Nelegální těžba kryptoměn v roce 2018

10. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Nelegální těžba kryptoměn se v tomto roce rozjela na plné obrátky, což dokládá počet napadených uživatelů, kterých doposud bylo přes pět milionů. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce počet útoků vzrostl o 83 %. Za tento nepříjemný trend je v první řadě zodpovědný nelicencovaný (pirátský) software a obsah.

Nelegální dobývání kryptoměn, tzv. mining, letos předčilo všechny kybernetické hrozby včetně ransomwaru. Počet internetových uživatelů napadených nelegálním softwarem pro těžbu kryptoměn stabilně narůstal, přičemž k nejvíce infekcím došlo v březnu (šlo o 1,2 milionu napadených uživatelů).

Odborníci společnosti Kaspersky Lab se zaměřili na faktory, které mohly vést k rozšíření nelegálních minerů. V zemích s nejvyšším výskytem hrozby hodnotili například i úroveň právní ochrany uživatelů, ceny elektrické energie a hlavní způsoby distribuce těchto malwarů. Mezi desítkou nejpostiženějších zemí jsou Kazachstán, Vietnam, Indonésie, Ukrajina, Rusko, Alžírsko, Írán, Indie, Thajsko a Tchaj-wan. Analýzou došly k závěru, že právní rámec ani cena elektřiny nemají výraznější vliv na šíření malwaru. Hlavním viníkem většiny infekcí jsou pirátské kopie softwarů a nelicencovaný obsah.

Celkový počet internetových uživatelů, kteří se setkali s minery, meziročně stoupl o více než 83 % - z 2 726 491 v roce 2017 na 5 001 414 v roce 2018.

Podíl odhalených minerů z celkového množství detekovaných kybernetických hrozeb vzrostl o tři procenta – z pěti procent v roce 2017 na osm procent letos.

Více než pětkrát také vzrostl celkový počet uživatelů, kteří se setkali s mobilními minery – z 1 986 v loňském roce na letošních 10 242.

Štítky: 

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více
Raja Patel, senior vice prezident pro vývoj bezpečnostních produktů, Sophos

Ochrana proti sofistikovaným kybernetickým útokům vyžaduje vícevrstvou obranu

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podvodníci proměnili počítačovou kriminalitu v sofistikovaný a nebezpečný tanec. Využívají umělou inteligenci (AI) k vylepšování útoků prostřednictvím sociálního inženýrství a k napadání svých cílů mají k dispozici malware poskytovaný formou služby (Malware-as-a-Service, MaaS). Čtěte více

Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů). Čtěte více

Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí

20. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nebezpečné e-mailové přílohy šířící spyware Agent Tesla, spyware Formbook a password stealer Fareit byly nejčastějšími lednovými hrozbami pro uživatele operačního systému Windows v Česku. Přílohy útočníci dlouhodobě vydávají za doklady k objednávkám či za faktury. Buď byly opět součástí globálních kampaní, nebo v českém překladu cíleně zaměřeny na české uživatele. Čtěte více