 %)
  6. Win32/Rescoms trojan (0,99 %)
  7. Win32/Agent.TJS trojan (0,95 %)
  8. Java/Adwind trojan (0,57 %)
  9. Win32/AutoRun.Delf.LV worm (0,54 %)
  10. MSIL/Spy.Agent.DFY trojan (0,53 %)
Štítky: 

Podobné články

ESET vydal zprávu o aktivitách státy podporovaných útočníků. Nejvíce operací bylo spojeno s Ruskem

27. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nejnovější zpráva společnosti ESET, APT Activity Report, shrnuje zásadní aktivity útočných skupin, které byly sledovány bezpečnostními experty společnosti od října 2023 do konce března 2024. Hlavními cíli většiny útočných kampaní byly vládní organizace. Skupiny napojené na Rusko se zaměřily na špionáž v Evropské unii a pokračovaly také v útocích proti Ukrajině. Čtěte více

Útočníci zneužívali tzv. „Cat-Phishing“, falešné faktury, či legitimní mechanismus BITS

24. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Čtvrtletní zpráva HP Wolf Security Threat Insights odhaluje, že útočníci aktuálně zneužívají otevřené přesměrování, falešné faktury a techniky využívající regulérní prostředky systému. Čtěte více

Průměrná česká společnost nyní čelí v průměru více než 2 000 útoků týdně

23. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies upozorňuje, že od začátku letošního roku vidíme další prudký nárůst kyberútoků. V dubnu čelily české společnosti v průměru enormním 2 000 kyberútokům týdně. Přitom průměr za první tři měsíce byl „pouze“ 1 570 kyberútoků týdně na jednu českou organizaci. Čtěte více

Přihlašování k účtům: nejčastější chybou je opakované použití stejných hesel

21. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: GFI Software)
Podle dotazování společnosti GFI Software mezi českými a slovenskými partnery je nejbezpečnějším způsobem přihlašování k účtům dvoufaktorové ověřování (2FA). Podle 91 % dotázaných IT profesionálů dělají uživatelé nejčastější chybu opakovaným použitím stejného hesla pro přihlašování k více účtům. Čtěte více