Novinky a trendy v oblasti spotřebitelských SSD

19. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
SSD jsou dnes nedílnou součástí drtivé většiny stolních i přenosných počítačů. Ačkoli se však flashové či chcete-li solid state disky staly v posledních letech běžnou, cenově dostupnou komoditou, stále mezi nimi panují velké cenové i funkční rozdíly. Pojďme si proto některá nová, očekávaná nebo jinak zajímavá SSD přiblížit.

SSD disky jsou dnes dostupné v řadě variant. Nejčastěji můžeme narazit na běžné 2,5" jednotky a moduly formátu M.2 (v různých délkách).  Narazit můžeme i na další formáty – k dostání je např. i úložiště v provedení interní počítačové PCIe 3.0 karty, ale ta jsou spíše vzácností.

Z vícera variant lze vybírat také v případě interní sběrnice, prostřednictvím disků komunikují s ostatními částmi počítače. Velká část aktuální nabídky stále spoléhá na starší rozhraní SATA III, které je pomalejší (teoretické rychlosti čtení a zápisu dat se pohybují kolem 500 MB/s), ale spolehlivé a v mnoha případech stále dostačující (nehledě na to, že např. u starších desktopů nebo notebooků jiná možnost často ani není). Výhodou je navíc opravdu nízká cena takových disků.

Pokud je to možné, je však samozřejmě výhodnější sáhnout po modernějším řešení v podobě PCI Express 3.0 či PCI Express 4.0. Takové disky nabídnou v kombinaci s technologií NVMe podstatně vyšší rychlosti čtení i zápisu dat (u PCI 3.0 lze atakovat hranici 3 000–4 000 MB/s, PCIe 4.0 modely mohou mířit až na čísla kolem 7 000 MB/s), čehož dokážou moderní počítače a jejich operační systémy i provozovaný software a hry náležitě využít. Totéž platí i o moderních herních konzolích. Z hlediska poměru cena/výkon/spolehlivost jde dnes o nejlepší možnou volbu, která bude ještě dlouhou dobu běžným mainstreamem bohatě postačujícím drtivé většině zákazníků.

Nejnáročnější uživatelé však již mohou sáhnout po discích využívajících nastupujícího standardu PCI Express 5.0, které se postupně začíná rozšiřovat a jeho podporu nabízejí i nejnovější generace desek a procesorů od AMD i Intelu. Takových disků je však v nabídkách výrobců prozatím relativně málo, navíc jsou drahé a často bojují s velkým množstvím produkovaného tepla, a tudíž potřebují aktivní či alespoň pasivní chlazení. V rychlostech práce s daty, které v případě mnoha modelů přesahují u čtení i zápisu 10 000 MB/s a rostou stále výš, však jen těžko hledají konkurenci…

Na co pamatovat

Při pročítání informací o jednotlivých SSD můžeme narazit na řadu parametrů, které se napříč nabídkou často výrazně liší. O formátech disků, sběrnicích a dosažitelných rychlostech jsme již hovořili, běžně se tu však vyskytují i další údaje.

Nás by měl zajímat zejména typ použité paměti, respektive paměťových buněk (dnes nejběžněji 3D NAND, MLC – multi level cell, TLC – triple level cell, a QLC – quad level cell), který hovoří o tom, kolik bitů informace pojme každá buňka. Na jednu stranu tak platí, že čím více bitů paměťová buňka pojme, tím vyšší kapacitu získáme. Na druhou stranu však musíme počítat i se skutečností, že čím více bitů do paměťové buňky uložíme, tím více se zkracuje její životnost a snižuje rychlost. Nejdelší životností by tak teoreticky měly disponovat disky s pamětí typu SLC (single level cell), které do každé buňky ukládaly jen jediný bit informace, díky čemuž docházelo k menšímu opotřebení. Navíc byly rychlé, ale kvůli nižším kapacitám a vyšším nákladům na výrobu se od nich před několika lety postupně začalo upouštět na úkor pamětí schopných pojmout více bitů v jedné buňce. Takové paměti přinesly větší prostor a byly nižší ceny, ale jejich životnost je obecně (často citelně) kratší.

Výrobcům disků i dodavatelům operačních systémů se podařilo přijít s různými chytrými technologiemi, které pomáhají optimalizovat provoz SSD, a prodlužovat tak jejich životnost. I přesto bychom však měli v závislosti na plánovaném konkrétním nasazení SSD parametr TBW, který projektovanou životnost udává, brát v potaz, protože napříč cenovým spektrem se může výrazně lišit. Obecně však většinou platí, že spolu s cenou disků roste i jejich životnost. Běžně se pohybuje v rozsahu od několika set (u levnějších modelů) až po vyšší tisíce (u disků, které jsou vhodné např. pro nasazení v pracovních stanicích).

