Organizace vloni čelily v průměru více než 60 000 kybernetických útoků

4. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Z komplexní analýzy dat společnosti Check Point vyplývá, že v roce 2023 čelila každá organizace na světě v průměru 1 158 kybernetickým útokům týdně. Každá 10. organizace na světě se navíc vloni stala terčem ransomwarového útoku, což je o 33 % více než v roce 2022.

Tradiční ransomware představuje i nadále vážné riziko, zejména pro menší a hůře zabezpečené organizace, ale někteří útočníci se začali soustředit pouze na krádeže dat a vydírání. Tato změna taktiky je patrná u dvou velmi významných útočných kampaní na MOVEit a GoAnywhere. Tyto útoky nevyužívaly tradiční ransomware s šifrováním, ale primárně se zaměřovaly na krádeže dat a výkupné mělo zabránit zveřejnění citlivých informací.

„Nejvíce zasaženým sektorem je vzdělávání a výzkum, ačkoli jsme oproti předchozímu období zaznamenali 12% pokles počtu útoků. Naopak maloobchodní a velkoobchodní společnosti čelily 22% nárůstu útoků. Důvodem může být obrovské množství osobních a finančních dat, se kterými tyto společnosti pracují, což z nich činí atraktivní cíle. Kyberzločinci pak mohou informace o platebních kartách, adresy, osobní data, identity a přihlašovací údaje využít k dalším útokům nebo je prodávat na darknetu. Zároveň v oblasti maloobchodu i velkoobchodu pozorujeme poměrně složité dodavatelské řetězce a útok na jednu společnost může spustit lavinu dalších útoků. Znepokojivý je také nadále velmi vysoký počet útoků na zdravotnictví,“ uvedl Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Rok ransomwarových megaútoků

V roce 2023 došlo k dalšímu vývoji ransomwaru. Viděli jsme nárůst běžného ransomwaru i ničivých megaútoků. Řada zranitelností nultého dne umocnila rozsah výsledných škod a počet zasažených obětí. Stále více hackerských skupin se také hlásí k jednotlivým útokům, byť někdy falešně.

Kyberzločinci často volí novou strategii. Místo zašifrování dat a žádosti o výkupné za jejich zpřístupnění vidíme důraz na krádeže dat a vyhrožování jejich zveřejněním. Jde o strategický obrat, kdy se důraz přesunul od narušování provozu k využívání ukradených dat. Znovu se tak ukazuje, jak se kyberzločinci umí přizpůsobit, aby byli co nejefektivnější.

Terčem ransomwarového útoku se v roce 2023 po celém světě stalo deset procent organizací, což je nejvíce za posledních několik let. Mezi nejvíce zasažená odvětví patří vzdělávání a výzkum, kde ransomwarovému útoku čelilo 22 % organizací. Následuje státní správa a vojenský sektor s 16 % a zdravotnictví s 12 %.

Umělá inteligence pomáhá chránit před kyberútoky

Stále významnější roli v boji s kyberzločinem hrají AI technologie. Jednou z klíčových oblastí, kde umělá inteligence významně pomáhá, je detekce a analýza hrozeb. Kyberbezpečnostní systémy s umělou inteligencí vynikají v identifikaci anomálií a odhalování dříve neviděných vzorců útoků, čímž zmírňují potenciální rizika. 

Data v této zprávě pocházejí z ThreatCloud AI, Big Data Intelligence nástroje společnosti Check Point. ThreatCloud AI každý den sbírá a analyzuje informace ze 150 000 sítí a milionů koncových zařízení a také z výzkumného týmu Check Point Research a desítek externích zdrojů. ThreatCloud AI tak umožňuje okamžitě reagovat na nové hrozby a v reálném čase chránit uživatele po celém světě i před těmi nejsofistikovanějšími útoky.

Štítky: 

Podobné články

Nová služba Acronis MDR přináší integrovanou obnovou po útoku a další možnosti

14. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Nová služba Acronis Managed Detection and Response (MDR), dostupná poskytovatelům MSP využívajícím Acronis Cyber Protect Cloud, umožňuje nabízet bezpečnostní monitoring, rychlou detekci, investigaci, eliminaci hrozeb, reakci na incidenty a nápravu kybernetických útoků na profesionální úrovni bez nutnosti udržovat kvalifikovaný tým a specializovanou sadu nástrojů. Čtěte více

Platby výkupného za ransomware vzrostly za poslední rok na pětinásobek

10. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podle výroční zprávy State of Ransomware 2024 společnosti Sophos se průměrná výše výkupného za poslední rok zvýšila na pětinásobek. Organizace, které zaplatily výkupné, uvádějí průměrnou platbu ve výši dvou milionů dolarů, oproti 400 000 dolarů v průzkumu z roku 2023. Výkupné je ale pouze částí celkových nákladů. Čtěte více

Obavy o zabezpečení cloudů má 96 % firem

9. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Neustálý vývoj a zavádění nových cloudových aplikací komplikuje zabezpečení podnikového IT. Podle průzkumu společnosti Fortinet například 96 % respondentů uvádí, že mají střední nebo velké obavy o cloudovou bezpečnost. Podle 93 % dotazovaných je vážným problémem zejména všeobecný nedostatek odborníků na zabezpečení cloudů. Čtěte více

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více