Počet malvarových rodin útočících na podnikové sítě vzrostl

5. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Check Point)
Podle nejnovějšího indexu hrozeb, zveřejněného společností Check Point, vzrostl počet aktivních malwarových rodin během prvního pololetí roku 2016 téměř o dvě třetiny (61 %). Zároveň byl zveřejněn žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků.

Česká republika se v červnu umístila na 46. pozici, což je vzestup o 7 míst mezi méně bezpečné země. Pro srovnání, Slovensko se umístilo na klidnější 90. pozici. Na prvním místě se v Indexu hrozeb umístil Bangladéš, který se posunul na vrchol ze 2. příčky.

Check Point v průběhu června detekoval 2420 unikátních a aktivních malwarových rodin útočících na podnikové sítě, což je nárůst o 61 % oproti lednu 2016 a 21% nárůst od dubna 2016. Nárůst aktivních malwarových variant znovu ukazuje na rozsah hrozeb, kterým čelí podnikové sítě a na něž musí být bezpečnostní týmy připravené při prevenci útoků na obchodní kritické informace.

Conficker zůstal i v červnu nejběžněji používaným malwarem a mobilní malware HummingBad se vrátil do Top 3 největších hrozeb napříč platformami po celém světě. V podrobném zprávě Check Point odhalil, že po celém světě infikoval HummingBad 85 milionů přístrojů a každý měsíc vydělává kyberzločincům na podvodných příjmech z reklamy podle odhadů částku 300 000 dolarů.

Výše jmenovaný Conficker byl druhý měsíc za sebou zodpovědný za 14 % všech detekovaných útoků. Malwarová rodina Sality byla zodpovědná za 10 % zaznamenaných útoků a HummingBad za 6 %:

  1. ↔ Conficker: Červ umožňuje vzdálené operace a stahování malwaru. Infikovaný počítač je pod kontrolou botnetu a je ve spojení s C&C serverem, aby mohl přijímat další pokyny.
  2. Sality – Vir, který umožňuje útočníkům vzdálené ovládání , stahování a instalování dalších škodlivých kódů do infikovaných systémů. Sality se snaží maskovacími technikami vyhnout detekci a působit tak v systému co nejdéle.
  3. ↑ HummingBad - Malware zaměřený na zařízení se systémem Android. Vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat. Do této doby malware infikoval 85 milionů mobilních zařízení.

Mobilní malwarové rodiny představovaly i v červnu významnou hrozbu pro podniková mobilní zařízení. Tři nejrozšířenější malwarové rodiny zůstaly v červnu 2016 beze změny:

  1. ↔ HummingBad – Malware již infikoval 85 milionů mobilních zařízení a generuje zisky z podvodné reklamy. Zaměřuje se zařízení na systémem Android a vytváří trvalý rootkit na zařízení, instaluje podvodné aplikace a umožňuje další škodlivé aktivity, jako například instalace keyloggeru, krádež přihlašovacích údajů a obcházení šifrování e-mailů pro lepší zachycení podnikových dat.
  1. ↔ Iop: Další malware zaměřený na zařízení se systémem Android, který instaluje aplikace a zobrazuje nadměrné množství reklam pomocí root přístupu k mobilnímu zařízení. Množství reklamy a nainstalovaných aplikací neumožňuje uživateli používat přístroj jako obvykle.
  2. XcodeGhost: Kompromitovaná verze vývojářské iOS platformy Xcode. Tato neoficiální verze Xcode byla upravena pro vložení škodlivého kódu do jakékoli aplikace, která byla vyvinuta a vytvořena s její pomocí. Kód potom odešle informace o aplikaci na C&C server, což umožňuje infikované aplikaci číst ze schránky zařízení.

Výrazný nárůst aktivních malwarových rodin zaměřených na podnikové sítě v průběhu první poloviny roku 2016 ukazuje na růst hrozeb, kterým organizace v současné době čelí,“ řekl Nathan Shuchami, ředitel prevence hrozeb ve společnosti Check Point. „Hackeři věnují značné úsilí vytváření nových, sofistikovaných malwarých rodin ve snaze o podvody a krádeže podnikových dat. Organizace potřebují pokročilá preventivní bezpečnostní opatření na úrovni sítí, koncových bodů i mobilních zařízení, aby hrozby byly zastavené ještě před tím, než mohou způsobit nějaké škody.

Check Point analyzoval i malware v České republice a na první místo se znovu vrátil Conficker, který po měsíční pauze vystřídal malware Tinba, který cílil na evropské zákazníky bank.

Podobné články

Raja Patel, senior vice prezident pro vývoj bezpečnostních produktů, Sophos

Ochrana proti sofistikovaným kybernetickým útokům vyžaduje vícevrstvou obranu

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podvodníci proměnili počítačovou kriminalitu v sofistikovaný a nebezpečný tanec. Využívají umělou inteligenci (AI) k vylepšování útoků prostřednictvím sociálního inženýrství a k napadání svých cílů mají k dispozici malware poskytovaný formou služby (Malware-as-a-Service, MaaS). Čtěte více

Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů). Čtěte více

Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí

20. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nebezpečné e-mailové přílohy šířící spyware Agent Tesla, spyware Formbook a password stealer Fareit byly nejčastějšími lednovými hrozbami pro uživatele operačního systému Windows v Česku. Přílohy útočníci dlouhodobě vydávají za doklady k objednávkám či za faktury. Buď byly opět součástí globálních kampaní, nebo v českém překladu cíleně zaměřeny na české uživatele. Čtěte více

České organizace čelí nejčastěji útokům zlodějského malwaru NanoCore

9. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v prosinci nejrozšířenějším škodlivým kódem FakeUpdates. Ten využívá podvodné webové stránky k oklamání uživatelů a snaží se je přimět ke spuštění falešné aktualizace prohlížeče. Navíc šíří další nebezpečný malware, jako jsou GootLoader, Dridex, NetSupport, DoppelPaymer a AZORult. Čtěte více