SSD s rozhraním PCI Express 4.0

Na následujících řádcích si přiblížíme několik zajímavých disků, které jsou buď již v prodeji nebo se snad již brzy prodávat začnou (situace se nejen na tomto poli mění velmi rychle). Většinou tak budeme hovořit o SSD s nejmodernější platformou PCI Express 5.0, což však neznamená, že ani modely se starším rozhraním PCI Express 4.0 nemají co nabídnout (jak jsme si ostatně naznačili již v úvodu). Dnes však již jde o odladěnou technologii a žádný dramatický vývoj se zde neděje a do budoucna jej už ani nejspíš nelze očekávat…

Přesto si však pojďme několik zajímavých kousků ukázat. Pěkným příkladem může být nedávno představený Samsung 990 PRO s kapacitou 4TB, vylepšeným ovladačem pro sběrnici PCIe 4.0 schopný nabídnout výkon až 1 600K IOPS pro náhodné čtení dat (a sekvenčně až 7 450 MB/s při čtení a 6 900 MB/s při zápisu dat). Navíc nabízí až o polovinu nižší spotřebu než předchozí modely výrobce a jeho jednostranná konstrukce typu M.2 je vhodná i pro ultratenké notebooky (novinka tak eliminuje problémy spojené s oboustrannými disky). SSD je dodáváno i ve verzi s chladičem. Zejména hráči pak ocení i RGB efekty. Optimální využití disku umožňuje software Samsung Magician.

Zaujmout by mohl i SSD disk WD Blue SN580 NVMe formátu M.2 2280 s technologii nCache 4.0, která kombinuje hybridní vyrovnávací paměť (SLC) a další chytré technologie a zvyšuje tak rychlosti čtení a zápisu až na 4 150 MB/s. Stejný výrobce pak nabízí např. i model WD Black SN850X s rychlostmi až 7 300 / 6300 MB/s a kapacitou až 4 TB.

Evropský výrobce počítačových pamětí a dalších doplňků Wilk Elektronik nedávno představil SSD disk PX600 s rozhraním PCIe 4 x 4 NVMe. Tento disk je dostupný v kapacitách od 250 GB do 2 TB a nabízí rychlosti čtení až 5 000 MB/s a zápisu až 4 200 MB/s. Disk zaujme (stejně jako výše zmíněný produkt od Samsungu) i jednostranným provedením.

Zmínit můžeme i SSD disky Solidigm (vzešly z „dědictví“ po původních SSD od Intelu) řady P44 Pro schopné nabídnout kapacitu až 2 TB a rychlosti až 7 000 MB/s. K tomu přidávají nadstandardní záruku nebo software Solidigm Synergy pro správu disku.

Nejenom svým neobvyklým designem s masivním chladičem zaujme disk MSI SPATIUM M480. Když k tomu připočteme rychlosti až 7 400MB/s při čtení a 7 000MB/s při zápisu dat, může jít rovněž o zajímavou volbu, a to nejenom kvůli designu. Dále můžeme i Kingston FURY Renegade, který v 2TB variantě nabídne rychlosti až 7 300MB/s při čtení nebo 7 000MB/s během zápisu. I tento model je k dostání samostatně, nebo ve variantě s chladičem.

Zákazníci, kteří z nějakého důvodu (např. do přenosné herní konzole) požadují menší formát disku M.2 2230 či M.2 2242, mohou rovněž volit z několika variant. Jmenovat můžeme Corsair MP600 MINI s rychlostí až 4 800MB/s při čtení i zápisu, Micron 2400 (4 500MB/s a 3 600MB/s), Seagate FireCuda 520N (5 000MB a 3 200MB/s) nebo třeba WD SN770M (5 150MB/s a 4 850MB/s).

