Philips: Z popelky princeznou i královnou

19. 1. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: MMD Monitors & Displays)
Je tomu jen pár let, co jsme se na monitory k počítačům a notebookům dívali jako na nutnost, šedou krabici na stole nebo popelku. Jenže vývoj v oblasti zobrazovacích technologií od té doby udělal neskutečný posun. A dnes jako mávnutím magického proutku je z popelky princezna nejen moderních domácností, ale i běžných kanceláří.

Na trhu tak můžeme sledovat nárůst počtu velice zajímavých monitorů vytvořených na míru pro konkrétního uživatele. Například pro běžné domácí uživatele se klade důraz na věrnost barev a pozorovací úhly nebo dobu odezvy. Proto dnes v panelech určených právě do moderních domácností rychle nachází své uplatnění technologie běžně používané v televizích. Zmiňme třeba technologii Quantum Dot, kterou jako první na světě používají monitory Philips 276E6ADSS. Ta používá nanokrystaly s přesně řízeným vyzařováním světla, díky nimž jsou modrá, zelená a červená sytější, takže displeje s touto technologií produkují větší, dynamický rozsah barev. Ideální použití pro práci s fotografiemi a sledování filmů. Další zajímavostí z televizních technologií je technologie Ambiglow, která vytváří světelnou auru kolem monitoru na základě zobrazovaného obsahu. Velice důležitým parametrem u těchto monitorů je také design. Ať už jde o téměř bezrámečkové provedení nebo efektní zakřivení, díky kterému obraz uživatele úplně pohltí.

Výrazně jsme se posunuli kupředu také ve firemní sféře. Dnešní monitory pro kancelářské použití jsou prošpikované technologiemi nejen pro zabezpečení maximálního pracovního výkonu uživatelů, ale i pro snížení nákladů na energie nebo zvýšení bezpečnosti a ochranu zdraví uživatelů. V této sféře je více než jinde kladen důraz na co největší pracovní pohodlí. Proto je drtivá většina monitorů vybavená ergonomickými stojany, které každému uživateli umožňují nastavit si pro něj ideální polohu monitoru. Většina monitorů navíc dnes již také chrání i zrak uživatelů, a to pomocí technologií eliminujících nepříjemné blikání u podsvícení a škodlivé délky modrého záření.

Zajímavým trendem je i růst úhlopříček monitorů. Čistě z ekonomického hlediska se totiž více vyplatí zakoupení jednoho monitoru s velikou úhlopříčkou, například 40“, něž si pořizovat a stavět multimonitorové řešení. A samozřejmě pro profesionály je již běžně dostupné rozlišení jako 4K nebo ještě jemnější 5K.

A nová budoucnost už ťuká na dveře – USB C. Tento nejnovější USB standard přináší do oblasti nejen kancelářských monitorů neskutečnou paletu možností rozšíření jejich funkcionality. Efektivní připojení je dnes klíčem k produktivitě. USB-C umožňuje uživatelům napájet a nabíjet jejich notebook přes monitor, takže jsou další napájecí kabely zbytečné. Všechna připojení, tedy napájení, video i data, jdou přes jediný kabel. Pokud do monitoru, který je vybaven USB rozbočovačem, připojíte ultrabook a LAN síť, získáte plnohodnotnou docking station bez nutnosti investovat další peníze. Mezi první monitory na trhu, které tuto možnost nabízejí, patří Philips 258B6QUEB.

Z princezny královnou
Samostatný segment monitorů, který má neuvěřitelný potenciál k růstu – herní monitory – přinesl a nadále bude přinášet kombinaci rychlé doby odezvy, skvělých barev a maximální zobrazovací frekvence, podpořené technologiemi, jako jsou G-Sync a FreeSync. Agresivní design, zakřivení panelů, ergonomie nebo hromada vychytávek pro profesionální hráče i domácí drtiče – to jsou kvality, které z popelky můžou v blízké budoucnosti udělat dokonce královnu na trhu monitorů.

Autor: František Koutník, country manager pro ČR a SR v MMD Monitors & Displays

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více