Novinky s rozhraním PCI Express 5.0

Již dříve jsme si řekli, že disky s rozhraním PCIe 5.0 přinášejí ohromný výkon. S ním se však pojí jeden nepříjemný aspekt v podobě vysoké spotřeby a produkce značného množství odpadního tepla, se kterým se musejí výrobci vypořádat. Snad tento problém vyřeší nebo alespoň zmírní nová generace připravovaných řadičů (např. Silicon Motion SM2508 by měl nabídnout spotřebu pohybující se kolem 3,5 W), která by měla přinést také ještě vyšší přenosové rychlosti… Některá řešení však skutečně stojí za pozornost. Názornou ukázkou je úložiště Legend 970 od společnosti ADATA s aktivním chlazením tvořeným dvouvrstvým chladičem z hliníkové slitiny s mikroventilátorem a povrchovou krystalizací. SSD s rozhraním PCIe Gen5 ×4 splňuje standard NVMe 2.0 a dosahuje rychlosti čtení a zápisu až 10 000 (a 1 400K při náhodném čtení a zápisu). Novinka využívá 232vrstvé 3D flash paměti s kapacitou až 2 000 GB a dále nabízí např. mechanismus korekce chyb LDPC (Low Density Parity Check Code) a 256bitové šifrování AES.

Svými parametry zaujme i nová generace NVMe SSD Crucial T700 s rychlostí až 12 400 MB/s. Model T700 staví na řadiči Phison a jeho paměťové moduly využívají čipy 3D NAND se zápisem TLC, což umožňuje dosahovat výkonu až 1,5 milionu IOPS při náhodném přístupu, a to jak ve čtení, tak v zápisu. Takto vysokého výkonu pomáhá dosahovat také až 4GB DDR4 DRAM mezipaměť. Disky s kapacitou až 4 TB jsou dodávány ve variantě s vlastním hliníkovým chladičem i v provedení bez chladiče.

Zapomínat bychom neměli ani na řešení Corsair MP700 Pro, které by mělo nabídnout kapacitu až 4 TB a rychlosti až 12 400 MB/s při čtení a 11 800 MB/s při zápisu. Opět však zaujme primárně chlazení – kromě varianty dodávané bez chladiče jsou totiž k dispozici i verze osazené kombinací výrazného pasivního chlazení doplněné o malý ventilátor nebo model připravený pro napojení na okruh kapalinového chlazení.

Aktivním chlazením pak zaujme také SSD PNY XLR8 CS3150, které slibuje 2TB varianty slibuje rychlost až 12 000 MB/s při čtení a 11 000 MB/s při zápisu a zaujme mimo jiné také možností pořízení verze LED osvětlením. Výrazným – ačkoli pasivním – chladičem dále oplývá např. Gigabyte Aorus Gen5 12000 s teoretickými rychlostmi až 12 400MB/s při čtení nebo 11 800MB/s (a 1,5 milionu IOPS při náhodném čtení i zápisu).

Mezi ta decentnější aktuálně dostupná řešení pak můžeme zařadit např. i disky Seagate FireCuda 540. Ty jsou dostupné s kapacitou až 2 TB a nabídnou rychlosti až 10 000 MB/s při čtení i zápisu.

Štítky: 

Podobné články

Kingston představil kvalitní Industrial SSD řady i-Temp

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Společnost Kingston vyvinula řadu pevných disků Industrial Temp určenou pro výrobce systémů a konstruktéry, kteří vyžadují širší rozsah tolerovaných provozních teplot pro nasazení v extrémních prostředích. Disky jsou mimo jiné určeny do zařízení, jako jsou samoobslužné kiosky, digitální informační displeje, roboty, pokladní terminály, a k vojenskému nebo zemědělskému použití. Čtěte více

WD představil nové klientské SSD s buňkami QLC

18. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Western Digital)
Western Digital reaguje na rostoucí poptávku po vyšším výkonu, větší spolehlivosti a kapacitě při zachování cenové dostupnosti a přináší nový SSD disk PC SN5000S NVMe. PCIe Gen4×4 disk je určený OEM výrobců počítačů, kteří jej ocení v zařízeních schopných zvládnout i náročná pracovní zatížení. Čtěte více

Samsung představil nové SSD současně kompatibilní s PCIe 4.0 i PCIe 5.0

1. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Samsung)
Přírůstek v nabídce spotřebních SSD s názvem Samsung 990 EVO s rozhraním NVMe a kapacitou 1 TB nebo 2 TB, špičkovými technickými parametry a úsporným provozem se hodí pro každodenní činnost všeho druhu od hraní přes práci až po úpravu fotografií a videozáznamů. Čtěte více
Cooler Master MasterBox 600

CES 2024: Novinky z oblasti komponentů

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další hojně zastoupenou oblastí jsou na veletrhu CES také počítačové komponenty. Nechybělo tady ani dominantní trio ve složení AMD, Intel a Nvidia, kteří zde představili nové grafické čipy a procesory. Co nabídnout však měly i desítky dalších dodavatelů, jejichž novinky také neujdou naší pozornosti. Čtěte více